Nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie na europejskich ścieżkach edukacji

wtorek, 24.4.2018 08:00 4730

Podróże kształcą” – tak mówi przysłowie. Pozwalają zobaczyć, poznać i przeżyć to, czego nie doświadcza się na co dzień. Jedni lubią ciepłe kraje, innych pociągają chłody i surowość Północy. I tu wszystko się zgadza. Nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie postanowili udać się w podróż. I to niejedną. Wszystko za sprawą projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ pt. „Kreatywny i innowacyjny nauczyciel to aktywny uczeń. Podniesienie kompetencji nauczycieli kluczem do rozwoju szkoły” Kształcenie i szkolenia zawodowe 2017 (Akcja kluczowa:  Mobilność edukacyjna Typ akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego). Dzięki temu przedsięwzięciu nauczyciele zobaczą Islandię, Wielką Brytanię, Irlandię, Włochy, Maltę i Holandię. Podglądną „inne” systemy edukacji.

Projekt zakłada podniesienie kompetencji związanych z kreatywną metodyką nauczania i nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i informatycznymi. Nauczyciele uczestniczą w kursach prowadzonych w języku angielskim, na których mają możliwość wymiany doświadczeń z kolegami z innych krajów europejskich.

- Za nami już pobyt w Borgarnes – mówi Joanna Miłobóg, dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie. – Islandia jest niezwykła pod wieloma względami. Zachwycają nie tylko niezwykłe krajobrazy, gdzie w jednym miejscu człowiek widzi góry lodowe, gejzery, wulkany, zamarzające wodospady i zorze polarne. Niesamowici są także ludzie, a zwłaszcza ich spokój i dystans do rzeczywistości. Również w szkole, gdzie uczniowie i nauczyciele spędzają podobną ilość czasu jak w Polsce, poziom stresu jest minimalny. Potwierdza to Kacper, nasz absolwent technikum żywienia, dziś szef zmiany w 3 restauracjach w Reykjavíku. Dużą wagę przywiązuje się do praktycznych umiejętności, w tym takich, które są potrzebne w życiu (np. gotowanie, szycie). Młody człowiek szybko uczy się samodzielności i odpowiedzialności – zaskoczył nas bardzo widok 14-latka pracującego „na kasie” w miejscowym markecie.  

W projekcie bierze udział łącznie 10 osób, z czego 7 osób dodatkowo szkoli swój angielski w każdy poniedziałek. - Uczniowie idą do domu, a my zajmujemy ich miejsca w ławkach – mówią nauczyciele mokrzeszowskiej szkoły - i … rozpoczyna się nauka. Staramy się bardzo i robimy postępy, jak zapewnia nas prowadzący zajęcia pan Emil. Chociaż pewnie nie jest z nami łatwo, bo jak się utarło, nauczyciele to najbardziej rozgadana klasa w szkole.

Teraz do wyjazdu przygotowują się kolejne osoby. Już 5 maja w Mediolanie 2 nauczycieli rozpocznie specjalistyczny kurs informatyczny, natomiast anglistki wyjadą do Oxfordu (!), żeby w tamtejszej Lake School of  English zapoznać się z najnowszymi trendami w metodyce języka angielskiego. W wakacje pedagodzy też nie odpuszczą – po 5 dniach szkolenia na Malcie z wykorzystania nowoczesnych ICT w dydaktyce, pojadą jeszcze do Irlandii na intensywny kurs angielskiego. Nowo zdobytą wiedzą podzielą się z resztą grona pedagogicznego.

- Wrzesień nas nie zaskoczy. Będziemy jeszcze lepiej przygotowani do pracy. Podglądniemy jak uczą i oceniają inni. A nawiązanych kontaktów i niesamowitych przeżyć, nikt nam nie zabierze – mówią nauczyciele.

Wyjazdy związane z realizacją programów międzynarodowych są w szkole w Mokrzeszowie już tradycją. We wcześniejszych latach uczniowie i nauczyciele w ramach Socratesa Comeniusa, Leonarda da Vinci i programu Młodzież uczestniczyli m.in. w wyjazdach do Niemiec, Francji, Hiszpanii. Teraz przyszła pora na „nauczycielskiego” Erasmusa+…