komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 19 kwietnia 2018

Adolfa, Tymona

Personel medyczny na Pawiaku

sobota, 14.4.2018 10:15 , komentarze: 0 , odsłony: 241
kategorie artykułu:

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944” przygotowanej przez Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

W okresie okupacji niemieckiej, 1939-1944, na Pawiaku, wówczas więzieniu śledczym hitlerowskiego Gestapo, funkcjonowały dwa szpitale, na oddziałach męskim i kobiecym – Serbii. Zatrudniony w nich polski personel medyczny, rekrutujący się zarówno spośród więźniów, jak i osób przychodzących z wolności, starał się wszelkimi możliwymi sposobami nieść pomoc osadzonym. Lekarze, pielęgniarki, położne, felczerzy i członkowie kolumn sanitarnych wypełniali podwójną rolę. Z jednej strony wierni przysiędze Hipokratesa starali się nieść pomoc medyczną więźniom, natomiast z drugiej wypełniali zadania żołnierzy podziemia. Dzięki między innymi ofiarności, poświęceniu i odwadze osobom w charakterystycznych białych fartuchach udało się uratować wiele istnień ludzkich. Usiłując ocalić życie innych, sami jednak ryzykowali najwięcej w przypadku wpadki. Stąd, jak to określiła jedna z lekarek-więźniarek dr Anna Czuperska, służba polskiego personelu medycznego na Pawiaku była „Tańcem wśród mieczów”.

W treści wystawy wpleciony został unikalny materiał ikonograficzny, zdjęcia i rysunki z okresu okupacji oraz lat powojennych. Ekspozycja jest dwujęzyczna, polsko-angielska.

Wystawę można oglądać w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do 31 maja 2018 roku. Wstęp bezpłatny, zapraszamy!

 

Wasze komentarze

sobota, 14.4.2018 10:15
środa, 4.4.2018 09:16
poniedziałek, 26.3.2018 14:51
sobota, 24.3.2018 10:27
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Miral
Miral
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki