komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 23 marca 2018

Pelagii, Oktawiana

[WIDEO, FOTO] Miał zrobić remont, zniknął z zaliczką. Kolejne oszustwa osób starszych, policja spotkała się z seniorami

poniedziałek, 20.11.2017 12:19 , komentarze: 4 , odsłony: 3296
kategorie artykułu:

Nie ma praktycznie tygodnia bez zgłoszenia oszustwa osób starszych. Ząbkowicka policja zorganizowała spotkanie z seniorami, by kolejny raz przestrzec ich przed niebezpieczeństwem.

14 listopada na policję zgłosiła się 84-letnia mieszkanka Ząbkowic, która padła ofiarą oszustwa. Nieznany mężczyzna, w wieku około 50-60 lat, przyszedł do niej i zaproponował, że zrobi remont łazienki. Kobieta dała mu 200 zł zaliczki oraz dowód osobisty. Mężczyzna zniknął.

To tylko jedno z wielu zdarzeń do jakich dochodzi nie gdzieś w Polsce, ale w naszym powiecie: Ząbkowicach, Ziębicach, Stoszowicach, Kamieńcu, w większych i mniejszych miejscowościach. Tym ważniejsza okazuje się inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich zorganizowania debaty społecznej skierowanej do seniorów „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Jak podkreślał zastępca komendanta powiatowego policji, podinsp. Ryszard Mazurkiewicz, przebiegłość oszustów podających się za wnuczka, za policjanta, inkasenta, pracownika OPS-u czy ZUS-u jest ogromna. Najczęściej grają na emocjach i niewiedzy. Coś zdarzyło, sprawa jest pilna, nie ma czasu na zastanowienie, pieniądze trzeba przekazać już lub natychmiast podpisać jakąś umowę, bez możliwości konsultacji z bliskimi. W takich wypadkach każdemu powinna się zapalić w głowie czerwona lampka „Uwaga, to może być oszust”!

- Policjant czy funkcjonariusz CBŚ nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji a także nigdy nie poprosi przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Wszelkie podejrzane prośby proszą o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję – apelowali policjanci.

Spotkanie z seniorami miało także inne aspekty. Rozdano zgromadzonym „Koperty życia”, a dyrektor pogotowia – Beata Gil, przedstawiła zasady korzystania z niej. Koperta, w której znajdują się informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach winna być umieszczona na lodówce – w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. W przypadku udzielania nagłej pomocy ratownicy czy lekarz mają dokładne informacje o zdrowiu pacjenta.

Policjanci przypomnieli także czym jest aplikacja Moja Komenda – i nawet podczas spotkania kilka osób zainstalowało ją sobie w telefonie. Ważnym zagadnieniem było informowanie o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – nie wszyscy seniorzy wiedzieli, jak z niej korzystać.

W debecie wzięła również udział lek. med. Kinga Mikusek – prowadząca Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego Harmonia – wytłumaczyła zebranym, czym jest zdrowie psychiczne, a także jaka jest różnica między psychiatrą, psychologiem a terapeutą. 

- Spotkanie był bardzo ciekawe, zainteresowanie bardzo duże, było wiele pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć. Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na przełomie kwietnia i maja, a jeszcze w tym roku planowane są spotkania w każdej gminie powiatu ząbkowickiego – podsumowuj debatę kom. Ilona Golec, rzecznik prasowa ząbkowickiej policji.

 

 

 

 

Wasze komentarze

PiSiory większe przekręty robią za nich się weźcie!!!
wtorek, 21.11.2017 09:52 autor: AntyPiS
yes ...... rydzu na grubszą kasę leci
poniedziałek, 20.11.2017 21:06 autor: jaki
wczoraj, 21 godz temu
3
środa, 21.3.2018 17:00
4
środa, 21.3.2018 09:41
38
poniedziałek, 19.3.2018 15:30
1
niedziela, 18.3.2018 17:33
1
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa