komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

IV Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka

wtorek, 12.9.2017 12:03 , komentarze: 5 , odsłony: 1829
kategorie artykułu:

10 września odbyła się kolejna, już czwarta Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Pielgrzymka nawiązuje do niemal czterystuletniej tradycji pielgrzymowania mieszkańców  Ząbkowic Śląskich, zapoczątkowanej jeszcze w 1633 r. przez ówczesnego proboszcza parafii Św. Anny – Hieronima Helzela, który zorganizował wówczas pierwszą pielgrzymkę do Barda aby podziękować Matce Boskiej za łaskę uratowania miasta od zarazy i pożaru.

Od tego czasu pielgrzymowanie odbywało się co rok, chociaż po 1945 r. dawni, wysiedleni  mieszkańcy Ząbkowic kontynuowali pielgrzymki do  kopii figurki Matki Boskiej Bardzkiej, którą umieścili w sanktuarium Maria Veen  koło Osnabrück.

Od czterech lat ząbkowickie pielgrzymki miejskie wróciły do Barda, co było wielkim pragnieniem honorowych obywateli Ząbkowic Śląskich: śp. Franza Toennigesa i Johannesa Walzika.

W 2017 r. pielgrzymka miała charakter „szerszy międzynarodowy”, bowiem uczestniczyli w niej obok pielgrzymów z Niemiec i z Polski, także pielgrzymi z Czech, tak jak bywało to niegdyś w Bardzie, które było miejscem spotkań pielgrzymów z tych krajów.

Po błogosławieństwie księdza dziekana Dariusza Sakaluka z parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, ruszyliśmy dawną drogą pielgrzymkową do Barda przez Tarnów, Grochów, Brzeźnicę i Potworów. Po trudach dość długiej, ale pięknej drogi, byliśmy podejmowani z „polską gościnnością” w świetlicy wiejskiej w Potworowie przez pana starostę Romana Festera i panie z KGW. W Bardzie uczestniczyliśmy w pięknej Mszy Świętej Dziękczynnej odprawianej przez JE Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy, mieszkańcy Barda oraz przyjezdni mieli okazję wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu Chóry Kameralnego Uniwersytetu Opolskiego pod dyr.  Mariana Bilińskiego i Chóru „Cantate Domino” z Nowej Rudy pod dyr.  Piotra Bałandy. Była to jednocześnie inauguracja tegorocznej edycji III Festiwalu Muzycznego im. Alojzego Tauxa, którego główne koncerty odbędą się w dniach 14 – 15 X 2017 r.  

W imieniu organizatora – Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK, składam szczególne podziękowanie proboszczowi parafii  św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, księdzu Dariuszowi Sakalukowi oraz proboszczowi bardzkiego sanktuarium, księdzu Mirosławowi Grakowiczowi, bez pomocy których pielgrzymka nie doszłaby do skutku. Osobne słowa podziękowania należą się przedstawicielom władz samorządowych za pomoc w organizacji pielgrzymki i koncertu:  panu staroście Romanowi Festerowi, panu burmistrzowi Marcinowi Orzeszkowi i panu burmistrzowi Krzysztofowi Żegańskiemu.

Jerzy  Organiściak    

 

 

Wasze komentarze

31 trzydzieści jeden osób uczestników pielgrzymki. Bardzo dużo młodzieży
sobota, 16.09.2017 21:07 autor:

Jak bym wiedział, że będzie taka impreza, że Roman stawia też bym poszedł
sobota, 16.09.2017 14:39 autor:

Jygnacy szedł czy go wieźli?
sobota, 16.09.2017 14:24 autor:

Nie których to znam
sobota, 16.09.2017 13:31 autor:

A pan ksiądz odprawił owieczki a samemu to nie wypada z trzodą się przejść . JAM JEST DOBRYM PASTERZEM . ZNAM OWCE MOJE A ONE MNIE ZNAJĄ ...
czwartek, 14.09.2017 20:25 autor: pielgrzym

wczoraj, 9 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
wtorek, 20.2.2018 13:00
wtorek, 20.2.2018 12:00
poniedziałek, 19.2.2018 09:08
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.