komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 19 lutego 2018

Arnolda, Konrada

IV Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka

wtorek, 12.9.2017 12:03 , komentarze: 5 , odsłony: 1827
kategorie artykułu:

10 września odbyła się kolejna, już czwarta Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Pielgrzymka nawiązuje do niemal czterystuletniej tradycji pielgrzymowania mieszkańców  Ząbkowic Śląskich, zapoczątkowanej jeszcze w 1633 r. przez ówczesnego proboszcza parafii Św. Anny – Hieronima Helzela, który zorganizował wówczas pierwszą pielgrzymkę do Barda aby podziękować Matce Boskiej za łaskę uratowania miasta od zarazy i pożaru.

Od tego czasu pielgrzymowanie odbywało się co rok, chociaż po 1945 r. dawni, wysiedleni  mieszkańcy Ząbkowic kontynuowali pielgrzymki do  kopii figurki Matki Boskiej Bardzkiej, którą umieścili w sanktuarium Maria Veen  koło Osnabrück.

Od czterech lat ząbkowickie pielgrzymki miejskie wróciły do Barda, co było wielkim pragnieniem honorowych obywateli Ząbkowic Śląskich: śp. Franza Toennigesa i Johannesa Walzika.

W 2017 r. pielgrzymka miała charakter „szerszy międzynarodowy”, bowiem uczestniczyli w niej obok pielgrzymów z Niemiec i z Polski, także pielgrzymi z Czech, tak jak bywało to niegdyś w Bardzie, które było miejscem spotkań pielgrzymów z tych krajów.

Po błogosławieństwie księdza dziekana Dariusza Sakaluka z parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, ruszyliśmy dawną drogą pielgrzymkową do Barda przez Tarnów, Grochów, Brzeźnicę i Potworów. Po trudach dość długiej, ale pięknej drogi, byliśmy podejmowani z „polską gościnnością” w świetlicy wiejskiej w Potworowie przez pana starostę Romana Festera i panie z KGW. W Bardzie uczestniczyliśmy w pięknej Mszy Świętej Dziękczynnej odprawianej przez JE Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy, mieszkańcy Barda oraz przyjezdni mieli okazję wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu Chóry Kameralnego Uniwersytetu Opolskiego pod dyr.  Mariana Bilińskiego i Chóru „Cantate Domino” z Nowej Rudy pod dyr.  Piotra Bałandy. Była to jednocześnie inauguracja tegorocznej edycji III Festiwalu Muzycznego im. Alojzego Tauxa, którego główne koncerty odbędą się w dniach 14 – 15 X 2017 r.  

W imieniu organizatora – Klubu Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej PTTK, składam szczególne podziękowanie proboszczowi parafii  św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, księdzu Dariuszowi Sakalukowi oraz proboszczowi bardzkiego sanktuarium, księdzu Mirosławowi Grakowiczowi, bez pomocy których pielgrzymka nie doszłaby do skutku. Osobne słowa podziękowania należą się przedstawicielom władz samorządowych za pomoc w organizacji pielgrzymki i koncertu:  panu staroście Romanowi Festerowi, panu burmistrzowi Marcinowi Orzeszkowi i panu burmistrzowi Krzysztofowi Żegańskiemu.

Jerzy  Organiściak    

 

 

Wasze komentarze

Jygnacy szedł czy go wieźli?
sobota, 16.09.2017 14:24 autor:
Nie których to znam
sobota, 16.09.2017 13:31 autor:
A pan ksiądz odprawił owieczki a samemu to nie wypada...
czwartek, 14.09.2017 20:25 autor: pielgrzym
poniedziałek, 12.2.2018 09:59
2
piątek, 9.2.2018 14:38
czwartek, 8.2.2018 12:43
wtorek, 6.2.2018 14:00
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa