komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 25 lutego 2018

Wiktora, Cezarego

Wieczór autorski Roberta Baranowskiego

środa, 26.4.2017 07:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1504
kategorie artykułu:

21 kwietnia 2017 r. w Ząbkowickim Ośrodku Kultury w Ząbkowicach Śląskich odbył się Wieczór Autorski Roberta Baranowskiego. Pochodzący z Warszawy poeta w 2014 r. w wydawnictwie w Brodziszowie w serii literackiej Z szuflady poety wydał swój tomik wierszy Z perspektywy płomienia…. Spotkanie poprowadził jego wydawca dr Rafał Brzeziński.

Robert Baranowski, rocznik 1969, to poeta poszukujący swojej drogi. Jego wiersze ujęte są w realiach współczesnego świata. Nie ukrywa swojej religijności, a jego rozważania na temat człowieka mają wymiar egzystencjalizmu religijnego. W poezji Baranowskiego zauważamy wolę człowieka i jego bezpośredni wpływ na to kim jest. Człowiek w jego poezji dokonuje niezależnych wyborów wyrażając w ten sposób swoją wolność. Wolnością jest wybór drogi. Egzystencjalizmu Baranowskiego oparty jest na spokoju, na koogzystencji z rzeczywistością i naturą. Nie buntuje się wobec rzeczywistości, towarzyszy jej utrwalając ślad naszej egzystencji – człowieczeństwa. Natura tak jak wiara, nadzieja i miłość w twórczości Roberta Baranowskiego stanowią cztery filary życia. Jednak to miłość jest najważniejsza dla niego. Poeta po spotkaniu napisał:

„Otóż takie poety wspomnienie na gorąco… Niedalej jak wczoraj miałem okazję gościć w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Mój Wieczór Autorski poprowadził Rafał Brzeziński mój obecny Wydawca. Wydawać by się mogło kolejne spotkanie na drodze moich poetyckich doświadczeń. A jednak… Na długo pozostanie w mojej pamięci, a szczególne miejsce zajmie w sercu i to na stałe… Atmosfera… Klimat spotkania dostarczyły mi niezapomnianych, wręcz tak czuję dziś, niepowtarzalnych wzruszeń… Zasługa to Słuchaczy moich strof. Skupionych, wyciszonych w trakcie i pełnych spontanicznych refleksji tuż po zakończeniu. Szczególna w tym zasługa – jeszcze raz to podkreślę – moich Gości i zaangażowania z jakiego w przypadku Gospodarzy ZOK-u doświadczyłem. Za co wszystkim z serca jestem niezmiernie wdzięczny i zobowiązany. Tu muszę podkreślić zasługę prowadzącego. Rafał Brzeziński stanął na wysokości zadania, a wręcz w moim odczuciu wspiął się na jego szczyt. Uzyskał dla potrzeb atmosfery, klimatu to wszystko co mógł na drodze dialogu ze mną. Udało mu się wydobyć z zakamarków serca – mojego serca, to wszystko czym w ramach tego spotkania chciałem się ze Słuchaczami podzielić. Wielka to Jego zasługa za co ogromnie – chcę to podkreślić – jestem mu wdzięczny. Wszystkim obecnym serdecznie dziękuję za obecność i otwarcie na moje SŁOWO. Kończąc moje refleksje… Życzę każdej Poetce i Poecie takiego przyjęcia jakie zgotowali mi wszyscy Obecni. Poczułem kolejny raz zwycięstwo poezji nad prozą życia… Robert Baranowski”.

W dzisiejszym świecie warto sięgnąć po poezję Roberta Baranowskiego, który uważa że to „słowo” nadaje początek wszystkiemu w życiu człowieka. W tym zabieganym świecie warto zatrzymać się choć na chwilę i sięgnąć po jego poezję. W dzisiejszym świecie „słowo” szargane, deptane i poniewierane nie ma szans na uszanowanie. Wygrywają najczęściej „słowa” rzucane w przestrzeń dla poklasku, słowa wypowiadane byle jak, w pośpiechu, bez szacunku dla odbiorcy. Dla Roberta Baranowskiego „słowo” jest uświęcone i takim słowem dzieli się z nami.

 

info: brodziszow45.wordpress.com foto: UMiG Ząbkowice Śl.

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 29.1.2018 12:56
4
środa, 6.12.2017 09:11
wtorek, 7.11.2017 14:00
piątek, 3.11.2017 12:55
czwartek, 12.10.2017 14:00
poniedziałek, 25.9.2017 13:00
czwartek, 21.9.2017 09:07
2
poniedziałek, 11.9.2017 14:52
1
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.