komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

Już można głosować na projekty w budżecie obywatelskim gminy Ziębice [PEŁNA LISTA]

wtorek, 5.9.2017 13:24 , komentarze: 13 , odsłony: 5428
kategorie artykułu:

Escape room w Bramie Paczkowskiej, Ziębicki Park Sportów Miejskich, nowe trybuny, altana, remonty oświetlenia i ścieżek, siłownia zewnętrzna, place zabaw – to tylko niektóre z projektów, zgłoszonych przez mieszkańców gminy Ziębice w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok.  Głosowanie rozpocznie się już 15 września!

Gmina Ziębice jako jedyna w powiecie wprowadziła budżet obywatelski na 2018 rok przeznaczając na jego realizację 200 000 zł. Na jakie inwestycje środki te zostaną wydane, zdecydują sami mieszkańcy, oddając głos (internetowo) na jedną z  propozycji w trzech kategoriach: projekt ogólnogminny, projekt lokalny miejski, projekt lokalny wiejski. Głosowanie będzie trwało od 15 do 24 września na stronie ziebice.budzet-obywatelski.org 

W sumie zgłoszono 29 projektów, 6 z nich nie przeszło oceny formalnej lub merytorycznej (odnowienie kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej, umieszczenie mapy gminy i miasta przy PKP, ledowe oświetlenie w Osinie Wielkiej, zamontowanie klimatyzacji w ZCK, wymiana nawierzchni przy SP 4 w Ziębicach – zgłoszony dwa razy).

projekty na terenie miasta Ziębice

Najwięcej projektów zgłosili mężczyźni (21), najczęściej składane one były w formie elektronicznej (18). Co ciekawe, młode osoby (od 16 do 25 lat) były najmniej aktywne i zgłosiły tylko jeden projekt do budżetu obywatelskiego. Aż 11 propozycji pochodzi od mieszkańców gminy w wieku od 26 do 35 lat, a 10 od osób w przedziale wiekowym  36-49 lat. 4 projekty pochodzą od starszych mieszkańców (50-59 lat), a 3 od seniorów powyżej 60 lat).  

projekty w gminie Ziębice

Złożone propozycje mają różnorodny charakter: od projektów infrastrukturalnych przez rekreacyjne do promocyjnych. Poniżej przedstawiamy pełną listę projektów, na które będzie można oddać głos, szczegóły każdej propozycji znajdziecie na ziebice.budzet-obywatelski.org

 


Typ projektu: Ogólnogminny


Uwolnić Orła - budowa miejsca spotkań

Koszt: 99 895 zł

Projekt obejmuje aranżację i zagospodarowanie polany znajdującej się za Zamkiem Wodnym w Parku Miejskim w Ziębicach. Celem projektu jest zaoferowanie odpowiednio przystosowanego miejsca spotkań zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych, chcących spędzić słoneczne dni na wolnym powietrzu i odpocząć letnimi wieczorami w miłym towarzystwie w Parku Miejskim w Ziębicach. Głównym priorytetem jest również odciążenie otoczenia wokół Pomnika Orła Piastowskiego, który ze względu na wartość kulturową i historyczną nie jest najlepszym miejscem do spotkań młodzieży.

Poszukiwanie książęcego skarbu w Bramie Paczkowskiej – nowa atrakcja turystyczna w Ziębicach

Koszt: 50 000 zł

Chciałbyś przenieść się do mrocznych czasów średniowiecza? Chciałbyś, aby jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Ziębic otrzymał nowe życie? Chciałbyś, aby w Ziębicach powstała nowa atrakcja, która przyciągnie turystów z regionu? Zagłosuj na projekt, który zakłada utworzenie w Bramie Paczkowskiej escape roomu, czyli pokoju zagadek. Osoby go odwiedzające wezmą udział w grze, którą zapamiętają do końca życia! Zostaną zamknięte w średniowiecznej baszcie i aby się z niej wydostać będą musiały poznać wiele tajemnic prowadzących do książęcego skarbu. A może i Ty spróbujesz go odnaleźć?

Remont Basenu Miejskiego w Ziębicach - etap I

Koszt: 100 000 zł

Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności w zakresie poszerzenia oferty rekreacyjnej, niezbędne jest przeprowadzenie remontu miejskiego basenu w Ziębicach celem podniesienia jego standardu. Basen jest jedynym obiektem tego typu w Gminie. Z basenu korzystają dzieci i dorośli w ramach niezorganizowanego wypoczynku oraz zorganizowanych zajęć nauki pływania. Wykonanie remontu niecki i sanitariatów wpłynie na bezpieczeństwo oraz komfort korzystających z pływalni dzieci, młodzieży, studentów, dorosłych oraz osób starszych. W interesie mieszkańców Gminy jest zachowanie tego obiektu.

Budowa toalety wolnostojącej na parkingu przy klasztorze cystersów w Henrykowie

Koszt: 76 000 zł

Wraz ze wzmożonym ruchem turystycznym w naszej gminie należy zadbać o podstawowe potrzeby turystów. tylko tak można ich zachęcić do dłuższego pobytu, a później do ponownych odwiedzin. Odpowiedzią na to jest m.in. odpowiednie zaplecze sanitarne. Henryków, jedna z największych atrakcji turystycznych naszej gminy takiego nie posiada. Projekt zakłada wybudowanie na parkingu przy klasztorze cystersów dwukabinowej toalety, zaopatrzonej w ogrzewanie, bieżącą wodę i oświetlenie. Podniesie to znacznie standard zaplecza turystycznego i wpłynie pozytywnie na wzrost liczby odwiedzających.

 

Typ projektu: Lokalny (obszar miejski)

Ziębice moje miasto

 Koszt: 50 000 zł

Udostępnienie nowości wydawniczych dla wszystkich mieszkańców (dzieci, młodzieży i dorosłych). Dodatkowo zadbanie o komfort dojścia do tej biblioteki i poprawa czystośi po odchodach zwierzęcych.


Zakup trybun z zadaszeniem na "ORLIKA"

Koszt: 49 756 zł

Trybuna 4 rzędowa na boisko z siedziskami plastikowymi, podesty kratowe typ VEMA i konstrukcja stalowa cynkowane ogniowo, zadaszenie trybuny wykonane z poliwęglanu komorowego, 51 miejsc. Na trybunach zasiadać będą mogły całe rodziny podczas oglądania i dopingowania swoich bliskich w trakcie trwania zawodów, które coraz częściej w różnych grupach wiekowych pojawiają się w kalendarzu imprez sportowych. Ponadto mogą służyć jako schronienie dla dzieci podczas przelotnych deszczy a w upalne słoneczne dni można będzie, choć na chwilę, odpocząć w cieniu, którego niestety brakuje na naszym obiekcie


Oświetlenie ul. Zielona w Ziębicach

Koszt: 2 600 zł

Zakup i montaż opraw oświetleniowych (3szt) na istniejących słupach energetycznych na ul. Zielonej w Ziębicach.


Remont ścieżki łączącej ul. Polną z ul. Kolejową w Ziębicach

Koszt: 40 000 zł

Usuniecie starych płyt betonowych, utwardzenie oraz ułożenie nowej nawierzchni z płyt betonowych.
Uzasadnienie: Ścieżka pomiędzy ulicą Kolejową i ulicą Polną służy mieszkańcom ulic Polnej, Łąkowej, Zielonej do codziennej komunikacji z Centrum miasta.

Ziębicki Park Sportów Miejskich

Koszt: 49 962,60 zł

Podzielasz opinie, że w Ziębicach nic się nie dzieje i nie udaje? Zmieniamy ten trend i zaczynamy działać. Mamy szansę zrobić razem coś dużego! Ziębicki Park Sportów Miejskich to projekt, który dla zdrowia, rozwoju i integracji lokalnej społeczności może uczynić więcej niż wszystko co do tej pory w naszym mieście powstało. Będzie to jedyny obiekt w okolicy przemyślany tak kompleksowo, a więc wielka szansa na wypromowanie naszego miasta jako ośrodka sportów alternatywnych. Street Workout, Kalistenika, Parkour czy Free Running to dziedziny z ogromnym potencjałem i mocą. Dajmy sobie szansę!

Ziębicki zegar kwiatowy

Koszt: 50 000 zł

"Ziębicki zegar kwiatowy" to prawdziwy zegar wyposażony w profesjonalny mechanizm odmierzający czas, którego tarczę stanowią odpowiednio dobrane rośliny. Jego lokalizacja to np. pagórek w Parku koło stawu i polanki z dinozaurami. Odpowiednio kolorystycznie skomponowane rośliny, trwałe i odporne na wiele czynników byłyby dużą atrakcją turystyczną Ziębic. Służyłyby też ludziom odpoczywającym w naszym parku. Tarcza zegara miałaby około 5 metrów średnicy. Takie zegary znajdują się tylko w kilku miejscowościach w Polsce. Kompozycja roślin może nawiązywać do herbu Ziębic, lub być artystyczna.

Budowa schodów i fragmentu chodnika w sąsiedztwie boiska "Orlik" w Ziębicach

Koszt: 50 000 zł

Boisko "Orlik" jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w Ziębicach. Odwiedzają je i mieszkańcy, i goście. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort korzystania z niego warto wybudować dodatkowe schody obok transformatora (róg ul. Kościelnej i Gliwickiej). Miejsce to niemal od początku istnienia "Orlika" jest mocno wydeptane, gdyż użytkownicy boiska chodzą tamtędy na skróty. Ponadto, kilkanaście metrów obok znajduje się - również wydeptany - fragment trawnika, który powinien zostać zastąpiony kostką granitową. Oba zabiegi poprawią estetykę obiektu, który jest w dużej mierze wizytówką miasta.

Budowa Trasy Zdrowia w Parku Miejskim w Ziębicach

Koszt: 50 000 zł

Ścieżka zlokalizowana będzie w Parku Miejskim, na terenie ogólnodostępnym przeznaczonym do zabaw i aktywnego wypoczynku, należącym do gminy Ziębice. Trasa zdrowia składać się będzie z 12 urządzeń treningowych oraz 10 urządzeń edukacyjnych w skład których wchodzić będą 22 drewniane stanowiska z urządzeniami: równoważnia zygzak, drabinka, pachołki slalom, drążki, kłody skośne, poręcze, ławeczka, kłody poziome, równoważnia prosta, kierunkowskaz konik, kierunkowskaz prosty, tablice instalacyjne oraz tablica startowa. Ścieżka zdrowia będzie atrakcją dla osób, którym znudziły się zajęcia na siłowni.

Przebudowa pieszej alejki spacerowej

Koszt: 50 000 zł

Projekt zakłada przebudowę pieszej alejki spacerowej w miejscu istniejącej ścieżki łączącej ul. Górną z ul. Okrężną i Przemysłową o szerokości 1,5 m i długości 200 m będącej elementem zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Z uwagi na fakt, iż alejka jest w złym stanie technicznym, jej użytkowanie jest niebezpieczne dla mieszkańców. Przebudowa alejki pozwoli na stworzenie wyremontowanego i bezpiecznego przejścia, z którego mieszkańcy korzystają idąc do przystanku autobusowego przy ul. Przemysłowej. Także dzieci będą mogły bezpiecznie poruszać się po wyremontowanej alejce idąc do szkoły.

Przygotowanie dokumentacji i budowa chodnika w ciągu ulicy Okrężnej

Koszt: 50 000 zł

Projekt pn. "Budowa chodnika w ciągu ulicy Okrężnej" zakłada budowę 200 m ogólnodostępnego jednostronnego chodnika od skrzyżowania ul. Wałowej z ul. Okrężną. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Realizacja projektu w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się na obszarze inwestycji. Piesi będą mogli bezpiecznie poruszać się w miejscach ku temu wyznaczonych, jak i osoby poruszające się pojazdami nie będą narażone na nagłe pojawienie się pieszego przed kołami pojazdu.

Typ projektu: Lokalny (obszar wiejski)

Zdrowi, bo w ruchu - miejsce zabaw i aktywności fizycznej w Lubnowie

Koszt: 45 573 zł

Celem projektu jest montaż elementów siłowni zewnętrznej i placu zabaw obok budynków Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubnowie, prowadzonej przez mieszkańców miejscowości zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju, Promocji Wsi Lubnów i Okolic. Chcemy stworzyć miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli będą mogli aktywnie spędzić czas i zadbać o swoje zdrowie. Od kilku lat szkoła promuje ruch, biegi i sport jako najlepszą drogę do zdrowia i dobrego samopoczucia. Planujemy montaż 10 atestowanych elementów: 5 elementów siłowni zewnętrznej i 5 zabawek do placu zabaw.

Budowa Altany Pomianów Dolny

Koszt: 29 000 zł

Projekt obejmuje budowę drewnianej altany w Pomianowie Dolnym. Altana służyłaby mieszkańcom sołectwa podczas spotkań integracyjnych, festynów. Byłaby dopełnieniem istniejącej infrastruktury: zadaszonej sceny, betonowego placu do zabawy oraz zaplecza sportowo-rekreacyjnego. W związku z częstą organizacją imprez plenerowych każdorazowo istnieje konieczność wynajmowania namiotów, budowa altany rozwiązałaby powyższy problem. Altana ta z pewnością zwiększyłaby atrakcyjność organizowanych na terenie sołectwa przedsięwzięć, a także zachęciła większą liczbę osób do uczestnictwa w lokalnych imprezach

Plac zabaw i siłownia pod chmurką  (Niedźwiedź)

Koszt: 49 500 zł

SIŁOWNIA I PLAC ZABAW "POD CHMURKĄ" Projekt promuje aktywny tryb życia bardzo popularny w ostatnim czasie. To kompleks rekreacji i wypoczynku, strefa aktywności ruchowej z urządzeniami do ćwiczeń i zabawy, strefa spotkań i integracji. Jest to nieodpłatna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Fitness w cieniu kaliny w Kalinowicach, które kaliną zasłyną

Koszt: 50 000 zł

Poćwicz na siłowni pod chmurką przy pięknie kwitnących i pachnących wiosną, barwnie owocujących latem czy zmieniających kolor liści jesienią kalinach… Weź ze sobą dzieci! Obok jest plac zabaw i teren do gry w piłkę. A wokół spokojnie i bezpiecznie… Lubisz nowości? Nieopodal, ze ścieżki dydaktycznej dowiesz się wszystkiego o kalinie, a gra terenowa zorganizowana wzdłuż trasy pieszo-rowerowej na wzgórze Kalinka dostarczy Ci świetnej rozrywki. We wsi kupisz też lokalne produkty z… kaliny… Gdzie tak może być? W Kalinowicach Górnych. Kiedy? Być może już za rok! Czy tak będzie? To zależy od Ciebie!

Zagospodarowanie gminnego terenu na miejsce rekreacji i wypoczynku w Osinie Małej

Koszt: 50 000 zł

Zagłosuj na projekt zagospodarowania terenu w Osinie Małej i pomóż stworzyć miejsce rekreacji dla mieszkańców sołectwa oraz całej gminy. Położenie terenu gwarantuje, że wybrany projekt będzie atrakcyjny i piękny.

Budowa placu zabaw dla dzieci przy ul. Kąpielowej w Henrykowie

Koszt: 39 182 zł

Brak placu zabaw dla dzieci jest bolączką mieszkańców Henrykowa. Ta duża i piękna miejscowość do tej pory nie posiada miejsca, w którym mieszkańcy mogliby bawić się i odpoczywać w gronie rówieśników. Odpowiedzią na to jest budowa placu zabaw na terenie dawnego kąpieliska. Jest to miejsce położone w centrum wsi, ale z dala od zgiełku. Projekt zakłada stworzenie ogrodzonego placu wyposażonego w wielofunkcyjne urządzenie rekreacyjne typu "małpi gaj", huśtawki, zjeżdżalni dla dzieci. Sprzęty te, ze względów bezpieczeństwa, będą spoczywały na bezpiecznej trawiastej nawierzchni.

EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY (Nowy Dwór)

Koszt: 18 500 zł

Edukacja dzieci i młodzieży po godzinach lekcyjnych . Zajęcia o charakterze integracyjnym polegające na wspólnym odrabianiu lekcji , wspieraniu i motywowaniu do rozwoju intelektualnego. Spotkania odbywałyby się codziennie od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. W miedzy czasie w chwilach relaksu dzieci mogły by rozwijać także zdolności manualne i plastyczne poprzez formę zabawy np. wykonanie rysunków lub tworzenie dekoracji na różne okazje. Do tego projektu zatrudnione będą 2 osoby z naszej miejscowości na umowę zlecenie , a także zakup pomocy naukowych tj. laptop i projektor. 

Budowa placu zabaw i siłowni zewnętrznej w miejscowości Lubnów

Koszt: 50 000 zł

Projekt pn. "Budowa placu zabaw i siłowni zewnętrznej w miejscowości Lubnów" ma na celu stworzenie atrakcyjnego miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu dla mieszkańców sołectwa. W ramach zadania zakupione i zamontowane zostaną urządzenia zabawowe tak jak: zintegrowany plac zabaw oraz urządzenia do siłowni zewnętrznej. Siłownia zewnętrzna służyć będzie także osobom starszym ułatwiając ćwiczenia rehabilitacyjne. Inwestycja pozwoli na zagospodarowanie przestrzeni publicznej w sołectwie i stworzenie ogólnodostępnego i atrakcyjnego miejsca do spotkań i integracji społecznej pokoleń.

Budowa sanitariatów w szatni i doposażenie boiska w Starczówku

Koszt: 50 000 zł

Celem projektu jest przystosowanie obiektu pełniącego funkcję szatni Klubu LZS HARNAŚ STARCZÓWEK do ogólnych wymogów i standardów tego rodzaju obiektu , a także wyposażenie boiska w elementy standardowe. Projekt przyczyniłby się do spełnienia warunków, jakie stawia przed Klubem OZPN, co w dalszej konsekwencji spowodowałoby rozwój Klubu. Miałoby to również znaczenie dla mieszkańców sołectwa, którzy uczestniczą w życiu Klubu. Boisko jest również miejscem różnego rodzaju imprez – i wszelkie remonty oraz jego doposażenie pozytywnie wpływa na całą społeczność Sołectwa.

 

 

Wasze komentarze

Przydałby się projekt trasy MTB w lesie.
sobota, 16.09.2017 11:57 autor: camel
A zgłosiłaś projekt?
wtorek, 05.09.2017 22:25 autor: ffefka
remont basenu to chyba powinno być zadanie gminy a nie budżetu obywatelskiego?

wtorek, 05.09.2017 13:54:43 autor: , ip: 217.99.172.122:25280

środa, 14.2.2018 09:46
2
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA