komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 marca 2018

Klaudii, Eufemii

Parafianie z Kamieńca Ząbkowickiego w Ziemi Świętej

niedziela, 19.11.2017 13:32 , komentarze: 2 , odsłony: 4400
kategorie artykułu:

W dniach 7-14 listopada odbyła się pielgrzymka do Ziemi Świętej organizowana przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kamieńcu Ząbkowickim. Opiekunem duchowym pielgrzymów był proboszcz parafii ks. Wojciech Dąbrowski.

Wraz z grupą parafian z Kamieńca na pielgrzymkę udali się również członkowie byłej parafi księdza Wojciecha z Milikowic i jego przyjaciele.

Program pielgrzymki był niezwykle ciekawy i bardzo bogaty.

Tuż po wylądowaniu w Tel Awiwie udaliśmy się do Cezarei Nadmoskiej, aby obejrzeć wschód słońca na tle akweduktu rzymskiego zbudowanego przez Heroda Wielkiego – namiestnika Judei. Po trudach kilkugodzinnej już podróży orzeźwienie przyniosło zanurzenie nóg w Morzu Śródziemnym.

Pierwszy i drugi dzień pielgrzymki przeznaczony był na poznanie Galilei – ziemi po której stąpał Jezus Chrystus przez większość swojego życia. Z jego działalnością, nauką i cudami związane są takie miejsca jak: Nazaret wraz z bazyliką Zwiastowania Pańskiego, Kana Galilejska, gdzie nastąpiło symboliczne odnowienie przysięgi małżeśkiej, Góra Tabor oraz Góra Błogosławieństw, Tabgha – miejscowość gdzie wedle tradycji doszło do rozmnożenia chleba i ryb, Hajfa – największe miasto Galilei położone u podnóża Góry Karmel, Kafarnaum czy Yardenit – miejscowość nad rzeką Jordan, gdzie mieliśmy możliwość odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.

Ziemia Święta to nie tylko Izrael, ale również kilka innych państw leżących na Bliskim Wschodzie. Jednym z nich jest Jordania, która niepodległość uzyskała w 1946 roku.

W Jordani spędziliśmy następne dwa dni. Stolica kraju Amman, nazywana jest „białym miastem”. Zachwyca ogromem (mieszka tu ponad 4 mln ludzi) i położona jest na kilkudziesięciu wzgórzach, których wysokość osiąga więcej niż 1000 m n. p. m. W pobliżu Ammanu znajduje się starożytne miasto Madaba, gdzie w prawosławnej bazylice św. Jerzego znajduje się najstarsza na świecie mapa Ziemi Świętej – ułożona na posadzce mozaika z VI w. oraz biblijna Góra Nebo, skąd Ziemię Obiecaną (Kanaan) ujrzał Mojżesz.

Jordania to kraj typowo pustynny, (tu znajduje się najpiękniejsza pustynia na świecie Wadi Rum) oraz słynący z produkcji kamiennych mozaik. Perełką turystyczną jest, natomiast starożytne miasto Nabatejczyków – Petra, zaliczana do 7 nowych cudów świata, którą również odwiedziliśmy.

Z Ammanu nad Morze Czerwone – do jedynego portu w Jordani Akaby dotarliśmy Autostradą Pustynną. Tutaj ponownie przekroczyliśmy granicę z Iraelem, aby udać się na upragnioną kąpiel w Morzu Martwym.

Ostatnie dwa dni pielgrzymki to wypełnione mistycyzmem odwiedziny Betlejem i Jerozolimy.

Nawiedziliśmy m.in. Bazylikę Narodzenia Pańskiego oraz Bazylikę Grobu Świętego na Golgocie, a także inne miejsca tak mocno związane z tradycją chrześcijańską jak: Góra Oliwna, Góra Syjon, Ogrójec czy wieczernik. Ogromnym przeżyciem było również przejście drogi krzyżowej, tzw. Via Dolorosa.

Pielgrzymi pragną w szczególności złożyć serdeczne podziękowania proboszczowi Wojciechowi Dąbrowskiemu za opiekę duchową oraz za profesjonalne przybliżanie wielu zagadnień historycznych i teologicznych, Jadwidze Adamskiej za uświetnianie pielgrzymki śpiewem oraz Witoldowi Wiśniewskiemu za profesjonalne zdjęcia.

Pielgrzymka nie byłaby możliwa bez naszych organizatorów: Rafała Deca (Biuro Podróży Rafael Stellae Maris) oraz Anny Szczypińskiej (Anis Pol Travel).

 

A. Jurasz

 

 

Wasze komentarze

Panie Kazimierzu po co takie komentarze pisać
poniedziałek, 20.11.2017 21:15 autor:
Dwóch radnych pojechało odpokutować swoje grzechy mi
poniedziałek, 20.11.2017 19:49 autor: Domi
wczoraj, 22 godz temu
1
wczoraj, 22 godz temu
6
poniedziałek, 19.3.2018 09:05
poniedziałek, 19.3.2018 09:01
piątek, 16.3.2018 08:17
piątek, 16.3.2018 07:48
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.