komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

Dolnośląski Festiwal Nauki - jubileuszowy powrót do Srebrnej Góry

środa, 18.10.2017 14:15 , komentarze: 0 , odsłony: 2202
kategorie artykułu:

W środę 18 października rozpoczyna się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach i Srebrnej Górze. Jak co roku mamy niezwykłą okazję posłuchać wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych wielu wrocławskich uczelni, m.in. Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, a także przedstawicieli instytutów Polskiej Akademii Nauk.

 - Ciekawą inicjatywą każdej naszej regionalnej edycji DFN  jest promocja atrakcyjnych osobowości i miejsc  Ziemi Ząbkowickiej. W tym roku z okazji jubileuszu „wracamy do korzeni”, czyli do Srebrnej Góry. To tam właśnie odbywały się pierwsze spotkania festiwalowe. Przez ostatnich 20 lat Twierdza Srebrnogórska, największa budowla forteczna w Europie, bardzo się zmieniła. Piętnaście lat temu powstała spółka  "Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze" stawiająca sobie za główny cel rewitalizację tego zabytku i jego otoczenia - mówią koordynatorki ząbkowickiego DFN Barbara Mianowska i Regina Bigoś.

Przez kolejne dni festiwalu zgłoszone wcześniej grupy będą miały okazję zwiedzić tę jedyną twierdzę górską w Polsce, dodatkowo na wykładzie inauguracyjnym Jerzy Organiściak przedstawił jej historię. Także dzisiaj wieczorem zapraszamy miłośników astronomii na wykład i obserwacje nocnego nieba prowadzone na twierdzy pod kierunkiem astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Dodatkowo chcemy pokazać jak pasja może stać się zalążkiem inicjatywy tworzenia sieci górskich singletrackowych tras rowerowych - mówią organizatorzy. O trasach Enduro Srebrna Góra budowanych w ramach Strefy MTB, czyli srebrnogórskim rowerowym eldorado opowiadali w ZOK-u Marek Janikowski i Piotr Kurczab. 

Podczas inauguracji festiwalu zobaczyliśmy także elementy pantomimy pokazane przez panią Marzenę Łukasik.

Specjalnym gościem DFN w Ząbkowicach będzie profesor Tadeusz Dobosz - koordynator całego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i zasłużony specjalista z dziedziny medycyny sądowej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Poprowadzi on wykłady: „Biologia syntetyczna i cuda medyczne” w środę 18.10.2017r. w ząbkowickim liceum oraz „Dwugłos lub trójgłos o GMO” w piątek 20.10.2017r. w Ziębicach.

W najbliższy czwartek w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki można sprawdzić swoją wiedzy o współczesnej polszczyźnie i dowiedzieć się z jakimi problemami spotykają się obcokrajowcy uczący się języka polskiego.

W dziedzinie nauk medycznych odbędzie się już po raz czwarty Konkurs Immunologiczny „Obroń się z immunologią”. Jak medycyna zmieniała się i odkrywała tajniki układu odpornościowego dowiemy się na wykładach  „O Ludwiku Hirszfeldzie” dr Moniki Chaszczewskiej-Markowskiej i „Transplantacje komórek, tkanek i narządów - argumenty za i przeciw” profesor Aleksandry Klimczak z Polskiej Akademii Nauk.

O kolejnych ciekawych wydarzeniach festiwalowych będziemy informować na bieżąco.

 

Zapraszamy na stronę internetową DFN:   festiwal@uni.wroc.pl

 PROGRAM ZĄBKOWICKIEJ EDYCJI DFN TUTAJ

 

 

 

Wasze komentarze

środa, 14.2.2018 09:46
2
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele