komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

EduBiblioSfera: W zielone gramy!

czwartek, 6.4.2017 09:29 , komentarze: 0 , odsłony: 1331
kategorie artykułu:

Ekologia, bo to ona jest przedmiotem  dzisiejszego odcinka <EduBiblioSfery>, stała się jedną z najważniejszych dziedzin życia. Ziemianie - na całe szczęście - w większości już wiedzą, że bez należytej ochrony środowiska, mądrego korzystania z zasobów przyrody po prostu nie przetrwają. Budząca się wiosna dodatkowo skłania do refleksji nt. bogactwa i znaczenia natury. 

Nie bez kozery mówi się, że las to nasze ludzkie zielone płuca. Drzewa i inne rośliny produkują tlen w procesie tzw. fotosyntezy. Odwołując się do przykładu: jedno dojrzałe drzewo wytwarza przeszło 100 kg tle rocznie. Obecność dwóch takich drzew wystarcza, żeby zapewnić oddech czteroosobowej rodzinie. Rośliny usuwają z powietrza jedną czwartą dwutlenku węgla, który – jako gaz cieplarniany – podnosi temperaturę na Ziemi. Grozi nam, że do końca wieku temperatura może podnieść się aż o 4-5 stopni C. Roślin i drzewa przyczyniają się do wzrostu bioróżnorodności w przyrodzie. To drzewa i krzewy są siedliskami, ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Wreszcie zieleń lasów ma bardzo pozytywny wpływ na stany emocjonalne, pobudza endorfiny szczęścia, daje uczucie radości.

Szczególnie więc wiosną warto wybrać się na rodzinną, przyjacielską wycieczkę do lasu, żeby razem podpatrywać dziwy przyrody i chłonąć rześkie, leśne powietrze. Niedaleko mamy czarowny Muszkowicki Las Bukowy. Idąc szlakiem turystycznym, posiłkując się zabranymi książkami można pokazać dzieciom skarby lasu. Uczyć je obcowania z przyrodą.

Światowej sławy polski uczony prof. Tomasz Ważny, dendrochronolog przytacza niesławną anegdotę o pewnym amerykański geologu. Otóż przeszedł on do historii jako ten, który zabił najstarszy organizm żyjący na Ziemi. Na początku lat 60. XX w. miast pobrać próbki z sosny ościstej, ściął drzewo. Po badaniach okazało się, że była to najstarsza sosna, licząca ok. 4,9 (!) tys. lat. Takich starych drzew w Polsce nie mamy. Dęby i cisy, nasze najdłużej rosnące drzewa, mają krótszą historię. Dołóżmy starań, żeby owa historia się wydłużała w czasie.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele