komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 23 stycznia 2018

Ildefonsa, Rajmunda

[FOTO, WIDEO] W kamienieckim kościele odnaleziono utwory pisane dla cystersów. Wykonali je uznani artyści

piątek, 8.12.2017 14:18 , komentarze: 11 , odsłony: 4539
kategorie artykułu:

Podczas prac renowacyjnych w kościele parafialnym w Kamieńcu Ząbkowickim odkryto zapisy nutowe skomponowane dla kamienieckich cystersów. W Archiwum Państwowym wykonali je znamienici artyści. Po koncercie nastąpiła  promocja książki „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” autorstwa Janusza Gołaszewskiego, Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza.

Wydarzenie miało miejsce w oddziale Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, będącym niegdyś siedzibą opatów  kamienieckich cystersów.

- Jesteśmy w dobrach pocysterskich. Kilkaset lat wstecz były takie miejsca jak opactwa cysterskie, które położone daleko od głównych szlaków komunikacyjnych rozwijały się w sposób wyjątkowy i podnosiły kulturę na najwyższy poziom. Kiedy wejdziemy na przykład do świątyni w Kamieńcu, możemy dotknąć, zobaczyć architekturę i sztukę absolutnie na europejskim poziomie. To dotyczyło także życia muzycznego. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, bo parafia ma obecnie trzy tysiące mieszkańców, a gmina 8 tysięcy mieszkańców, ale za czasów opatów cysterskich tutaj regularnie była utrzymywana cała orkiestra. Te utwory, które odnalazły się były pisane dla orkiestry, czyli przynajmniej 50 wykonawców, niektóre z nich skomponowane są wyłącznie dla opatów kamienieckich – mówił  ks. dziekan Wojciech Dąbrowski, proboszcz parafii w Kamieńcu Ząbkowickim.

Nuty zostały odnalezione w szafie organowej, w której przeleżały na pewno 150 lat. Tak niezwykłe znalezisko ksiądz Dąbrowski przekazał do diagnozy muzykologom z Akademii Muzycznej.

Jak się okazało, nieznane wcześniej utwory skomponowane zostały dla kamienieckich cystersów przez żyjącego  w XIX w. austriackiego kompozytora Ignaza Assmayera.

Między innymi te właśnie utwory zgromadzeni mogli usłyszeć w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz Polskiej Opery Królewskiej Małgorzaty Rodek – sopran, Magdaleny Cornelius – mezzosopran oraz Thomasa Corneliusa – fortepian.  Organizatorem koncertu był Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Historia cystersów na Dolnym Śląsku kończy się w 1810 roku, kiedy Fryderyk III dokonał kasacji zakonów na Śląsku i sekularyzacji ich dóbr. Dorobek kulturalny zakonników do dziś jest jednak widoczny w dziełach sztuki i architektury rozsianych w całym województwie.  Najważniejszym dolnośląskim opactwom cysterskim (w Bardzie, Henrykowie, Kamieńcu  Ząbkowickim, Krzeszowie, Lubiążu i Trzebnicy) została poświęcona publikacja Janusza Gołaszewskiego, Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym”,  wydana przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu dzięki wsparciu marszałka województwa i pomocy Zbigniewa Szczygła, radnego województwa.  Książka przedstawia historię każdego opactwa oraz  omawia ich architekturę i sztukę. Pozycja wzbogacona została przez reprodukcje dokumentów archiwalnych, jak choćby bullę papieża Innocentego III z roku 1203 zatwierdzającą posiadanie przez joannitów kościoła w Bardzie.

 

 
wczoraj, 18 godz temu
4
czwartek, 18.1.2018 18:44
18
czwartek, 18.1.2018 10:11
środa, 17.1.2018 10:26
7
środa, 17.1.2018 10:14
17
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele