komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 23 marca 2018

Pelagii, Oktawiana

Beskid: Nie można ot tak zlikwidować przystanku. Starosta uspokaja

piątek, 29.12.2017 16:52 , komentarze: 33 , odsłony: 9907
kategorie artykułu:

Od 1 stycznia zlikwidowany zostanie przystanek autobusowy dla wsiadających na ul. Wrocławskiej w Ząbkowicach Śląskich. Przewoźnicy mają się zatrzymywać na dworcu przy ul. Niepodległości. Czy wszyscy się na to zgodzą, czy grozi nam komunikacyjny paraliż? Przewoźnicy mają wątpliwości, ale starosta uspokaja.

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Ząbkowickiego z 30 listopada tego roku od 1 stycznia ulegnie likwidacji przystanek zlokalizowany przy ulicy Wrocławskiej w Ząbkowicach Śląskich po stronie prawej w kierunku wyjazdu na Wrocław, natomiast przystanek przy Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica zostanie pozostawiony wyłącznie dla wysiadających.

Zgodnie z ustaleniami między władzami a firmą Neotrans, która jest właścicielem dworca autobusowego przy ul. Niepodległosci, przewoźnicy korzystający do tej pory z przystanku na ul. Wrocławskiej, mają teraz realizować odjazdy z tegoż dworca. Do czerwca 2019 roku nie będą z tego tytułu pobierane żadne opłaty.

Jak mówi w rozmowie z portalem Doba.pl Jan Kumorowicz, właściciel firmy przewozowej Beskid, informacja ta do przewoźników dotarła bardzo późno, zostali oni wręcz postawieni pod ścianą.

- Dzisiaj (28.12.2017) dostałem telefon, że likwiduje się przystanek przy ul. Wrocławskiej, jedyny, jaki służył mieszkańcom Ząbkowic zamiennie z dworcem, który jest w rękach prywatnych. Nie wyobrażam sobie tego, gdyż sama procedura zmiany rozkładu jazdy, dodania nowego przystanku, a likwidacji drugiego w Urzędzie Marszałkowskim trwa kilka miesięcy! To jest budowa nowego rozkładu, znowu trzeba wypełniać wniosek, zmienić adresy przystanków, żeby ten przystanek mógł funkcjonować. Nie można zamknąć sobie nagle przystanku i powiedzieć, że go nie ma, to jest proceduralnie niemożliwe do wykonania dla przewoźników! Nie możemy sobie tego ot tak zamienić, jakby z automatu, bo to wymaga procedowania w Urzędzie Marszałkowskim – mówi właściciel Beskidu.

Osobną kwestią jest według Jana Kumorowicza to, w jakiej sytuacji będą przewoźnicy po czerwcu 2019 roku.

- Deklaracja jest taka, że do czerwca 2019 roku na dworcu możemy zatrzymywać się za darmo. Co będzie po tym czasie, nie wiadomo, a obawiamy się, że zaproponuje się nam stawkę maksymalną. Jeszcze kilka lat temu, kiedy likwidowana była zatoczka przy komendzie policji na ul. Niepodległości, wiem, że innym przewoźnikom była proponowana cena 5 zł za odjazd. Jest to dla nas cena zaporowa, gdyż Beskid ma z Ząbkowic 42 odjazdy dziennie, a więc koszty wzrastają nam o około 6300 złotych netto miesięcznie. Jedna z ustaw mówi, że jeśli jest kasa biletowa i jest to dworzec autobusowy, nie można pobierać większej opłaty niż 1 zł za odjazd. Koniec końców zapłaci za to pasażer, ale stratni będą także przewoźnicy, gdyż ile ten bilet będzie musiał kosztować, żeby nam się to jeszcze opłacało? Jak zdrożeją bilety, to część pasażerów będzie szukało innych środków lokomocji. Na wrocławskiej przystanek był za darmo, gdyż zazwyczaj samorządy w obrębie miasta nie pobierają opłat. Wydaje mi się, że samorząd lokalny, a w tym wypadku starostwo powiatowe ma obowiązek dbać o przystanki, a nie je likwidować. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w miastach ościennych – mówi Kumorowicz.

Jak przyznaje właściciel „Beskidu”, podczas likwidacji zatoczki na ul. Niepodległości, gdy trwały negocjacje przewoźników ze starostą, władze obiecały dbać i remontować przystanki na ul. Wrocławskiej. Mało tego, przewoźnicy zgodzili się partycypować w kosztach modernizacji tych przystanków, tak, by przystosować je do zwiększonego ruchu.

- Jestem bardzo rozgoryczony tą sytuacją. Realizuję przewozy od 22 lat, jesteśmy dużym przedsiębiorstwem, mamy 7 linii komunikacji i to co się dzieje w Ząbkowicach nie działo się nigdy nigdzie indziej – mówi rozżalony Jan Kumorowicz.

Jak przyznaje przedsiębiorca, pewnym rozwiązaniem mogłoby być dopłacanie przez lokalny samorząd do opłat, które będą naliczane po czerwcu 2019 roku, ale musiałoby być to zapisane w umowach z każdym przewoźnikiem.

Starosta ząbkowicki Roman Fester uspokaja, że likwidacja przystanku na ul. Wrocławskiej nie sparaliżuje komunikacji m.in. w stronę Wrocławia i Kłodzka:

- Informacja o likwidacji przystanku została rozesłana do przewoźników zaraz po uprawomocnieniu uchwały, wcześniej obiegła ona także lokalne media. Do czerwca 2019 przewoźnicy będą się zatrzymywali na dworcu za darmo, po tym czasie stawki pewnie będą negocjowane z właścicielem dworca. Chciałbym tylko przypomnieć, że maksymalne stawki opłat uchwala rada gminy. Właściciel może te stawki ustalić niższe, ale nie może ich przekroczyć. Jeżeli pojawi się jakiś problem po czerwcu 2019 roku, a stawki zaproponowane przewoźnikom będą przekraczały możliwości i rozsądek będziemy na pewno reagować. Można wtedy hipotetycznie ustanowić przystanek w innymi miejscu lub rozważyć propozycję dopłat. Na dzień dzisiejszy nie ma takich problemów.

Jak udało nam się dowiedzieć z dworca przy ul. Niepodległości będzie korzystała firma Marco Polo realizująca przewozy pracownicze, a także PKS Kłodzko.

- Realizujemy przejazdy z Ząbkowic do Wrocławia i do wielu miejscowości Kotliny Kłodzkiej. Od 2 stycznia nasze autobusy będą odjeżdżały z dworca autobusowego w Ząbkowicach Śląskich, a nie z przystanku przy ul. Wrocławskiej. Godziny odjazdów i kierunki tras generalnie nie ulegną zmianie, ale prosimy podróżnych o dokładne czytanie wszystkich rozkładów i informacji. Dostaliśmy trochę mało czasu, żeby to wszystko lepiej zorganizować, bo o likwidacji przystanku dowiedzieliśmy się przed świętami. Mamy jednak nadzieję, że nie dojdzie do nieładu komunikacyjnego i niedoinformowania pasażerów w tym względzie – informuje Marcin Trzaska kierownik działu przewozów pasażerskich PKS Kłodzko.

 

Czytaj także:

Jeden przystanek na ul. Wrocławskiej do likwidacji, drugi do modernizacji

Od stycznia przystanek przy ul. Wrocławskiej tylko dla wysiadających

 

 

Wasze komentarze

Jak mówi w rozmowie z portalem Doba.pl Jan Kumorowicz, właściciel...
sobota, 30.12.2017 14:50 autor: nie mogę słuchać lamentu Beskidu
1.01. 2018 Beskid na Wrocław nie jeździ
poniedziałek, 01.01.2018 21:29 autor:
Nareszcie bardzo mądra decyzja
poniedziałek, 01.01.2018 21:09 autor:
Człowieku 5zł jedno miejsce w każdym gratis jeżeli dla Ciebie...
poniedziałek, 01.01.2018 02:05 autor: Mieszkaniec
To ten smieszny Beskid jeszcze jezdzi. Na trasie z wroclawia...
sobota, 30.12.2017 13:24 autor: mieszkaniec bielawy
Polecam pojechac sobie Pociągiem z przesiadka w Kamiencu ^^ 18,60...
sobota, 30.12.2017 13:17 autor: Typowy ja ^^
I huj w dupe z tym przystankiem i z tymi...
sobota, 30.12.2017 12:18 autor: Stara babcia
Ludzie tak już mają, że zawsze coś nie po drodze,...
sobota, 30.12.2017 09:38 autor: Mieszkanka
Pisza tu ci co mieszkaja na wroclawskiej i ci co...
sobota, 30.12.2017 09:09 autor: autor
w Ząbkowicach tak działają władze zarówno gminne jak i powiatowe,...
piątek, 29.12.2017 20:33 autor: ząbkowiczanin
Taki rzeczy to tylko na tym popierdolonym dolnym śląsku
piątek, 29.12.2017 17:46 autor: Antek
czwartek, 22.3.2018 06:40
4
środa, 21.3.2018 17:00
4
środa, 21.3.2018 09:41
40
poniedziałek, 19.3.2018 15:30
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa