[FOTO, WIDEO] W kamienieckim kościele odnaleziono utwory pisane dla cystersów. Wykonali je uznani artyści

piątek, 8.12.2017 14:18 12286 11

Podczas prac renowacyjnych w kościele parafialnym w Kamieńcu Ząbkowickim odkryto zapisy nutowe skomponowane dla kamienieckich cystersów. W Archiwum Państwowym wykonali je znamienici artyści. Po koncercie nastąpiła  promocja książki „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” autorstwa Janusza Gołaszewskiego, Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza.

Wydarzenie miało miejsce w oddziale Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, będącym niegdyś siedzibą opatów  kamienieckich cystersów.

- Jesteśmy w dobrach pocysterskich. Kilkaset lat wstecz były takie miejsca jak opactwa cysterskie, które położone daleko od głównych szlaków komunikacyjnych rozwijały się w sposób wyjątkowy i podnosiły kulturę na najwyższy poziom. Kiedy wejdziemy na przykład do świątyni w Kamieńcu, możemy dotknąć, zobaczyć architekturę i sztukę absolutnie na europejskim poziomie. To dotyczyło także życia muzycznego. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, bo parafia ma obecnie trzy tysiące mieszkańców, a gmina 8 tysięcy mieszkańców, ale za czasów opatów cysterskich tutaj regularnie była utrzymywana cała orkiestra. Te utwory, które odnalazły się były pisane dla orkiestry, czyli przynajmniej 50 wykonawców, niektóre z nich skomponowane są wyłącznie dla opatów kamienieckich – mówił  ks. dziekan Wojciech Dąbrowski, proboszcz parafii w Kamieńcu Ząbkowickim.

Nuty zostały odnalezione w szafie organowej, w której przeleżały na pewno 150 lat. Tak niezwykłe znalezisko ksiądz Dąbrowski przekazał do diagnozy muzykologom z Akademii Muzycznej.

Jak się okazało, nieznane wcześniej utwory skomponowane zostały dla kamienieckich cystersów przez żyjącego  w XIX w. austriackiego kompozytora Ignaza Assmayera.

Między innymi te właśnie utwory zgromadzeni mogli usłyszeć w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz Polskiej Opery Królewskiej Małgorzaty Rodek – sopran, Magdaleny Cornelius – mezzosopran oraz Thomasa Corneliusa – fortepian.  Organizatorem koncertu był Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Historia cystersów na Dolnym Śląsku kończy się w 1810 roku, kiedy Fryderyk III dokonał kasacji zakonów na Śląsku i sekularyzacji ich dóbr. Dorobek kulturalny zakonników do dziś jest jednak widoczny w dziełach sztuki i architektury rozsianych w całym województwie.  Najważniejszym dolnośląskim opactwom cysterskim (w Bardzie, Henrykowie, Kamieńcu  Ząbkowickim, Krzeszowie, Lubiążu i Trzebnicy) została poświęcona publikacja Janusza Gołaszewskiego, Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym”,  wydana przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu dzięki wsparciu marszałka województwa i pomocy Zbigniewa Szczygła, radnego województwa.  Książka przedstawia historię każdego opactwa oraz  omawia ich architekturę i sztukę. Pozycja wzbogacona została przez reprodukcje dokumentów archiwalnych, jak choćby bullę papieża Innocentego III z roku 1203 zatwierdzającą posiadanie przez joannitów kościoła w Bardzie.

 

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

czwartek, 14.12.2017 13:02
Dlaczego na to wydarzenie nie zostali zaproszeni mieszkańcy Gminy Kamieniec?
BLONDYNKA czwartek, 14.12.2017 10:14
PIEKNE WYKONANIE PIESNI ,AZ MILO BYLO POSLUCHAC.JESTESMY DUMNI,Z TEGO ZE MOZEMY MIESZKAC W TAKIM BOGATYM MIEJSCU JAKIM JEST SZLAK CYSTERSOW W KAMIENCU ,MIEJSCU GDZIE BYL KLASZTOR POCYSTERSKI , ZOSTALY NAM TE BOGACTWA I DOBRA , KTORE BEDA SLUZYC NASTEPNYM POKOLENIOM.
poniedziałek, 11.12.2017 13:32
Kiedy Rada Gminy Kamieniec Ząbkowicki i Wójt organizują spotkanie Bożenarodzeniowe z mieszkańcami??
Kubuś Puchatek poniedziałek, 11.12.2017 12:50
Kamieniec nawet pozostając wsią posiada wiele skarbów, które trzeba odkryć i popularyzować. Szkoda tylko, że miejscowe władze administracyjne skupiają się TYLKO na infrastrukturze, natomiast "wstydzą się" podejmować działań promujących. A może tylko nie ma kim to robić, bo ci którzy potrafią a jest ich sporo są be dla chcącej panować nad wszystkim i wszystkimi "wadzy".
poniedziałek, 11.12.2017 13:18
Znowu się nawaliłeś narkotykami jak narcyz i nie wiesz, co piszesz!!!
niedziela, 10.12.2017 23:26
Ponoć w mauzoleum znaleziono skarb. Prawdopodobnie znajduje się tam wejście do tunelu, który prowadzi do podziemi pałacowych labiryntów komnat ukrytych skarbów zrabowanych podczas II wojny wstawiono wielkie solidne drzwi obite stalową blachą, aby nikt nie powołany tam nie wchodził.
sobota, 09.12.2017 20:07
Ile ten koncert kosztował ?
Kto zapłacił za ten koncert ?
Kto wysyłał zaproszenia na koncert ?
Gdzie jest pierwsza kamieniecka dama ?
Wolność Równość Demokracja
Józef sobota, 09.12.2017 15:54
A kto jest kamienieckim kustoszem?
ll piątek, 08.12.2017 19:38
A archiwum kamienieckie to organizuje takie przedsięwzięcia tylko dla szczególnie wyróżnionych gości? Plebsu na salony nie wpuszcza ...
sobota, 09.12.2017 12:51
tak, zgadzam się...Normalni (plebs) ludzie w tych godzinach pracują a nie rautują. Może by tak raz po południu się poświęcić (zostając w pracy po 15tej) i raz na rok zorganizować prezentację dla ogółu?
sobota, 09.12.2017 11:22
Ponoć kamieniecki kustosz ma mundur Adolfa Hitlera i 2 tony złota w piwnicy i na wszystkich ścianach w domu wiszą zrabowane obrazy podczas II wojny a sam chodzi w łachmanach udając biednego.