komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

55. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

poniedziałek, 21.8.2017 13:34 , komentarze: 0 , odsłony: 226
kategorie artykułu:

W dniach 24-27 sierpnia 2017 odbędzie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, czyli 55. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy – Stanisława Moniuszki. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym jest Stanisław Rybarczyk, wybitny dyrygent i animator kultury. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego od lat jest Współorganizatorem oraz Partnerem i wspiera Festiwal m.in. w działaniach merytorycznych.

Organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne Festiwal w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość ojca polskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki. W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy: w Teatrze Zdrojowym, Teatrze pod Blachą, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, Parku Zdrojowym, a także w kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków z Polski i Czech. Tegoroczna edycja obfitować będzie w kilkanaście wydarzeń – koncertów oraz widowisk. Honorowy Patronat nad tegorocznym Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Michał Dworczyk, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Szwed, Starosta Powiatu Kłodzkiego Maciej Awiżeń oraz Burmistrz Miasta Kudowy-Zdroju Piotr Maziarz.


W tym roku na szczególną uwagę zasługują trzy wydarzenia. Pierwsze z nich to premierowe wykonanie Nowego Don Kiszota, czyli Sto szaleństw zrealizowanego we współpracy z Wydziałem Wokalnym Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Podstawę źródłową niniejszego wykonania stanowi kopia z ok. 1880 roku rękopisu (tzw. odpisu), sporządzonego przypuszczalnie w latach 1841-42 na zlecenie Stanisława Moniuszki, a przechowywana obecnie w Bibliotece, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w Warszawie. Należy podkreślić, że nigdy dotychczas krotochwila w trzech aktach Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw Aleksandra Fredry z muzyką Moniuszki nie była wykonana zgodnie z tą zachowaną kopią rękopisu.

Kolejną rewelacją podczas Festiwalu będzie prapremiera Pieśni Stanisława Moniuszki do wierszy m.in. Goethego, Moore’a, de Berangera w oryginalnej wersji językowej oraz polskich poetów w tłumaczeniach na język niemiecki, francuski i rosyjski. Autorem koncepcji artystycznej wykonania jest pianista i dyrygent, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Emilian Madey, który będzie akompaniował znakomitym młodym śpiewakom podczas koncertu.

Zapraszamy także gorąco na niezwykły koncert, podczas którego wykonana zostanie kantata Widma Moniuszki przez świetnych śpiewaków, m.in. Jarosława Bręka i Aleksandrę Kubas-Kruk, aktorów – Mariusza Bonaszewskiego i Pawła Janysta, Chór i Orkiestrę Barokową Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.


Festiwal dofinansowany został ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Miasta Kudowy-Zdroju i Lasów Państwowych. Wśród sponsorów znaleźli się, między innymi, Fundacja KGHM Polska Miedź, Uzdrowiska Kłodzkie S.A. Grupa PGU, Bank Spółdzielczy w Kłodzku, Bank Polski oraz Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "VICTORIA" S.A.
 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
czwartek, 15.2.2018 12:30
czwartek, 15.2.2018 10:00
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele