komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 24 lutego 2018

Macieja, Bogusza

Wojewoda wezwał radę do wygaszenia mandatu Edwarda Szulina!

poniedziałek, 7.8.2017 20:05 , komentarze: 26 , odsłony: 9520
kategorie artykułu:

Edward Szulin z Doboszowic przestanie być radnym gminy Kamieniec Ząbkowicki - tak zadecydował wojewoda dolnośląski w związku z prowadzeniem przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Przypomnijmy, że uchwałę o wygaszeniu mandatu radnemu Szulinowi przedstawiono kamienieckiej radzie w grudniu 2016 roku. Wtedy radni nie rozstrzygnęli tej kwestii, gdyż 7 radnych było za, a 7 przeciw.  Sam radny Edward Szulin twierdził podczas grudniowej sesji, że projekt uchwały został oparty „w większości na fałszywych stwierdzeniach, w rezultacie postępowania dotkniętego  rażącymi naruszeniami prawa, prowadzonego na zlecenie Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki”, a same oględziny przeprowadzone były z naruszeniem prawa, gdyż nie został o nich powiadomiony i odbyły się one podczas nieobecności jego i żony.  Nie uzyskał także wglądu do protokołu pokontrolnego.  W związku ze sprawą padały oskarżenia, że nie chodzi o praworządność, ale o czystą polityczną matematykę – obecnie w radzie często dochodzi do patów, czyli nierozstrzygnięcia uchwał, gdyż zarówno z jednej, jak i z drugiej strony politycznej barykady jest po 7 radnych. Pozbawienie opozycyjnego wobec wójta radnego Edwarda Szulina mandatu, daje szansę na zdobycie większości przez grupę popierającą obecnego włodarza gminy.

Nie mniej jednak, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak pismem z dnia 25 lipca br.  wezwał Radę Gminy Kamieniec Ząbkowicki do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Szulina w terminie 30 dni od otrzymania wezwania, stwierdzając, że radny Szulin prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego.

Wojewoda uzasadnia, że wykorzystanie mienia komunalnego jest wystarczającą przesłanką do wygaśnięcia mandatu radnego i nie ma znaczenia, czy przy wykorzystaniu tego mienia komunalnego radny odniósł korzyści, czy też nie.

Z dokumentów posiadanych przez wojewodę wynika, że radny prowadząc w Doboszowicach gospodarstwo rolne o charakterze produkcji roślinnej, na szeregu nieruchomości stanowiących własność radnego bądź dzierżawionych przez niego od innych podmiotów, czyni to również z wykorzystanie mienia gminy Kamieniec Ząbkowicki. Prowadzona przez radnego działalność polega na uprawach roślinnych, do czego wykorzystuje szereg maszyn rolniczych, trzymanych na działce, która w połowie jest własnością Edwarda Szulina, a w połowie stanowi własność gminy Kamieniec Ząbkowicki.

- O ile prowadzona przez radnego działalność o charakterze rolniczym w istocie nie jest prowadzona na wspomnianej nieruchomości, to nieruchomość ta, w wyniku utrzymywania na niej stanowiących własność radnego szeregu maszyn rolniczych (ciągnik, kombajn, opryskiwacz…) i używanych w prowadzonym przez radnego gospodarstwie rolnym, jest w ten sposób wykorzystywana w działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedmiotowego gospodarstwa. Oznacza to również, że wykorzystywanie przez radnego położonej w miejscowości Doboszowice nieruchomości ma faktyczny i bezpośredni związek z prowadzeniem przez radnego działalności  w postaci gospodarstwa rolnego – tłumaczy wojewoda.

Fakty te mają wynikać z pism samego radnego, pisma przewodniczącego Rady Gminy oraz pism wójta gminy.

Jeśli kamienieccy radni mimo wezwania wojewody nie wygaszą mandatu radnego odpowiednią uchwałą, wtedy wojewoda po powiadomieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, wydaje zarządzenie zastępcze o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego.

 

 

Wasze komentarze

Trudno tu policzyć straty gminy, pewnie działka by i tak stała pusta. Ale przepis jest przepis. Proponuję sprawdzić wszystkich posłów, senatorów i urzędników. Nie czy kradną i oszukują ale czy myślą! Czy polityka rządu PiS-u i ministra Morawieckiego nie doprowadzi do bankructwa? 1000 miliardów zadłużenia i 60 mld w tym roku deficytu. To sprawa Szulina wygląda jak kradzież guzika ze sklepu.
wtorek, 08.08.2017 03:04 autor: Antykomunista

Z tego co mi wiadomo radnemu już raz wygaszono mandat właśnie za tą samą sprawę. Jak można pytam jak zrobić dwa razy ta sama rzecz pomimo że wiedział iż jest to niezgodne z prawem. Wynika z tego ze radni Waszczuki tak naprawdę nie mają podstawowej wiedzy, chyba ze się mylę to mnie poprawcie
poniedziałek, 07.08.2017 20:56 autor: Wyborca

Wójt M. Czerniec nie ma co się przejmować, bo jeśli nie wygra to pójdzie na wyższe szczeble np. do Starostwa albo Sejmiku Wojewódzkiego ;))))
wtorek, 08.08.2017 14:02 autor: kaktus

Pójść to moźe i to wszystko.
wtorek, 08.08.2017 14:35 autor: Autor

I wychodzi, że Sami-Wiecie-Kto nie cofnie się przed niczym. Chciałbym wierzyć, że nie pojawią się uchwały o podniesieniu uposażenia, wypłaty wyrównania a może nawet o nadaniu praw miejskich. Tylko gdzie tu jest interes gminy i mieszkańców.
wtorek, 08.08.2017 13:25 autor: Kubuś Puchatek

Do nowych wyborów już nie tak daleko. Przestawić opryskiwacz i będzie musiał narcyz innego sposobu, pretekstu szukać, bo pewnie w podziękowaniu za np. wodociąg w Doboszowicach, mieszkańcy znowu Pana Edwarda wybiorą...
wtorek, 08.08.2017 01:00 autor:

Powinien wezwać radę do odebrania mandatu wszystkim radnym, którzy prowadzą działalność gospodarczą, bo np. poruszają się po drogach gminnych i w ten sposób wykorzystują mienie gminy w prowadzonej działalności. A może któryś prowadzi sklep i klienci parkują na parkingu, który leży na działce gminnej, przecież czerpie w ten sposób oczywiste korzyści. Kto szuka ten paragraf znajdzie. Wojewoda wywija mózgiem i tyle. Czysta polityka.
wtorek, 08.08.2017 00:33 autor: Kropka

Panie wojewodo mam nadzieje ze jak wójt dopnie swego i uzyska większość która przyzna jemu wyrównanie wnagrodzenia do poziomu maksymalnego od początku kadencji , to taką uchwałę pan uchyli .bpcdkź
poniedziałek, 07.08.2017 23:01 autor: Kim

Art. 23a. Treść ślubowania radnego
Dz.U.2016.0.446 t.j. - Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
1. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
2. Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo "ślubuję". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg."
poniedziałek, 07.08.2017 22:56 autor: IQ

czemu pat ???? na miejscu suwerenów powiatu wszystkich bym odwołał !! bo bagno będziecie mieć i polityczne rozgrywki radny nie ma prawa być związany politycznie a publiczne !!!!!!!
poniedziałek, 07.08.2017 22:02 autor: max

Sprawa powinna trafić do prokuratury albo do Ministra Sprawiedliwości.---CBA
poniedziałek, 07.08.2017 21:49 autor:

Mam nadzieję źe jak dojdzie do odwołania radnego Szulina mieszkańcy Doboszowic w wyborach uzupełniający wybiorą osobę która będzie powielała to co reprezentował radny Szulina jeszcze z większym zapałem .
poniedziałek, 07.08.2017 21:49 autor: Autor

Niestety i tu wojewoda łamie prawo bojąc się ponieś odpowiedzialności nakazał radnym odwołać niewygodnego radnego a dlaczego sam nie odwołał radnego ?. Czy radni kamienieccy są sądem, aby wydawać wyroki? Czy radni znają prawo skoro większość z radnych nie umie się poprawnie wysłowić burakami. Kamieniec musi być miastem.
poniedziałek, 07.08.2017 21:38 autor:

I co z tego, że wezwał? Może sobie wzywać a rada może nie przyjąć stanowiska.
Ale szczerze to współczuję radnym od wójta. Teraz będą klepać wszystko jak popadnie. TO co? Małe zakłady? Kiedy uchwała z podwyżką? Z wyrównaniem?
poniedziałek, 07.08.2017 21:06 autor: TamRamTam

Do wy......a jest trochę w innych radach i w powiecie
poniedziałek, 07.08.2017 20:54 autor:

Może coś się zacznie dziać......a za to powinni radni zwrócić kasę za,dotychczasową......no niewiem czy można to nazwac....pracę
poniedziałek, 07.08.2017 20:35 autor: mieszkaniec

pomalutku pomalutku, bystrzejszy wygrał... do przewidzenia. no i na dzień dobry podwyżka na maksa, wyrównanie i realizacja blokowanych uchwał + na pewno jakaś specjalna premia za kulisami :) dzieje się
poniedziałek, 07.08.2017 20:23 autor: higpjkhyt

czwartek, 22.2.2018 10:42
30
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa