komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 19 lutego 2018

Arnolda, Konrada

Lekcja demokracji w Warszawie - wizyta w Sejmie RP

środa, 18.10.2017 14:50 , komentarze: 1 , odsłony: 715
kategorie artykułu:

Początek października 2017 r. zapowiadał się bardzo ciekawie dla uczniów szkół powiatu ząbkowickiego. Pani Poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka zaprosiła uczniów wraz z opiekunami na lekcję demokracji do Sejmu Rzeczypospolitej w Warszawie.

9 października w podróż wyruszyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej pod opieką p. Agnieszki Korczewskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza pod opieką p. Leszka Chylińskiego, Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Sikorskiego w Henrykowie pod opieką p. Joanny Czarneckiej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach pod opieką p. Agnieszki Zarzyckiej, Zespołu Szkół  Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich pod opieką p. Agaty  Kazimierczak-Czapiga oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie pod opieką p. Moniki  Obrockiej. Koordynatorem wyjazdu dla szkół podstawowych z terenu Gminy Ziębice było Gminne Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach.

      Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie Sejmu RP i zapoznanie się z pracą posłów. Uczestnicy wycieczki poznali historię polskiego parlamentaryzmu, mieli możliwość zasiadania w galerii sali posiedzeń. Następnie na zaproszenie pani Poseł przeszli do Domu Poselskiego na obiad.

Nie mogliśmy wyjechać z Warszawy, nie oglądając głównych atrakcji turystycznych  miasta. Odwiedziliśmy Warszawskie Łazienki, podziwiając Pałac na Wyspie – rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Amfiteatr wzorowany  na stylu antycznym. Nie zabrakło Pałacu Kultury i Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie Krakowskim Przedmieściem przeszliśmy na Plac Zamkowy, a tam czekał na nas Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. A na spragnionych współczesnych obiektów czekał Stadion Narodowy, który pięknie wpisał się w panoramę Warszawy. Na tym zakończyła się nasza wyprawa do stolicy.

       Młodzież nie tylko miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Sejmu, ale także na żywo obserwować życie polityczne w Warszawie, poznać polskich polityków. Dziękujemy pani Poseł Izabeli Katarzynie Mrzygłockiej za zaproszenie i życzliwość, pani wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie –Błońskiej za poświęcony czas, pani przewodnik po Sejmie oraz pani Annie Dżygała –Wojciechowskiej za koordynację całej wycieczki.

 Agnieszka Zarzycka

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 9 godz temu
czwartek, 15.2.2018 12:30
czwartek, 15.2.2018 10:00
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA