komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 23 marca 2018

Pelagii, Oktawiana

Raport PAN: Ząbkowicom grozi degradacja społeczno-gospodarcza

piątek, 11.8.2017 08:16 , komentarze: 58 , odsłony: 21644
kategorie artykułu:

122 średnim polskim miastom grozi degradacja społeczno-gospodarcza, marginalizacja oraz zjawiska kryzysowe. Wśród nich są Ząbkowice Śląskie, zakwalifikowane do miast z największymi problemami społeczno-ekonomicznymi.

Analiza opracowana przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN została stworzona na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach której Ministerstwo Rozwoju planuje w najbliższych latach przeznaczyć nawet 2,5 mld złotych na wsparcie dla średnich miast, szczególnie tych 122 wymienionych w raporcie. Według analizy grozi im marginalizacja i zjawiska kryzysowe.

- Bezpośrednim powodem wykonania analizy jest obserwowany proces polaryzacji społeczno-ekonomicznej kraju, pomimo aktywnej polityki państwa i samorządów mającej przeciwdziałać tym zjawiskom – czytamy w opracowaniu.

Miasta średnie w ekspertyzie to  miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli to miasto powiatowe). Miasta te tracą pozycję wobec innych ośrodków i całego kraju.  W analizie brano pod uwagę dane z lat 2004-2014, to czas na tyle długi, by można zaobserwować dość trwałe trendy, nieobarczone zjawiskiem przypadkowości. Raport brał pod uwagę między innymi takie czynniki jak zmiana rejestrowanej liczby ludności, prognoza liczby ludności GUS do 2035 r., zmiana liczby bezrobotnych, zmiany udzielonych noclegów, zmiany liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, czy zmiany liczby siedzib największych spółek.

Ząbkowice Śląskie znalazły się wśród 23 miast zaliczonych do miast kryzysowych, najbardziej narażonych na marginalizację, które charakteryzuje silne tracenie funkcji, skrajnie zła sytuacja społeczno-gospodarcza. To one najbardziej ucierpiały na transformacji ustrojowej lat 90. i upadku przemysłu, który napędzał te miasta.

Według autora opracowania, największym problemem tych miast, jest wyludnianie się - spadek liczby mieszkańców, zwłaszcza lepiej wykształconych w wieku produkcyjnym, mobilnych, osób rzutkich i przedsiębiorczych. Oprócz tego problemy rozwojowe dotyczą pogarszania się struktury wieku (w tym zwłaszcza starzenia się populacji), braku równowagi na rynku pracy, powodującego nadmierne, kosztowne i szkodliwe dla organizacji życia społecznego dojazdy do pracy, czy słabego dostępu do transportu publicznego. Do tego dochodzą różnorodne problemy społeczne jak polaryzacja, wykluczenie i patologie.

Działania naprawcze powinny być ukierunkowane na tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości (w szczególności o charakterze innowacyjnym), zwiększanie aktywności zawodowej ich mieszkańców oraz mobilności (bez konieczności zwiększania skali dojazdów do pracy), poprawie jakości życia mieszkańców poprzez rozwój i łatwiejszy dostęp do usług publicznych oraz  racjonalizacji zagospodarowania przestrzennego, w tym ograniczanie rozpraszania zabudowy.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet pomocowy dla takich ośrodków, który zakłada m.in. preferencje w pozyskiwaniu funduszy zarządzanych przez resort. Pomoc ma polegać także na pomocy w ściąganiu inwestorów poprzez zwolnienia ich z podatków CIT i PIT.

Samorząd Ząbkowic przekonuje, że intensywne działania gminy już przyczyniły się do poprawy jakości życia i oceny miasta.

- Nie wiemy, czym się kierowali autorzy tego raportu, ponieważ krótka wizyta w Ząbkowicach Śląskich udowodni, że ma się on nijak do rzeczywistości. W ostatnich 7 latach w Ząbkowicach Śląskich powstało kilka nowych budynków wielorodzinnych, w których mieszkania są wykupione jeszcze przed ukończeniem budowy. Sama gmina sprzedała ponad 80 działek pod budownictwo jednorodzinne na osiedlu Owocowym, a jest jeszcze obrót prywatny – by wspomnieć choćby budowane w kilku ostatnich latach domy w Jaworku, Olbrachcicach Wielkich czy w innych miejscowościach naszej gminy. Patrząc na akty notarialne widzimy, że mniej więcej połowa mieszkań kupowana jest przez osoby spoza naszej gminy, co tylko pokazuje, że Ząbkowice Śląskie w ostatnich latach stały się miastem nie tylko przyjaznym, ale i atrakcyjnym do życia. W ostatnich latach wyjaśniła się również kwestia sprzedaży działek przy ul. Przemysłowej, gdzie już działają 3 firmy, a kolejne 3 w niedługim czasie powstaną. Każdego roku obserwujemy także wzrost liczby zakładanych firm. Ząbkowice Śląskie w ostatnich latach rozwijają się prężnie, nie tylko remontowane są ulice, chodniki czy zabytki, ale realizowanych jest wiele projektów społecznych, nie ma problemu z miejscami w przedszkolach czy żłobkach, co w innych miastach jest dużym problem. Pytanie, czy raport jest do końca rzetelny, jeśli obok nas są takie miasta jak Zakopane czy Nysa.  Samorząd Ząbkowic Śląskich dołoży jeszcze większych starań, dotyczących rozwoju gminy, co w niedługim czasie zostanie Państwu przedstawione – mówi Stanisław Moderski, asystent burmistrza Ząbkowic Śląskich.

 

LISTA 122 miast TUTAJ

 

Wasze komentarze

O tak "wzrost liczby zakładanych firm" jeśli panu asystentowi chodzi o kawiarnie i lody w rynku to fakt są ;) miasto atrakcyjne dla osób spoza Ząbkowic jasne bo mieszkańców nie stać na kupno mieszkania, chyba że mają znajomych w budżetówce to i wtedy dobre zarobki. Ludzie przejrzyjcie na oczy przy urnach, piwo od monopolisty i zespoły z dofinansowania to nie powód, aby popierać po raz kolejny obecną władzę. Sympatia do kandydata, a troska o przyszłość miasta to dwie różne sprawy. No ale jak tu polemizować skoro ładne chodniki to najlepszy argument, żadna PAN się nie zna na rzeczywistości :)
niedziela, 13.08.2017 13:37 autor: Akinka

autobusy w naszym powiecie fata morgana
wtorek, 15.08.2017 19:52 autor: Basia

Podważanie autorytetów naukowych, profesorskich, pracowników Polskiej Akademii Nauk nawet i to nie jest w stanie otworzyć oczy orzeszkowiczom. Proponuję dokładnie zapoznać się z treścią analizy profesora PAN P. Śleszyńskiego!!!
A i zwracam też uwagę, że w Ząbkowicach jest droga międzynarodowa "8" - z resztą poniższej wypowiedzi nie ma co dyskutować - to nie populizm lecz czysta kpina z ząbkowiczan.
wtorek, 15.08.2017 08:34 autor: Verbis

Komentarze obarczające władze samorządowe , że Ząbkowice znalazły się na tej liście ; to ZWYKŁY POPULIZM. Większości miast DOLNOŚLĄSKICH znalazła się na tej liście. Za wyjątkiem WOJEWÓDZKIEGO Wrocławia, który decyduje sam za siebie i nie prowadzi zrównoważonego rozwoju województwa, a z Wrocławia robi "PĘPEK ŚWIATA" - województwa , kosztem pozostałych. Również miasta ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO, które mają BOGACTWA w ZIEMI i dzięki temu się rozwijają, oraz te które położone są w pobliżu AUTOSTRADY A-4.
niedziela, 13.08.2017 19:40 autor: .

"Nie wiemy, czym się kierowali autorzy tego raportu, ponieważ krótka wizyta w Ząbkowicach Śląskich udowodni, że ma się on nijak do rzeczywistości." --- Gratuluję poczucia humoru
piątek, 11.08.2017 10:47 autor: duduś

cały stachu, specjalista od wszystkiego.
piątek, 11.08.2017 15:01 autor: sds

Zgadzam się z twórcą raportu! Ząbkowice przekształca się w miasto sfery budżetowej i emerytów.!! Sfera budżetowa to słabizny, zatrudniane po znajomości, które w większości nic nic nie potrafią!! Nie potrafią wymyślić ani zorganizować niczego, bo to generalnie dokształt na tajnych kompletach dla papierka. I to widać. Młodzi co ambitniejsi wyjechali do dużych miast albo za granicę. Władza potrafi jedynie wydać nie swoje pieniądze na różne bzdury, np. siłownie etc. Ale już nie potrafi urządzić strefy przemysłowej, zachęcić biznesu do założenia przedsiębiorstwa. Władza w Ząbkowicach w okresie ostatnich 25 lat to "wieś tańczy i śpiewa", może z wyjątkiem burmistrza Kotowicza. I taka jest prawda o Ząbkowicach.
sobota, 12.08.2017 22:51 autor: mieszkaniec

kryzys,jaki kryzys na zaćpane imprezy na zamku z bardzo drogimi wykonawcami pieniądze są, na renowację rudery zamku również, na wiele niepotrzebnych inwestycji też się zaciągnie kredyt, ciekawe kiedy zlikwidują miasto a to co zostało przejmie komornik i zlicytuje, tak się kończą rządy niekompetencji i kolesi, a my będziemy mieszkać na wsi pod Ziębicami, gdzie tak szumnie na wiosnę zapowiadana nowa inwestycja na kamienieckiej, nawet słomę zamykają, może przyjdzie nowe ale kiedy będzie lepiej?
sobota, 12.08.2017 18:36 autor: jason borne

Zastanawia mnie ... Polska Akademia Nauk wykazuje problem a włodarze miasta idą "w zaparte" Jasne, tzw. "oni" nie mają racji. My, mamy rację. Co tam PAN;)
sobota, 12.08.2017 09:18 autor: Śmigu

Panu Moderskiemu proponuję udać się do Zakopanego i Nysy, żeby dotarło do niego, że to zaszczyt dla frankesztainów z Ząbkowic znaleźć się w takim towarzystwie. Dobrze znam i bywam często w tych trzech miastach- nie ma w ogóle żadnego porównania. Ząbkowice do Nysy, czy Zakopanego, to zwykła Kozia Wólka... I niczego nie zmienią tu pienia "lokalnych patriotów"... Prawda jest gorzka i boli, ale jest prawdą.
sobota, 12.08.2017 00:00 autor:

Ząbkowice to podręcznikowy przykład degeneracji społecznej pseudomiasta, który lokalni pseudodziałacze i dwulicowi politycy od wielu lat próbują wykreować na stolicę "pseudoziemi ząbkowickiej". Pewnie wielka część społeczności lokalnej na to się nabrała i teraz trudno jej pogodzić się z tym faktem, że "wielkie Ząbkowice", siedziba powiatu, to zarazem wielka dziura, zakompleksiona, zaniedbana, zabita dechami, której, jako siedzibie powiatu, znakomicie udało się tylko doprowadzenie do ruiny innych okolicznych miasteczek i wsi, licząc na rozwój własny. Niestety, nie udało się...
piątek, 11.08.2017 23:37 autor: Olo

Niestety tak wygląda NIEZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ KRAJU, a miał być zrównoważony rozwój kraju, co zapowiadali politycy. Preferowane są miasta wojewódzkie , bo one mają władzę i decydują o sobie i innych . Właściwie to dbają tylko o siebie. Wszystko podporządkowane jest budowaniu tak zwanych centrów województw , kosztem pozostałych miast.
piątek, 11.08.2017 17:32 autor: ano

degradacja trwa od dawna i posuwa się w zatrważającym tempie.Nie sztuką jest połatać ulice chociaż w obrębie rynku 2 zasługują na miano oskara Dolnośląska i Armii Kraj.Praca dla ludzi i jeszcze raz praca!!!! , mieszkania,połączenia komunikacyjne to jest potrzebne ludziom żeby godnie żyć.Może mniej byłoby zawiści i patologi.
piątek, 11.08.2017 15:48 autor: ktoś

"Nie wiemy, czym się kierowali autorzy tego raportu, ponieważ krótka wizyta w Ząbkowicach Śląskich udowodni, że ma się on nijak do rzeczywistości [..] – mówi Stanisław Moderski"

Stasiu ty pi.do, polecam ruszyć cztery litery na przystanek na ulicy Wrocławskiej w godzinach 4:30 do 5:30 i zobaczyć jak wygląda rzeczywistość, gdzie grubo ponad setka ludzi wyjeżdża do pracy której u nas nie ma.
piątek, 11.08.2017 11:55 autor: Realista.

Oj i o 6 jeszcze nas trochę stoi!
piątek, 11.08.2017 13:59 autor:

"Ząbkowicom grozi degradacja społeczno-gospodarcza".. Widać to zwłaszcza w rozbudowującym sie Jaworku oraz nowo budowanych domkach przy Ziębickiej oraz kilku budynkach na osiedlu Letnim czy przy Powstańców Warszawy, w których mieszkania schodzą od ręki. Zapewne ktoś napisze, że to na kredyt, tylko żeby dostać kredyt trzeba mieć z czego go spłacić a z tego co widać ludzi na to stać.
piątek, 11.08.2017 14:21 autor: xxxx

Marcin O na posła!!! im dalej od Ząbkowic tym lepiej dla Ząbkowic!!! nie będzie ruiny :)
piątek, 11.08.2017 11:20 autor: realista

NIE CHCEMY TUTAJ PISU
piątek, 11.08.2017 13:39 autor: NIE CHCEMY TUTAJ PISU

jeszcze coś się działo jak przy korytku był słynny karzełek stasiu z piławy ciągle coś otwierał a teraz?wielkie dziury przy dworcu autobusowym straszą od wielu miesięcy,policja codziennie przejeżdża tą ulicą ze 100 razy i też im nie przeszkadza stan tej jezdni??gdzie te czasy jak 3 lata temu wyasfaltowano zatoczkę autobusową w Suszce gdzie w ciągu dnia 2 razy zatrzymują się autobusy szkolne ale była wtedy pompa był karzełek stasiu,piękny romeo i wielu innych korytkowych a dzisiaj??posucha na otwieranie-raczej moda na zamykanie jak np.brykiety ze słomy
piątek, 11.08.2017 12:21 autor: rysiek baranowski

największym problemem tych miast, jest wyludnianie się - spadek liczby mieszkańców, zwłaszcza lepiej wykształconych w wieku produkcyjnym, mobilnych, osób rzutkich i przedsiębiorczych. Oprócz tego problemy rozwojowe dotyczą pogarszania się struktury wieku (w tym zwłaszcza starzenia się populacji), braku równowagi na rynku pracy, powodującego nadmierne, kosztowne i szkodliwe dla organizacji życia społecznego dojazdy do pracy, czy słabego dostępu do transportu publicznego. Do tego dochodzą różnorodne problemy społeczne jak polaryzacja, wykluczenie i patologie - i czytam i kiwam głową, niestety wszystko się zgadza
piątek, 11.08.2017 12:50 autor:

Sytuacja demograficzna jeszcze gorsza jest w Ziębicach. Tutaj to dopiero jest marazm. Jeszcze 10-15 lat i będzie "pozamiatane."
piątek, 11.08.2017 12:19 autor: Ziebice

Problem dotyczy całej okolicy, bo na wspomnianej liście znajdują się miasta sąsiedzkie: Kłodzko, Dzierżoniów, Bielawa, Nowa Ruda, Nysa. Działania w samych Ząbkowicach niewiele dadzą, bo problem ma charakter ponadpowiatowy i związany jest np. z kiepską infrastrukturą.
piątek, 11.08.2017 09:40 autor: stakar ogord

Młodzi wykształceni to nawet by chcieli mieszkać w Ząbkowicach ale nie ma tu dla mich pracy a codziennie dojazdy k8 do Wrocławia w końcu wykończą każdego
piątek, 11.08.2017 11:01 autor:

przeczytałam ten artykuł rano i pomyślałam, że to przesada. A potem poszłam do osiedlowego dyskontu a tam przy kasie sami emeryci, byłam jedyną osobą po 20.
piątek, 11.08.2017 10:49 autor:

A co o tym sądzą władze samorządowe ? jaki mają pomysł na Ząbkowice ? Kolejna jałowa kadencja ?
piątek, 11.08.2017 08:49 autor: zatroskany

Na temat Ząbkowickiej Strefy Ekonomicznej:
Czynnikami wpływającymi na niekorzyść oferty są m.in. brak uregulowania prawnego dotyczącego wjazdu na posesję, niski dopuszczalny poziom zabudowy oraz dodatkowe koszty związane z jej odrolnieniem oraz jej całkowitym uzbrojeniem. - Maciej Badora, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Styczeń 2017.
I co miasto z tym zrobiło?
NIC
piątek, 11.08.2017 10:15 autor: Antoni

Trzeba więcej organizować koncertów, imprez itd. To na pewno pomoże Ale w mydleniu ludziom oczu.
piątek, 11.08.2017 10:25 autor: Jarek

bezdyskusyjny jest czynnik demograficzny: starzenie się społeczeństwa i drenaż młodych, zwłaszcza tych przedsiębiorczych i wykształconych ludzi do dużych miast - Wrocławia, Warszawy...
Nie można zarzucać władzom samorządowym, że nic nie robią i nie dostrzegają tych problemów. To nie jest sprawa polityczna! autorze sprzed 25 minut. To nasza sprawa ogólnospołeczna. Czas skończyć z podziałami na gorszy sort (to ja!) i lepszy - pewnie to ty sądząc po wpisie
piątek, 11.08.2017 09:18 autor: ząbk

"Ząbkowice Śląskie znalazły się wśród 23 miast zaliczonych do miast kryzysowych, najbardziej narażonych na marginalizację, które charakteryzuje silne tracenie funkcji, skrajnie zła sytuacja społeczno-gospodarcza." miasto sukcesu wg PO-Marcina O
piątek, 11.08.2017 08:47 autor: :)

wczoraj, 19 godz temu
3
środa, 21.3.2018 17:00
4
środa, 21.3.2018 09:41
38
poniedziałek, 19.3.2018 15:30
1
niedziela, 18.3.2018 17:33
1
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa