komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

[FOTO] Jarmark Wielkanocny w Bardzie

niedziela, 9.4.2017 22:00 , komentarze: 0 , odsłony: 5140
kategorie artykułu:

W Niedzielę Palmową odbył się Jarmark Wielkanocny w Bardzie. Pisanki, potrawy świąteczne, palmy i wszystko co związane z wielkanocnymi tradycjami, można było zobaczyć i spróbować w Bardzie.  

Zawsze, gdy Wielkanoc już za pasem, Bardo świętuje i roztacza świąteczną aurę. W Niedzielę Palmową od 11 lat spotykamy się na Jarmarku Wielkanocnym, który z roku na rok zaskakuje i zachwyca.

Spotkaliśmy się na placu kościelnym już z samego rana, gdzie barwne stoiska kusiły smakołykami i ozdobami, dzięki którymi nasz dom może nabrać wielkanocnej aury. Tradycyjnie rozpoczęto od konkursów: palm, pisanek oraz stołów. Cieszy nas, że zwyczaje te kultywowane są od lat i co roku są coraz piękniejsze!

Zaraz po porannej mszy w bazylice odbył się Koncert Wielkopostny trzech chórów: Chóru Misericordia z Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, Chóru Sanctus Andreus z Parafii św. Andrzeja Apostoła z Bielan Wrocławskich oraz Zespołu Wokalnego Piú Mosso SWPS, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Zabrali nas w piękną podróż muzyczną, a ich głosy wypełniły bazylikę i wywołały mnóstwo emocji w zebranych tam ludziach. Pomysłodawcą tego koncertu był Mateusz Czajka, który występuje w jednym z chórów.

Uroczystą mszę o godzinie 11 poprzedziła procesja z palmami, podczas której odwzorowano wjazd Pana Jezusa na osiołku, a barwny korowód skierował się do kościoła na wspólną modlitwę. Procesję poprowadził proboszcz bardzkiej parafii o. Mirosław Grakowicz.

Po mszy uczestników Jarmarku uroczyście powitał Burmistrz Krzysztof Żegański i tradycyjnym uderzeniem w patelnię otworzył uroczystość. Na przybyłych czekał „Żur Burmistrza”, rozdawany przez włodarza miasta oraz Starostę Ząbkowic Śląskich Romana Festera i Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka.

Wielkanocne stoły uginały się od tradycyjnych potraw – żurków, wędlin, pasch, ciasta, pisanek, sałatek, baranków, kaczuszek i nalewek. Jury miało wielki problem z wyborem najlepszego, dlatego postanowiono wyróżnić każdy stół za charakterystyczny element.

Popołudniowe spacery pomiędzy stoiskami uświetnił występ Zespołu Wiolinek oraz Zespół Górali Czadeckich z Piławy Dolnej „Pojana”- barwne stroje, piękne tańce oraz piosenki, przy których serce rwie się do tańca, tak w wielkim skrócie można opisać te występy.

Na zakończenie Jarmarku wręczono nagrody i wyróżnienia oraz wylosowano główną nagrodę w Wielkanocny Koszyku Nagród – rower – ufundowany przez Starostę Ząbkowickiego Romana Festera. Otrzymała go Kasia Struś z Barda.

Wyniki konkursów podajemy niżej:

Najpiękniejsza pisanka tradycyjna – sołectwo Brzeźnica

Najpiękniejsza pisanka oryginalna – sołectwo Potworów

Palma tradycyjna – sołectwo Dębowina

Palma najwyższa – Zespół Szkolno – Przedszkolny im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku – klasa III „a”

Palma rodzinna – nagroda ufundowana przez O. Proboszcza M. Grakowicza – Rodzina Rogowskich

Palma indywidualna – Pani Agnieszka Kornaś, wyróżnienia – Jan Kornaś, Franciszek Kornaś

Palma grupowa –  Przedszkole z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bardzie im. KEN z Filią w Przyłęku; wyróżnienie Publiczne Gimnazjum im. J. Kusocińskiego w Przyłęku

Palma oryginalna – KGW Starczów

W kategorii stołów wielkanocnych I miejsce zajęło sołectwo Dębowina, II – Brzeźnica, III – Potworów.

Jury jednocześnie wyróżniło wszystkie prezentowane stoły za wyśmienite potrawy! Dębowina otrzymała wyróżnienie za pasztet z trzech rodzajów mięs, Brzeźnica – za paschę serową, Opolnica za mazurek, Dzbanów za święconkę, Janowiec za palmę, Potworów za żur, Przyłęk za paschę serową, Grochowa za roladę mięsną, KGW Lubnów za chrzanówkę na serwatce, a KGW Starczów za babę wielkanocną.

Już teraz zapraszamy za rok na kolejny Jarmark Wielkanocny w Mieście Cudów!

foto: P. Oleasz/ Doba.pl

 

 

Wasze komentarze

środa, 14.2.2018 09:46
2
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA