komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 18 lutego 2018

Szymona, Konstancji

Świdnickie eldorado dla Ukraińców

wtorek, 13.6.2017 08:21 , komentarze: 26 , odsłony: 22039
kategorie artykułu:

W sklepach, fabrykach, ogrodnictwach, u lekarzy a także w kościele słychać coraz częściej język ukraiński. Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w powiecie świdnickim w 2016 roku zgłoszeń dot. zamiaru zatrudniania Ukraińców było ponad 20 tysięcy. To czyni nas drugim powiatem w województwie. Liczba ta cały czas wzrasta.

Przypomnijmy, że Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy na podstawie oficjalnych zgłoszeń podał, że pod koniec 2015 roku w całym powiecie przebywało ok.8 tysięcy Ukraińców. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”. 

- W tej chwili obywatele Ukrainy stanowią już prawie 70 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu – mówi Roman Śniedziewski dyrektor Oddziału ZUS we Wrocławiu. – Na Dolny Śląsk od kilku lat chętnie przyjeżdżają Ukraińcy. Więcej Ukraińców jest zatrudnionych jedynie w województwie mazowieckim – dodaje Roman Śniedziewski.

W Świdnicy na ulicach słychać głosy, że obywatele Ukrainy, którzy przyjeżdżają pracować do naszego miasta, nie zawsze zachowują się tak jakbyśmy tego oczekiwali. Problem pojawia się także w sklepach, w których są zatrudniani.

- Często robię zakupy w jednym z marketów znanej sieci, w której większość załogi stanowią Ukrainki. Niestety, słabo mówią po polsku, często nie można się z tymi kobietami dogadać. Raz poprosiłam o pomoc w znalezieniu produktu, pani jednak nie wiedziała kompletnie o co mi chodzi - mówi nam pani Grażyna Kowalska.

Dlaczego Ukraińcy są tak chętnie zatrudniani w Świdnicy? Z pewnością dlatego, że ich praca wyceniania jest dużo taniej niż Polaków. Statystyczny pracownik zza Bugu pracuje średnio 54 godziny w tygodniu za dużo mniejsze stawki (za ten sam rodzaj pracy). W ogrodnictwie, jak udało nam się ustalić, jest to 8 zł na godzinę. Dodatkowo naszych wschodnich sąsiadów napędza determinacja w postaci pozostawionej na Ukrainie rodziny i chęć zarobku. Z danych NBP, za poprzedni rok, wynika, że obecnie 58 proc. przyjezdnych stanowią młodzi mężczyźni, średnio w wieku 33 lat, przy czym co ósmy nie ukończył 25. roku życia. Przed wojną w Donbasie do Polski przyjeżdżały głównie kobiety, które zatrudniane były jako pomoce domowe.

W statystykach kryminalnych zdarzeń z udziałem Ukraińców nie odnotowuje się prawie wcale. 

- Nie mamy żadnych zdarzeń o charakterze przestępczym, w których brałyby udział osoby narodowości ukraińskiej - mówi rzecznik KPP Świdnica, Magdalena Ząbek.

Od północy z soboty na niedzielę z 10 na 11 czerwca został zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Co to oznacza w praktyce? Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem, że będą mieli odpowiednie dokumenty, np. oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

A jakimi sąsiadami się Ukraińcy? O to zapytaliśmy na jednym z lokalnych for. 95% opinii wyrażonych przez internautów jest pozytywnych.

- U mnie w bloku mieszka rodzina Ukraińców i są bardzo mili. Dzień dobry i tyle. Ja osobiście nie mam z tym problemu i traktuje ich tak samo jak chciałabym ja być traktowana gdybym mieszkała za granicą. Ukraińcy to tacy sami ludzie jak my Polacy, a to że słyszy się że są tacy źli nie oznacza, że każdy z nich taki jest. Mają cholernie ciężko w swoim kraju, więc to normalne, że uciekają tam gdzie im lepiej. To tak samo jak Nas postrzegają za złodziei, a przecież nie każdy Polak nim jest - napisała pani Martyna.

W podobnym tonie wypowiada się internautka Daria. - 2 domki obok mnie mieszka chyba z 15 osób. Bardzo spokojni ludzie chodzą, już przebrani w odzież do pracy, robią zakupy w dyskontach. Nie są uciążliwi, kłaniają się . Robią grilla jak wszyscy dookoła.

Ogromna fala przyjazdów do Świdnicy naszych sąsiadów zza wschodniej granicy sprawia także, że nasi rodacy zwęszyli w tym niezły biznes.

- Janusze i Grażyny biznesu wynajmują rozpadające się kawalerki za 3 tysiące złotych, tylko dla Ukraińców. Specjalnie na te okazje wyposażają mieszkanie nie w łóżka, ale w materace bo wejdzie 10, kupione na szrocie. Upychają tych ludzi w małe pomieszczenia, bo wiedzą, że nikt się nie odezwie. To wstyd dla nas Polaków, bo zapomnieliśmy już jak sami jeździliśmy na zarobek na zachód. Tyle, że u nas nie było wojny - mówi pani Joanna. 

Czytaj także:

Msze Święte po ukraińsku w świdnickim kościele

 

Wasze komentarze

Wcale nie są mili, a tym bardziej nie uczynni......
środa, 14.06.2017 08:19 autor: K.
Niefajne jest to , że patrzą na nas z pogardą...
wtorek, 13.06.2017 23:44 autor: Seba
ten który podpisuje się ateista pewnie nawet nie wie co...
wtorek, 13.06.2017 22:31 autor: leszekqw
ZUS zaciera ręce , płaca składki , a wiadomo ,ze...
wtorek, 13.06.2017 15:19 autor: Andrzej
piątek, 16.2.2018 14:37
piątek, 16.2.2018 14:13
piątek, 16.2.2018 13:30
piątek, 16.2.2018 10:52
piątek, 16.2.2018 10:11
piątek, 16.2.2018 08:49
czwartek, 15.2.2018 13:01
czwartek, 15.2.2018 12:33
czwartek, 15.2.2018 09:46
czwartek, 15.2.2018 09:20
czwartek, 15.2.2018 09:18
Miral
Miral
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Auto Max
Auto Max
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY