komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 18 lutego 2018

Szymona, Konstancji

Europejski Kongres Kobiet Lewicy ze świdnicką reprezentacją

poniedziałek, 12.6.2017 09:15 , komentarze: 3 , odsłony: 2338
kategorie artykułu:

Ponad 300 kobiet z całej Polski oraz wielu zagranicznych gości uczestniczyło 10 czerwca 2017r. w Europejskim Kongresie Kobiet Lewicy w Warszawie. Panie połączyło wspólne przekonanie, że konieczne jest prowadzenie progresywnej polityki socjaldemokratycznej, która byłaby w opozycji do polityki partii konserwatywnych. Organizatorami Kongresu byli Partia Europejskich Socjalistów, PES Woman (kobieca organizacja Partii Europejskich Socjalistów) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wśród panelistów głos zabrali m. in. Zita Gurmai ( węgierska eurodeputowana), Evelyne Gebhard ( eurodeputowana i polityczka SPD- Niemcy), Anna Mackiewicz ( wiceprezydentka Bydgoszczy), dr Sylwia Różycka Jaroś (Liga Kobiet), Katarzyna Kądziela (dyrektorka Fundacji im. Izabelii Jarugi- Nowackiej), Anna Dryjańśka (Feminoteka), prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak( wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi z ramienia SLD), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (prawniczka), Małgorzata Diana Marenin (Stowarzyszenie Stop Stereotypom).

- Cieszy mnie fakt, że coraz więcej kobiet aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i politycznym. Także nasze panie z lokalnych struktur SLD często uczestniczą w różnych akcjach społecznych, które są organizowane na rzecz kobiet i dla kobiet. Na kongres wysłaliśmy delegację z powiatowego SLD, w skład której wchodziła Edyta Sobala (wiceprzewodnicząca instancji powiatowej SLD ), Wioleta Wnęk- Soczyńska (SLD w Strzegomiu) oraz Jolanta Słabicka ( LD w Świdnicy) - mówi Krystian Werecki, przewodniczący SLD w Świdnicy.

Obrady Europejskiego Kongresu Kobiet Lewicy zakończyło przyjęcie przez aklamację deklaracji programowej, której treść przedstawiamy poniżej.

W wielu miejscach Europy do głosu i władzy dochodzą dzisiaj konserwatyści, którzy jako cel postawili sobie pozbawienie kobiet przynależnych im praw i kwestionowanie sensu ochrony równości płci. Uderza to w podstawowe wartości i dorobek europejskiej socjaldemokracji. Prawa kobiet, równość kobiet i mężczyzn to podstawowy element socjaldemokratycznej wizji państwa, o którą nasza rodzina polityczna zawsze walczyła i będzie konsekwentnie walczyć dalej. Uważamy, że hasła te dziś muszą stanowczo wybrzmieć jako jeden z fundamentów programu europejskiej socjaldemokracji. Nie ma socjaldemokracji bez praw kobiet!

Prawicowe formacje polityczne chcą odebrać kobietom przysługujące im prawa reprodukcyjne: prawo do decydowania o macierzyństwie i swoim ciele. Konserwatyści w poszczególnych państwach dążą do pozbawienia lub ograniczenia prawa do przerywania ciąży, do stosowania antykoncepcji, a także – zapłodnienia pozaustrojowego. Tymczasem prawa te są prawami człowieka i przysługują każdej kobiecie. To, w jaki sposób poszczególne państwa je gwarantują, w istocie odpowiada na pytanie, czy i w jakim zakresie chronią one przyrodzoną godność kobiet. Dlatego dzisiaj europejska socjaldemokracja musi podjąć stanowczą walkę, by każda Europejka w swoim kraju mogła swobodnie korzystać w pełnym zakresie z praw reprodukcyjnych. Musimy wykorzystać do tego wszystkie środki, którymi dysponujemy, tak w poszczególnych państwach, jak i w instytucjach Unii Europejskiej.

W wielu miejscach Europy musimy dzisiaj walczyć o prawa reprodukcyjne. Nie może to jednak spowodować, że zapomnimy o innych wymiarach praw kobiet: społecznym i ekonomicznym. Są one tak samo istotne! 

Konserwatyści twierdzą, że hasła równości kobiet i mężczyzn są już dzisiaj nieaktualne. Ich zdaniem pełna równość została odpowiednio zagwarantowana przez przepisy prawa, a wszelkie różnice statusu nie są zależne od płci, ale od zdolności, pracowitości czy szczęścia. Stanowczo się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że kobiety wciąż mierzą się z niższymi płacami, utrudnionym awansem, ograniczonym dostępem do rynku pracy, a przede wszystkim – brakiem odpowiednich warunków do satysfakcjonującego godzenia różnych ról społecznych: matki i pracownicy. Jesteśmy przekonane, że ten stan rzeczy stanowi wyzwanie dla współczesnej europejskiej socjaldemokracji. Nasza rodzina polityczna musi zarówno na poziomie unijnym, jak i w poszczególnych państwach członkowskich walczyć o regulacje prawne i politykę społeczną, które zapewnią faktyczną równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a także – w życiu publicznym i życiu rodzinnym. Nie jest to tylko kwestia ideologiczna! Realna równość kobiet i mężczyzn to także sposób na walkę z problemami demograficznymi, poprawę jakości demokracji i życia każdego obywatela. To droga do budowy nowoczesnego, socjaldemokratycznego państwa! 

 

Wasze komentarze

Zawsze miałam serce po lewej stronie.
poniedziałek, 12.06.2017 19:58 autor: Jolanta Słabicka
Lewica jest potrzebna ale nie ta z Czarzastym Markiewiczem i...
poniedziałek, 12.06.2017 10:04 autor: Lech
Jolu od kiedyś ty taką lwicą lewicy jest?
poniedziałek, 12.06.2017 09:21 autor:
sobota, 17.2.2018 10:44
3
piątek, 16.2.2018 14:01
11
piątek, 16.2.2018 13:38
7
piątek, 16.2.2018 11:42
3
piątek, 16.2.2018 10:19
5
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Auto Max
Auto Max
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Miral
Miral
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC