komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

[FOTO] Barbórka w Złotym Stoku

poniedziałek, 4.12.2017 14:12 , komentarze: 8 , odsłony: 3192
kategorie artykułu:

W przeddzień dnia św. Barbary, 3 grudnia, w Złotym Stoku obchodzono coroczne święto, jakim dla miasta o górniczej tradycji jest Barbórka. 


Święta Barbara z Nikodemii należy do grupy tzw. "Czternastu Wspomożycieli", czyli żyjących na przełomie III i IV stulecia wyznawców Jezusa, umęczonych za wiarę w czasie panowania cesarza Dioklecjana.  Jest patronką nie tylko górników, ale również dobrej śmierci i trudnej pracy. Ponadto patronuje geologom, hutnikom, marynarzom, rybakom, żołnierzom, kamieniarzom i innym osobom wykonującym zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

Barbórka w Złotym Stoku, zgodnie z tradycją rozpoczęła się od przemarszu Górniczej Orkiestry Dętej (pod wodzą kapelmistrza Łukasza Przepióra) z rynku do Kopalni Złota, gdzie mieszkańcy uczestniczyli w nabożeństwie odprawianym w dawnej sztolni Gertruda. Liturgię w intencji, m. in. pracowników Kopalni Złota sprawowali proboszcz złotostockiej parafii ksiądz kanonik Paweł Paździur oraz wikary Piotr Listwan.  

Wybornym akcentem (a również tradycyjnym) na zakończenie uroczystości była biesiada z poczęstunkiem w "Starej Kruszarni". Obiekt kruszarni został w tym roku wyremontowany i przystosowany do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. 

- W przyszłym roku Barbórka organizowana przez Kopalnię Złota będzie obchodzić jubileusz 20-lecia.
Uroczystość wpisała się już w kalendarz miejskich imprez, przyciąga ludzi, a wszystko odbywa się w duchu spokojnej i rodzinnej atmosfery - podkreśla właścicielka kopalni Elżbieta Szumska

A. Jurasz/ Doba.pl

 

Wasze komentarze

Szału nie było
wtorek, 05.12.2017 10:13 autor: Adam
pasibrzuchy w czarnych sukienkach też byli
poniedziałek, 04.12.2017 19:33 autor: szpeniores
środa, 14.2.2018 09:46
2
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele