komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

"Madame Butterfly" w Operze Wrocławskiej

piątek, 4.12.2015 08:41 , komentarze: 0 , odsłony: 1436
kategorie artykułu:

19 i 20 grudnia w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego.

Opera Pucciniego, wystawiana z niesłabnącym powodzeniem na największych scenach operowych świata, miała swoją prapremierę w Mediolanie na deskach Teatro alla Scala w 1904 r. Po wojnie Opera Wrocławska wystawiła spektakl w roku 1946 (premiera odbyła się pod kierownictwem muzycznym Stefana Syryłło, pieczę nad reżyserią objął nad nią Stanisław Drabik, a nad scenografią Witold Fedorski wraz z Jerzym Feldmanem), a następnie w 1949, 1952 oraz 1993r. Po latach nieobecności na wrocławskiej scenie powraca w nowej odsłonie, pod kierownictwem muzycznym Ewy Michnik, ze scenografią i kostiumami Williama Orlandiego i w reżyserii słynnego Giancarlo del Monaco, jednego z najważniejszych i najbardziej rozchwytywanych reżyserów swego pokolenia.

Giancarlo del Monaco, syn słynnego tenora Mario del Monaco, jako reżyser współpracował z najważniejszymi osobistościami operowego świata. Reżyserował spektakle na deskach najlepszych teatrów muzycznych, między innymi w Barcelonie, Berlinie, Bolonii, Buenos Aires, Hamburgu, Los Angeles, Madrycie, Monachium, Mediolanie, Montpellier, Neapolu, Nowym Yorku, Paryżu, Pekinie, Rzymie, Stuttgarcie, Tel Awiwie, Wenecji, Waszyngtonie, Wiedniu i Zurychu. Był dyrektorem generalnym oper w Bonn (Niemcy) oraz Nicei (Francja), dyrektorem generalnym Festiwalu Macerata (Włochy), pełnił też funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Tenerife Opera. Jest laureatem licznych nagród.

Na scenie będziemy mogli podziwiać między innymi wybitnego tenora Jamesa Valentiego, znanego widzom z artystycznej elegancji, doskonałej prezencji scenicznej oraz przede wszystkim z głosu z ciepłym włoskim brzmieniem oraz ErmonelęJaho, która od momentu artystycznego debiutu cieszy się reputacją wielkiej scenicznej osobowości, potrafiącej swoja muzykalnością i magnetyzmem „dotknąć" duszy każdego słuchacza.

Temat uwiedzenia i porzucenia jest obecny w operze nie od dziś. „Madame Butterfly" wpisuje się świetnie w tę tradycję. Ukazuje nam obraz Japonii widzianej oczami wyobraźni włoskiego kompozytora. Poprzez historię miłości gejszy Cio-Cio-San do porucznika Pinkertona mamy możliwość zobaczyć różnice w postrzeganiu takich wartości jak miłość i lojalność przez ludzi wywodzących się z odmiennych kultur. Kontrast pomiędzy Zachodem a Orientem znajduje swoje odzwierciedlenie również w pięknej i nastrojowej muzyce Pucciniego.Od samego początku opery zdaje się ona zwiastować tragiczny los tytułowej bohaterki, jak gdyby Cio-Cio-San przeczuwała w głębi swoje przeznaczenie. Spotkanie z Pinkertonem to piękny lecz nierealny sen, z którego gejsza nie chce, ale będzie musiała się obudzić.

Obsada:

Cio-Cio-San - ErmonelaJaho*, Eliza Kruszczyńska, Anna Lichorowicz
Pinkerton - James Valenti*, Nikolay Dorozhkin, Igor Stroin
Suzuki - Barbara Bagińska, Jadwiga Postrożna, Irina Zhytynska
Sharpless - Valdis Jansons, Jacek Jaskuła
Goro - Edward Kulczyk, Aleksander Zuchowicz
Książe Yamadori - Tomasz Rudnicki, Łukasz Rosiak
Wuj Bonzo - John Paul Huckle, Marek Paśko, MakariyPihura
KatePinkerton - Katarzyna Haras-Kruczek, Irina Zhytynska
Yakuside - Tomasz Raff, Tomasz Rudnicki
Komisarz Cesarski - Marek Klimczak, Zbigniew Kryczka
Urzędnik Rejestrowy - Janusz Zawadzki, Andrzej Zborowski
Matka - Barbara Bagińska, Dorota Dutkowska
Ciotka - Ewa Tracz, Katarzyna Słowińska
Kuzynka - Joanna Marszałek, Marta Brzezińska

Dyrygent - Ewa Michnik

Inspicjent - Adam Frontczak

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 29.1.2018 12:56
4
środa, 6.12.2017 09:11
wtorek, 7.11.2017 14:00
piątek, 3.11.2017 12:55
czwartek, 12.10.2017 14:00
poniedziałek, 25.9.2017 13:00
czwartek, 21.9.2017 09:07
2
poniedziałek, 11.9.2017 14:52
1
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele