komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 marca 2018

Klaudii, Eufemii

Ani pieniędzy, ani towaru! Nie bądźcie naiwni!

poniedziałek, 7.8.2017 11:53 , komentarze: 6 , odsłony: 5724
kategorie artykułu:

Zakupy przez Internet są szybkie, wygodne, a oferty często atrakcyjne cenowo.  Niestety, są też niebezpieczne,  oszustów nie brakuje, a na policję zgłasza się coraz więcej poszkodowanych osób.

Nie ma tygodnia, by policjanci  powiatu ząbkowickiego nie odnotowywali zgłoszeń o oszustwach internetowych, które brzmią podobne: ktoś kupił towar za pośrednictwem portalu aukcyjnego, wpłacił pieniądze na konto sprzedającego. Niestety, mimo upływu czasu ani nie otrzymali towaru, ani nie odzyskali pieniędzy. Często są to kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zdarzają się jednak oszukani na kilka tysięcy.

 Tylko w ostatnim tygodniu były cztery takie zgłoszenia:  27-latka zgłosiła w Kamieńcu Ząbkowickim, że 5 lipca zakupiła  na portalu aukcyjnym żarówki LED i zapłaciła około 90 zł, sprzedający nie wywiązał się z umowy.  21 lipca 18-letni mieszkaniec gminy Ząbkowice wpłacił 400 zł za telefon komórkowy, do tej pory nie ma telefonu i 400 zł.  26 lipca 39-letnia mieszkanka gminy Złoty Stok zamówiła trzy bluzy o wartości około 300zł, podobnie jak poprzednicy została oszukana. 2 sierpnia 26-letni mieszkaniec gminy Stoszowice zakupił przedłużacz budowlany za pond 100 zł, nie dostał towaru, nie odzyskał pieniędzy.

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

* Zazwyczaj można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

* Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. 

* Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. 

* Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu. 

* W z celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane, 

* Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy na stronie NBP czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku. Pamiętajmy, że obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne z odzyskaniem pieniędzy jak również wpływa na całe ewentualnie prowadzone postępowanie, 

Zachowajmy szczególną ostrożność jeżeli:

 

* Sprzedawca unika kontaktu osobistego 

* Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji 

* Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu

* Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.

 

 

 

Wasze komentarze

Ludzie sa naiwni sprawdza sie sprzedajacego i nie placi sie kasy tylko przy odbjorze

poniedziałek, 07.08.2017 13:08:58 autor: gosc, ip: 78.9.152.180:2518

Odbjorze odbjorze odbjorze ^^
poniedziałek, 07.08.2017 16:10 autor: Dd
PRZY ODBIORZE TEŻ MOŻE CI NAPCHAC BYLE CO DO PACZKI,...
wtorek, 08.08.2017 14:47 autor: TRZEBA WIEC PO PROSTU SPRAWDZIC
niedziela, 18.3.2018 17:33
1
piątek, 16.3.2018 14:08
14
piątek, 16.3.2018 08:59
1
piątek, 16.3.2018 08:07
18
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele