Centrum Kultury w Złotym Stoku z kolejnymi dofinansowaniami

środa, 21.3.2018 10:02 652 0

Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku  w ramach 4 naboru do Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg  V-A Republika Czeska – Polska złożyło dwa projekty, które w dniu 23.02.2018 na posiedzeniu Euroregionalnego Komitetu Sterującego zostały rozpatrzone pozytywnie.

 

Projekt  „Góry Złote pędzlem malowane - warsztaty malarskie pogranicza” współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis 

W ramach projektu zostaną zorganizowane dziewięciodniowe warsztaty malarskie, których tematem przewodnim będą Góry Złote/ Góry Rychlebskie.

W warsztatach udział będzie brać grupa studentów szkół plastycznych oraz mieszkańcy Gminy Złoty Stok oraz Bilej Vody. Każdy ze studentów w okresie trwania warsztatów będzie miał za zadanie namalowanie co najmniej 2 obrazów. Obrazy będą nawiązywały do obecnej sytuacji naszych narodów na tle łączącego nas pasma górskiego, stanowiąc uzupełnienie warsztatów wiosennych realizowanych w Bilej Vodzie opowiadających o przeszłości. 

Grupa mieszkańców z obu stron granicy natomiast będzie miała za zadanie namalowanie obrazów  ukazujących przyszłość naszych społeczeństw na tle Gór Złotych/ Gór Rychlebskich. Warsztaty malarskie będą odbywał się po stronie polskiej. Mieszkańcy będą malować pod opieką merytoryczną studentów

Efektem organizowanych warsztatów będzie organizacja wernisażu dla twórców obrazów wraz z wystawą namalowanych obrazów zarówno podczas warsztatów wiosennych w Bilej Vodzie jak i jesiennych w Złotym Stoku.

Wystawa zostanie zaprezentowana w Złotym Stoku w Centrum Kultury i Promocji.

W ramach projektu zostanie wydana publikacja dokumentująca realizację projektu zarówno w Bilej Vodzie jak i w Złotym Stoku. Publikacja będzie dodatkowo poszerzona o „kolorowankę” skierowaną do najmłodszych mieszkańców pogranicza, prezentującą obie miejscowości. Następnie wystawa obrazów zostanie zaprezentowana w Bilej Vodzie.

 

Projekt  „Rzemiosło artystyczne łączy narody” współfinansowany  ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

Projekt zakłada organizację dziesięciomiesięcznych polsko czeskich warsztatów rzemiosła artystycznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W  ramach projektu zorganizowany będzie również wernisaż oraz wystawy prac powstałych na warsztatach. 

Warsztaty rzemiosła artystycznego będą podzielone na warsztaty dla dzieci oraz warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Warsztaty organizowane będą w specjalnie przygotowanej do tego sali w Centrum Kultury i Promocji, a dla uczestników z Czech zostanie organizowany bezpłatny transport.

Warsztaty odbywać się będą dwa razy w miesiącu dla dzieci i dwa razy w miesiącu dla dorosłych w godz. popołudniowych.

W ramach projektu zostanie zakupione niezbędne wyposażenie sali (stoły, krzesła), sprzęt (piec, koła garncarskie), niezbędne do prowadzenia zajęć narzędzia i materiały.

Podczas spotkań uczestnicy poznają różne techniki tworzenia z gliny: lepienie z wałeczków, wygniatanie z bryły, budowanie z plastra gliny, wyklejanie formy gipsowej gliną, itp. Zapoznają się też z różnymi technikami zdobienia. Wiedza zostanie podana w atrakcyjny  sposób, adekwatny do wieku uczestnika. Każde spotkanie będzie posiadało temat przewodni, w trakcie zajęć wykorzystywane będą zakupione w ramach projektu wyposażenie sali, sprzęt, narzędzia oraz materiały.

 

Efektem pracy będą jedyne w swoim rodzaju użytkowe i artystyczne przedmioty, które doskonale nadadzą się do dekorowania domu, stołu, czy ogrodu. Spośród przedmiotów stworzonych podczas zajęć zostaną wybrane prace na wystawę, która będzie poprzedzona wernisażem. Wystawa będzie prezentowana również u partnera.

Podczas wszystkich zajęć obecny będzie tłumacz tak aby wspomóc komunikację oraz niwelować bariery językowe między uczestnikami projektu. Po zakończeniu realizacji projektu powstanie koło zainteresowań, które będzie działało wg. potrzeb uczestników (min. raz w tygodniu) i będzie finansowane z budżetu CKiP.

Współpraca jaka została nawiązana ze starostą Bilej Vody Panem Miroslavem Kocianem przynosi wymierne efekty. Na trzy złożone do tej pory wnioski o dofinansowanie wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. Mamy już pomysły na kolejne działania, ale należy zaznaczyć, że wszystko to nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie ze strony gminy Złoty Stok, a konkretnie otwartości i chęci w działaniach burmistrza Pani Grażyny Orczyk.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)