komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

Byczeń: Z prof. Roberto Pirzio-Biroli o rozwoju i ochronie zabytkowego krajobrazu wsi

środa, 6.12.2017 13:45 , komentarze: 3 , odsłony: 2065
kategorie artykułu:

W ramach kontynuacji aktywności stowarzyszenia „DZIAŁANIE NA RZECZ OCHRONY KRAJOBRAZU WIEJSKIEGO: IDEE P.J. LENNE” w Byczeniu 23 listopada odbyło się spotkanie prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli z lokalnymi mieszkańcami- właścicielami gospodarstw i zabytkowych obiektów zlokalizowanych w regionie doliny Nysy, niegdyś objętym działalnością projektową Petera Josepha Lenne. 

Aktualny program stowarzyszenia obejmuje podejmowanie inicjatyw związanych z rozwojem wsi o wyjątkowych walorach krajobrazowych i historycznych w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego tj. Byczeń, Śrem, Starczów czy Topola, gdzie znaczący wpływ na charakter miejsca miała twórcza działalność XIX wiecznych artystów- Petera Josepha Lenne i Friedricha Karla Schinkla.

Spotkanie zostało zorganizowane przez architekt krajobrazu Paulę Kopczyk (przedstawiciel stowarzyszenia) przy współpracy z Anettą Zacharską (specjalistą ds. turystyki) i inicjatorem akcji prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli, przy dużym wsparciu Ludwika Sztangreta (właściciela zabytkowego młyna wodnego w Byczeniu) oraz Tadeusza Cenarskiego (sołtysa wsi Byczeń). Głównym celem spotkania była prezentacja autorskiej metodologii prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli dotycząca rewitalizacji historycznych i wielkoskalowych założeń ruralistycznych związanych z twórczością P. J. Lenne.

Z uwagi na wyjątkowe walory historyczno-krajobrazowe i duży potencjał turystyczny Byczenia obecne działania związane z przygotowaniem master-planu oraz możliwości pozyskiwania środków unijnych zostały skoncentrowane na tej miejscowości. Sprzyjają temu bliskie sąsiedztwo zabytkowego parku krajobrazowego P. J. Lenne i powiązania hydrauliczne mające bezpośredni wpływ na działalność zabytkowego młyna wodnego w Byczeniu.  Wspomniane uwarunkowania stanowią podstawę strategii dla przygotowania master-planu i przedstawianych w nim kwestii dotyczących zintegrowanego rozwoju wsi, który z sukcesem został zrealizowany przez prof. arch. R. Pirzio-Biroli w warunkach poczdamskiego krajobrazu P. J. Lenne. Zakres projektu zyskał wówczas dofinansowanie w kwocie ponad 10 000 000 Euro, dzięki którym zrealizowano m.in. inwestycje dotyczące rozwoju lokalnych gospodarstw rolnych, budowy tras rowerowych i konnych w Poczdamie.

Podczas spotkania mieszkańcy Byczenia mieli okazję zapoznać się ze wspomnianą strategią działań i uczestniczyć w prezentacji przykładów podobnych realizacji także we Włoszech czy Portugalii. Podjęty temat wzbudził u zebranych mieszkańców chęć aktywnego włączenia się w dyskusję i dołączenia do grona członków stowarzyszenia, popierając jednocześnie jego inicjatywę. Była to także okazja do wysłuchania prezentacji Marcina Tyleckiego, przedstawiciela stowarzyszenia „Ślężańskie”, który zachęcał do promocji lokalnych wyrobów ekologicznych bazując na przykładzie własnej działalności.  Podobne praktyki skutecznie zostawały wprowadzane także w poczdamskich projektach prof. arch. R. Pirzio-Biroli i do dziś cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Berlina i okolic.

Stowarzyszenie przewiduje organizację kolejnych spotkań o charakterze informacyjno-dydaktycznym w nowym roku w miejscowościach objętych przygotowywanym master-planem oraz potencjalnych partnerskich obiektach, które także mają związek z działalnością P. J. Lenne.

 

info i fot. Paula Kopczyk i Anetta Zacharska

 

 

Wasze komentarze

zabolalo to dopiero potrzatek
piątek, 08.12.2017 08:22 autor: to ja
gest rospaczy soltysa czy jak ukryc paczki na strych czy
czwartek, 07.12.2017 14:55 autor: to ja
naucz sie pisać człowieku :)
czwartek, 07.12.2017 18:54 autor:
poniedziałek, 12.2.2018 09:59
2
piątek, 9.2.2018 14:38
czwartek, 8.2.2018 12:43
wtorek, 6.2.2018 14:00
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele