komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

EduBiblioSfera: Coraz więcej książek o Ziemi Ząbkowickiej i autorstwa mieszkańców powiatu

czwartek, 5.1.2017 00:00 , komentarze: 1 , odsłony: 3182
kategorie artykułu:

Zainteresowanie tematyką małych ojczyzn nie maleje a wręcz wzrasta. Dostęp do środków finansowych z Unii Europejskiej pozwala na prowadzenie nowych, szerszych badań historycznych. Te i inne czynniki skutecznie przekładają się na lepszy dostęp do literatury o charakterze regionalnym, czy to w sensie przedmiotowym (o regionie), czy podmiotowym (z regionu). 

W ostatnich dwóch latach ukazało się sporo pozycji książkowych, które mogą zainteresować mieszkańców ziemi ząbkowickiej. Wcześniejsza prezentacja regionalików miała miejsce na początku 2015 roku  (TUTAJ LINK http://dza.doba.pl/artykul/edubibliosfera-ksiazkowy-rog-obfitosci-w-regionaliach/2285/46.

Ziębice doczekały się swojego cyklicznego wydawnictwa. „Rocznik Ziębicki  2015” (wyd. 2016) zawiera 9 rozpraw o różnej tematyce wraz z kalendarium za rok 2015. Wydawca, czyli Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego deklarujenastępne edycje rocznika. Miejmy nadzieję, że periodyk ziębicki  nie podzieli losu ząbkowickiego – „Rocznik Ząbkowicki 1945-2015”, który w 2016 r. już się nie ukazał, choć takie były założenia. Również w jego przypadku jest to zbiór artykułów tematycznych w przekroju czasowym wyznaczonym przez ramy tytułowe. Oba roczniki zawierają cenny materiał ilustratorski. Wydawcą almanachu ząbkowickiego jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach, która sytuuje się obecnie jako najpoważniejszy chyba partner rodzimych autorów.

Biblioteka w 2016 r. wydała niewielką, ale cenną pracę Kamila Pawłowskiego „Ratusz w Ząbkowicach Śląskich. Historia i architektura”. Promocja książki miała miejsce na początku listopada przyciągając dziesiątki zainteresowanych. Podobną promocję w miesiąc później miało długo oczekiwane wydawnictwo – „Atlas historyczny miast polskich – Ząbkowice Śląskie” wydany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Atlas wzbudził pożądanie tylu chętnych, iż zabrakło egzemplarzy do kupienia. W maju biblioteka zorganizowała spotkanie z autorami książki „Koleje ziemi ząbkowickiej” (2015). Przemysław Dominas i Tomasz Przerwa są znanymi historykami związanymi z Uniwersytetem Wrocławskim, którzy już wcześniej publikowali prace poświęcone naszemu regionowi.

Doskonale w grupę badaczy wpisuje się Tomasz Karamon pochodzący z Barda. W 2015 r. opublikował piękny i ważny dla historiografii lokalnej album „Bardo – powrót do przeszłości”. We wstępie do tego cennego wydawnictwa napisał, że jest ono połączeniem wybranych informacji historycznych oraz zdjęć  z najlepszych kolekcji, dzięki czemu jak wehikuł czasu wiedzie czytelników przez przeszłość dawnego Barda. Które było opisywane – owszem – dość często, ale zawsze z pozycji historii sanktuarium.

Właśnie ukazała się najnowsza pozycja - książka „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” zespołu autorskiego związanego z wydawcą, czyli Archiwum Państwowym we Wrocławiu  (Anna Dziatczyk, Bartosz Grygorcewicz, Ivo Laborewicz, Macieja Skrzypczyk). Album zawiera materiał o ośmiu obiektach znajdujących się na Dolnym Śląsku, z czego dwa usytuowane są w powiecie ząbkowickim - właśnie w Bardzie oraz w Bobolicach.

Złoty Stok za przyczyną Piotra Romanowskiego i Elżbiety Szumskiej wzbogacił się o dwie cenne pozycje albumowe. „Podróż przez historię pięknego miasta w górach” to bogaty zbiór starych zdjęć i widokówek okraszonych krótkimi komentarzami a tytuł wyjaśnia zawartość książki. Drugi album „Guttlerowie. Kronika rodzinna w XIV częściach” jest równie bogato ilustrowaną historią rodu, który przez 2,5 wieku wpływał na rozwój miasta i okolicy.

Największy chyba gracz na rynku edytorskim Dolnego Śląska, czyli Oficyna Wydawnicza <Atut> w 2015 r. opublikowała stricte naukową książkę „Monety, zamek, nagrobekz długim podtytułem: Książę Karol I z Podiebradów (1476-1536) między dziedzictwem przodków a dokonaniami potomków zespołu autorskiego polsko-czeskiego. Rzecz dotyczy oczywiście księcia ziębickiego Karola I Podiebrada, pochowanego razem z żoną księżną Anną żagańską w ząbkowickim kościele św. Anny. Właśnie jemu zawdzięczamy pierwszy na Śląsku zamek w stylu renesansowym, a parze książęcej synów, którzy stając się luteranami otworzyli tej religii pole rozwoju. W serii <Rzeźbiarze Dolnego Śląska> ukazała się niewielka książka Jakuba Jagiełły „Johann Hase rzeźbiarz z Ząbkowic Śląskich” (wyd. 2014). Artysta tworzył w epoce manieryzmu; zmarł w 1611 r. W Ząbkowicach zachowało się na pewno jedno tylko jego dzieło – epitafium brata (na ścianie kościoła św. Anny).

Koniecznie trzeba jeszcze wymienić tytuły z zakresu literatury pięknej. Poczynając od utworu, którego akcję autorka umieściła w Ząbkowicach Śląskich, nawet jeśli to miasto z wyobraźni pisarskiej, a nie miejsce, które znamy. Mowa o „Roku królika” (2016) Joanny Bator, o której to powieści niedługo zacznie się dyskusja. Na razie książka jest – jak to mówią bibliotekarki – w czytaniu. Jej fragmentów można też posłuchać w III Programie Polskiego Radia ok. 11.50.

Rodzimi twórcy dołączyli do bibliografii podmiotowej parę tytułów. Małgorzata Szumska ze Złotego Stoku właśnie (2016) wydała drugą książkę o charakterze podróżniczym – „Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach”. Inna złotostocczanka, Kinga Tatkowska nieco wcześniej w tym samym 2016 r. opublikowała książkę z gatunku powieści obyczajowych „Szukając tego”. Listę zamykają tomiki poetyckie. W 2014 r. ukazały się „Wiersze o miłości i nie tylko” Grażyny Majerczyk z Bobolic. Ząbkowicki poeta, malarz i grafik Zbigniew Wolf w 2015 r. wydał piąty już zbiór pt. „Słowa i szepty”.

 

Książki prezentowane w artykule dostępne są w Bibliotece Pedagogicznej oraz Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śl.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC