komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 23 stycznia 2018

Ildefonsa, Rajmunda

„Tworzyliście historię pisaną krwią” – Powiatowy Dzień Kombatanta w Ziębicach [FOTO]

piątek, 22.9.2017 19:11 , komentarze: 10 , odsłony: 3402
kategorie artykułu:

W piątek 22 września pod Orłem Piastowskim w Ziębicach odbyła się uroczystość Powiatowego Dnia Kombatanta z wojskową asystą i koncertem wojskowej orkiestry.  

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w ziębickiej bazylice, a następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik orła. Patronat nad obchodami objął wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, a uświetniła je kompania honorowa  Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz orkiestra reprezentacyjna wojsk lądowych.

Pod pomnikiem Orła Piastowskiego pojawili się kombatanci, parlamentarzyście, samorządowcy, przedstawiciele powiatowych jednostek oraz młodzież szkolna.  

 - Dziękuję, że przybyliście Państwo na dzisiejszą uroczystość upamiętnienia ofiar wojny obronnej w latach 1939 – 1945 (…) Polska niezmiennie dziękuje wam wszystkim, kombatantom, Sybirakom, którzy poświęciliście życie i zdrowie dla walki o niepodległość i godność narodu polskiego. Niepodległości państwa nigdy nie da się obronić bez ofiar, dlatego wam, którzy prawdziwie walczyliście w czasie największego zagrożenia istnienia narodu polskiego, dzisiaj i zawsze będziemy wdzięczni za waszą heroiczną postawę – mówiła burmistrz Ziębic Alicja Bira.

Wdzięczność kombatantom wyrażał w swoim przemówieniu także starosta:

- Czujemy się zaszczyceni mogąc w dniu dzisiejszym przebywać w tak dostojnym gronie kombatantów ludzi, których męstwo i poczucie patriotyzmu, obowiązku budzi największy szacunek i uznanie kolejnych pokoleń Polaków. Z okazji Dnia Kombatanta składam wam wszystkim, bohaterom walk o honor i niepodległość ojczyzny, najgłębsze wyrazy wdzięczności i uszanowania, a przede wszystkim podziękowania za dzisiejszą waszą obecność z nami. Mimo waszego wieku, ciężkich przeżyć, często niedyspozycji jesteście tutaj jako ostatni prawdziwi świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń. To wy, drodzy kombatanci, tworzyliście historię pisaną krwią od września 1939 roku – mówił starosta ząbkowicki Roman Fester.

W imieniu kombatantów głos zabrał prezes ich związku:

- Jako członkowie naszego związku szanujemy tradycję walk o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, bowiem sami w swoim życiu uważaliśmy, że broniąc wolności ojczyzny na wszystkich frontach drugiej wojny światowej i budując ją na nowo, podnosząc wszystko to, co było w ruinach po wojnie, spełniliśmy swój żołnierski i cywilny obowiązek. Po zakończeniu II wojny światowej staliśmy się kombatantami, na których spoczął nowy obowiązek utrwalenia pamięci o czynach bojowych i bohaterstwie naszych żołnierzy. Przekazujemy kolejnym pokoleniom, czym jest miłość do ojczyzny, czym jest patriotyzm i co oznacza powiedzenie, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek – mówił prezes Dolnośląskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Konstanty Ignaczak.

Po okolicznościowych przemówieniach złożono wieńce, wygłoszono apel poległych. Uroczystość zakończyła koncertem wojskowej orkiestry i poczęstunkiem rozgrzewającą grochówką.

 

 

Wasze komentarze

Nie przyznawajcie się kombatanci bo Pisiolandia zabierze wam emerytury.
sobota, 23.09.2017 22:46 autor: Uwaga na Błaszczaka
CZłowieku nie wiesz co piszesz o Pisie chcesz mieć kłopoty.
niedziela, 24.09.2017 11:00 autor: żiębiczanin
Jeden z niewielu któremu się chce i wie, że praca...
sobota, 23.09.2017 16:27 autor: ziębiczanin
ale to był piątek godz. 9
poniedziałek, 25.09.2017 10:34 autor: uczestnik
Hahahahahahaha itd
sobota, 23.09.2017 19:15 autor: Waldek
wczoraj, 20 godz temu
4
czwartek, 18.1.2018 18:44
18
czwartek, 18.1.2018 10:11
środa, 17.1.2018 10:26
7
środa, 17.1.2018 10:14
17
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA