komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 19 lutego 2018

Arnolda, Konrada

Kosiniak-Kamysz: Trzeba przywrócić w Polsce braterstwo

środa, 17.5.2017 08:55 , komentarze: 8 , odsłony: 3996
kategorie artykułu:

We wtorek 16 maja w Domu Ludowym "SADLNO" w Ząbkowicach Śląskich  Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z członkami Polskiego Stronnictwa Ludowego regionu wałbrzyskiego oraz rolnikami i mieszkańcami.

Władysław Kosiniak-Kamysz podejmował przede wszystkim aktualne tematy polityczne i krytykował poczynania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Mówił między innymi o chaosie przed wyborami samorządowymi związanymi z dwukadencyjnością i innymi pomysłami, o których mówi się w kuluarach na Wiejskiej, jak podwyższenie progu wyborczego czy wprowadzenie tylko jednej tury wyborów. Nie wiadomo, czy wybory samorządowe zostaną połączone  z referendum konstytucyjnym i czy odbędą się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

- Chyba za dużo grzybów w tym barszczu – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że kampania samorządowa powinna skupiać się na tematyce lokalnej, ważnej dla mieszkańców gmin i powiatów, a nie na tematyce konstytucyjnej, która zdominowałaby te wybory.

Podkreślał, że samorządność jest ostoją demokracji, a tymczasem rząd na naszych oczach realizuje centralizację kolejnych instytucji (np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska) i planuje następne takie kroki (Powiatowe Urzędy Pracy). Podobnie ma być z funduszami dla Ochotniczych Straży Pożarnych pochodzącymi ze składek od ubezpieczeń pożarowych, o których podziale będzie decydowała Komenda Główna PSP (do tej pory połowę środków otrzymywał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a połowę KG PSP).

-PiS dąży do wyzerowania tej organizacji – mówił o OSP prezes ludowców, wspominając także o niezorganizowaniu wspólnych obchodów święta strażaków dla zawodowców i ochotników.

Nawiązując do zbliżających się wyborów, mobilizował działaczy PSL do korzystania z nowoczesnych technologii, aktywności w mediach społecznościowych i przekazywania w każdy możliwy sposób propozycji i działań stronnictwa ludowego skierowanego nie tylko do ich tradycyjnego, wiejskiego, elektoratu, ale też tego nowego, miejskiego.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego wytykał rządzącym brak spełnienia wobec rolników obietnic wyborczych: minimalnych cen gwarantowanych czy podwójnych dopłat. Wskazywał na niewypłacanie dopłat środowiskowych (zebrani mówili także o opóźnieniach w dopłatach bezpośrednich) i późno przyjętą przez sejm i podpisaną przez prezydenta ustawę o ubezpieczeniach rolniczych, które muszą mieć karencję. Kosiniak- Kamysz mówił także o spadku sprzedaży maszyn rolniczych nawet o 40-60%, ze względu na brak decyzyjności instytucji rolniczych, co ma wynikać z niekompetencji osób obsadzonych tam  z ramienia PiS.

- W rolnictwie dzieje się wiele złego, z podwyższeniem wieku emerytalnego dla rolników na czele – mówił prezes ludowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał także problem coraz większej polaryzacji Polaków.

- To co martwi najbardziej to podział społeczny, podział wspólnoty narodowej i zniszczenie tej wspólnoty. Trzeba przywrócić w Polsce braterstwo, to wielka misja ruchu ludowego – przekonywał.

Mówił, że ktoś zasiał ziarno szczucia jednych na drugich, a podziały społeczne zawsze doprowadzały Polskę do klęski. Alternatywą dla czarno-białej sceny politycznej ma być właśnie PSL.

Po wystąpieniu szefa PSL, przyszła pora na dyskusję, w której obecni na sali albo zgłaszali swoje problemy albo dziękowali za interwencję. Nie zabrakło też krytycznych głosów. Jeden z rolników pytał, dlaczego nikt nie mówi, że po wejściu do UE rolnicy mieli dostać wyrównanie do dopłat względem zachodnich rolników, PSL było wtedy w rządzie. Kosiniak-Kamysz odpowiadał, że byli mniejszościowym koalicjantem i na tyle, na ile mogli wynegocjowali najlepsze warunki dla polskiej wsi. Dodawał, że żadna partia nie jest idealna i oni także nie są wolni od błędów, są jednak zawsze po stronie wsi i rolników i o nich walczą.

 

Podczas spotkania podano także informację, że 4 czerwca w Kłodzku odbędzie się święto ludowe, w czasie którego działacze PSL przemaszerują z pocztami sztandarowymi przez miasto, a następnie odbędzie się część oficjalna połączona z piknikiem. Święto Ludowców ma być swego rodzaju manifestacją ich obecności w regionie oraz przywiązania do historii i tradycji. 

 

Wasze komentarze

A co nie są... zgadzam się z Sawickim, pamiętam tę...
środa, 17.05.2017 12:33 autor: nie jestem rolnikiem
środa, 14.2.2018 09:46
2
poniedziałek, 12.2.2018 15:18
17
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC