komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 19 lutego 2018

Arnolda, Konrada

Bibliotekarskie "Narodowe czytanie" W Brzeźnicy, Ciepłowodach i Kamieńcu

piątek, 8.9.2017 20:40 , komentarze: 1 , odsłony: 1582
kategorie artykułu:

W portalu doba.pl były już relacje z sobotniej ogólnopolskiej akcji "Narodowe czytanie" w naszym powiecie. W kampanię włączyły się również panie należące do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 

Właśnie one organizowały, lub współorganizowały, to wydarzenie w bibliotekach publicznych w: Bardzie, Brzeźnicy, Ciepłowodach i Kamieńcu. Wcześniej zadbały o zgłoszenie imprez do kancelarii prezydenta, skąd zostały przysłane stemple, którymi można było pieczętować egzemplarze dramatu St. Wyspiańskiego „Wesele”, na pamiątkę wydarzenia w roku 2017. Panie, w każdym z miejsc wykazały się indywidualnym pomysłem na przygotowanie akcji, co sprawiło, że każde ze zdarzeń miało własny styl.

Biblioteka w Brzeźnicy została wzbogacona o klimatyczną scenografię w autorskim wykonaniu Jadzi Rogowskiej z detalami dekoracji przewidzianymi przez autora sztuki. Także poczęstunek dla gości weselnych organizatorki dostosowały do realiów epoki. Wśród wybranych do czytania scen znalazła się i ta, którą pamiętamy jako niezwykłą piosenkę Marka Grechuty. Na „Weselu” w Brzeźnicy wyśpiewały ten fragment solistki zespołu Wiolinek.

 

Nieco później, bo w czwartek 7 września Narodowe czytanie odbyło się w Ciepłowodach i w Kamieńcu. W Ciepłowodach uczniowie szkoły i zaproszeni goście odczytali fragmenty dzieła. W przerwach pomiędzy scenami wyświetlane były fragmenty ekranizacji „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy oraz pieśni wprowadzające w klimat dramatu. Ze strony Zespołu Szkół Samorządowych  za wydarzenie odpowiadała Pani  Leokadia Krzewska, nauczycielka jęz. Polskiego, której należą się szczególne podziękowania.

 

W Kamieńcu natomiast akcję zorganizowano…przy ognisku. Tego dnia kamienieckie dzieci brały udział w grze terenowej wzbogaconej właśnie o Narodowe czytanie. Klimatyczny ogień nadawał interpretowanym wersom aurę tajemniczości. Mimo tego, że głośno mówi się o niechęci dzieci do czytania, pod pałacem Marianny Orańskiej chętnych nie brakowało.

Organizowana po raz szósty kampania Narodowego czytania utrwala się i popularyzuje w coraz ciekawszej formie. Co będziemy wspólnie czytać za rok?

 

Elżbieta M. Horowska,

przewodnicząca koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śląskich

 

 

 

 

Wasze komentarze

Anetka i znowu mile spedzone chwile...Masakra co Ty ze mna...
poniedziałek, 11.09.2017 22:36 autor: lovek
dzisiaj, 7 godz temu
czwartek, 15.2.2018 12:30
czwartek, 15.2.2018 10:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA