komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

III wydanie przewodnika Góry Sowie

wtorek, 11.4.2017 10:22 , komentarze: 0 , odsłony: 314
kategorie artykułu:

W kwietniu 2017 roku, u progu rozpoczynającego się sezonu turystycznego, na księgarskim rynku pojawiło się III wydanie przewodnika po Górach Sowich.

Góry Sowie wraz z otoczeniem to obszar niezwykle interesujący pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym.

Ukazało się już na ich temat wiele publikacji, z których najważniejszą była monografia "W cieniu Wielkiej Sowy" (2006 r.). Wcześniej, bo w 1995 r., Górom Sowim poświęcono 11. tom Słownika geografii turystycznej Sudetów. Wiele miejscowości podgórskich doczekało się opracowań (polskich albo niemieckich) w postaci kronik względnie monografii. W 2011 i 2012 roku nadszedł czas na opracowanie i wydanie przewodnika po tym terenie, publikacji przeznaczonej zarówno dla turystów i gości odwiedzających Góry Sowie, ale także dla mieszkańców — miłośników regionu.

Jego dwie edycje (2012 i 2014 rok) znalazły uznanie u czytelników. W 2016 roku przygotowane zostało trzecie, uaktualnione wydanie.

W przewodniku zrezygnowano z klasycznego opisu wyznakowanych w terenie szlaków turystycznych (ich ilość wzrosła znacznie w latach 2015–2016). Część interesujących i wartych odwiedzenia miejsc znajduje się poza nimi. Punkt początkowy i końcowy proponowanych wycieczek wyznaczony został na jednej z sowiogórskich przełęczy bądź w innym ważnym komunikacyjnie miejscu (np. centrum Zagórza Śląskiego). Odnaleźć tam można dogodne parkingi i rozpocząć pieszą wycieczkę. Opisane w przewodniku trasy zostały wybrane przez autora i zweryfikowane po raz kolejny w terenie latem 2016 r.

Przewodnik Góry Sowie zawiera w części ogólnej kompendium wiedzy o regionie z zakresu geografii, przyrody, historii czy np. zagadnienia związane z dziejami zagospodarowania turystycznego. Główną jego część stanowi opis 16. tras wycieczkowych. Są tam także informacje o wybranych miejscowościach leżących u stóp Gór Sowich. Mogą one z powodzeniem pełnić funkcję „bram do gór”. W przewodniku znaleźć można mnóstwo nieznanych dotąd ciekawostek, faktów i związanych z nimi historii oraz wiele interesujących zdjęć zarówno archiwalnych jak i współczesnych.

Zapraszam do lektury i wycieczek w Góry Sowie

Z turystycznym pozdrowieniem

    Tomasz Śnieżek

 

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 19.2.2018 09:08
poniedziałek, 19.2.2018 07:37
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC