komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 25 lutego 2018

Wiktora, Cezarego

Kiedy strażacy usuną gniazdo szerszeni? [List Czytelniczki]

poniedziałek, 14.8.2017 11:47 , komentarze: 25 , odsłony: 5345
kategorie artykułu:

W jakich sytuacjach i gdzie straż pożarna usuwa gniazda os czy szerszeni? Dlaczego nie przyjeżdżają na każde takie wezwanie – takie pytania zadała nam Czytelniczka, mieszkanka gminy Ząbkowice.

- Dlaczego ani straż państwowa, ani ochotnicza nie przyjeżdża na wezwanie do szerszeni?  Tłumaczą się, że tylko do placówek publicznych... Czy już nikogo nie obchodzi szary człowiek, czy w naszej gminie trzeba mieć interes albo być nie wiem kim, żeby ktoś przyjechał i pomógł???  W innych województwach przyjeżdżają normalnie, czy ktoś może mi jakoś pomóc lub odpowiedzieć na moje pytanie???  Dlaczego nikogo  nie obchodzi los dzieci? – pyta nasza Czytelniczka i dodaje, że straż podała jej namiary na osobę, która się tym zajmuje, ale kosztuje to kilkaset złotych. W końcu zlitował się nad nią sąsiad i usunął z ganku domu gniazdo szerszeni - Ja Już nie wiem po co oni są czy musi się coś palić żeby się ruszyli?  czy musi się stać tragedia żeby się ktoś zainteresował? – kończy nasza Czytelniczka.

Straż pożarna tłumaczy, że ma ścisłe wytyczne, jak postępować w takich przypadkach.

- Odsłuchałem zgłoszenie tej pani i pytała ona, czy usuwamy gniazda szerszeni w domach jednorodzinnych, więc dyżurny odpowiedział zgodnie z prawdą, że nie, robimy to tylko w instytucjach publicznych lub gdy istnieje zagrożenie. Pani ta nie poinformowała w zgłoszeniu, że w budynku przebywają dzieci – wyjaśnia rzecznik prasowy KP PSP Ząbkowice Śląskie, mł. bryg. Józef Koszałka. Dyżurny poinformował kobietę o możliwych działaniach straży pożarnej w takiej sytuacji.

Jak poinformował portal strażacki.pl, od jakiegoś czasu na obszarze całego kraju obowiązują nowe zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych, które wprowadził Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. 

Aktualne wytyczne ujednolicają podejście jednostek straży pożarnej do problematyki sposobu podejmowania interwencji związanych z niebezpiecznymi owadami takimi jak osy, szerszenie czy pszczoły.

Do najbardziej istotnych elementów nowych procedur należą określone metody postępowania strażaków po dojeździe na miejsce:

1. W przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, należy doraźnie ewakuować te osoby poza strefę zagrożenia i podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda.

2. W pozostałych przypadkach podjąć działania polegające na:

  • ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
  • oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
  • poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
  • pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

3. W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu, należy poinformować o tym fakcie właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu. Przy braku akceptacji takiej formy działania należy stosować metodę określoną w pkt 2. Analogicznie należy postępować w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm.

 

 

 

Wasze komentarze

Ludzie co ta straz ma wam jeszcze robic ...
poniedziałek, 21.08.2017 16:22 autor: gosc
Bo nie maja czasu ..jest lato I wola plywac na...
wtorek, 15.08.2017 11:31 autor: LILI KLODZKO
Zapisz sie do osp Kamieniec i jeździć z nimi. A...
środa, 16.08.2017 16:12 autor: Abc
Ludzie, po prostu przy zgłoszeniu informujcie że w domu są...
poniedziałek, 14.08.2017 15:10 autor: janek
Siostry zakonne są niepełnosprawne i nie wiedza jak się z...
wtorek, 15.08.2017 23:27 autor: Koło to bolo
strażacy będą usuwać osy a w tym czasie nie będzie...
poniedziałek, 14.08.2017 15:48 autor: ochotnik
" i dodaje, że straż podała jej namiary na osobę,...
wtorek, 15.08.2017 21:35 autor: mnm
ZNALAZŁ SIE SPOŁECZNIEK. Z MOICH NIECH ZAPŁĄCĄ !!! TRZEBA LUIDZIOM...
wtorek, 15.08.2017 21:47 autor: ZNALAZŁ SIE SPOŁECZNIEK. Z MOICH
Jak jesteś buc to płać. Jesli uważasz ze te nieroby...
wtorek, 15.08.2017 23:21 autor: Kolo to bolo
Pewnie jeszcze co niby ci strażacy maja robic. Lulać dzieci...
poniedziałek, 14.08.2017 18:07 autor: kaaa
PSP Ząbkowice jadą cięzki wozem na sygnale do usunięcia żmij...
wtorek, 15.08.2017 13:39 autor: Gmina stoszowice
Straż może ale nie musi wyjeżdżać do tego typu wezwań....
poniedziałek, 14.08.2017 22:26 autor: strażak
czwartek, 22.2.2018 10:42
30
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa