komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

sobota, 17 marca 2018

Patryka, Zbigniewa

Spacer z Rennem po wojennej Świdnicy i okolicach

środa, 14.6.2017 08:11 , komentarze: 0 , odsłony: 712
kategorie artykułu:

Główny bohater powieści Krzysztofa Tokarza „Renn Breslau - miasto złota i miłości”  przybył do ówczesnej Schweidnitz dowodząc tajemniczym transportem. Nawet on nie wiedział, co ukrywały skrzynie przeładowywane na tutejszym dworcu kolejowym. O tym wątku i o wielu innych będzie można usłyszeć na spotkaniu z autorem powieści.

To znakomita, trzymająca w napięciu powieść. Autor prowadzi nas ulicami wojennego Wrocławia i okolicznych miejscowości. Perypetie głównego bohatera i trudna miłość niemieckiego oficera do Polki uatrakcyjniają tę książkę. A zakończenie zaskakuje – mówi Magdalena Rumieńcew-Wróblewska Radna Rady Miasta Świdnica, a jednocześnie organizatorka spotkania autorskiego.  

Krzysztof Tokarz, doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich  ze swadą i niebanalnie przedstawi na spotkaniu swoją powieść. Książka opisuje losy dwojga ludzi uwikłanych w wojnę. „RENN Breslau - miasto złota i miłości” jest powieścią, chociaż można odnieść wrażenie, że to fabularyzowany dokument. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Wraz z Rennem przenosimy się do czasów, kiedy Wrocław nazywał się Breslau, Wałbrzych -Waldenburg, Książ- Fürstenstein, a Świdnica -Schwiednitz. Dzięki młodemu Hauptmannowi będziemy mieli okazję „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców. Ale zanim miasto zostanie zmienione w kompletną ruinę, a ludzie – również główni bohaterowie tej powieści – przeżyją prawdziwą gehennę, „przespacerujemy się” po Breslau i jego okolicach.
Za czasów Hauptmanna Edwina Renna Świdnica i Książ odgrywały w czasie wojny ważną rolę. Świdnica była jednym z najważniejszych punktów przeładunkowych wszelkich dóbr, w tym tych zrabowanych przez hitlerowców w Polsce. Zamek Książ miał równie ciekawą historię. Miała tam powstać kwatera Hitlera  i to właśnie w tym miejscu Niemcy wydrążyli  tajemnicze podziemia.

Spotkanie autorskie odbędzie się w dniu 20 czerwca 2017 o godzinie 17.30 w restauracji Piwnica Ratuszowa, Rynek 37 w Świdnicy. Poprowadzi je Magdalena Rumiancew-Wróblewska.  

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
piątek, 16.3.2018 11:50
piątek, 16.3.2018 08:58
czwartek, 15.3.2018 14:23
czwartek, 15.3.2018 14:09
czwartek, 15.3.2018 12:50
czwartek, 15.3.2018 09:55
czwartek, 15.3.2018 09:32
czwartek, 15.3.2018 09:16
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Auto Max
Auto Max
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Miral
Miral
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica