komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

poniedziałek, 26 lutego 2018

Miroslawa, Aleksandra

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA - Przyjemne peryferie literatury

sobota, 28.10.2017 13:27 , komentarze: 0 , odsłony: 686
kategorie artykułu:

W trzecim dniu festiwalowym pisarze zabrali swoich czytelników w podróż po peryferiach literatury – tam, gdzie styka się ona z innymi wymiarami rzeczywistości.

Dzień rozpoczął spacer śladami bohaterów powieści historyczno-kryminalnych „Tajemnice ulicy Pańskiej” i „Niebieskie Zakony” Wojciecha Korycińskiego. Uczestnicy przenieśli się w mroczny świat XIX-wiecznej niemieckiej Schweidnitz, która wydała na świat morderczą Bestię. W jesiennej, deszczowej aurze, która doskonale wczoraj oddawała nastrój powieści W. Korycińskiego, dotarliśmy pod przewodnictwem autora do Zajazdu „Zamek Kraszowice”, zabudowań fabryki i browaru Januschka, a na końcu spaceru do Zakładu Terakoty, Majoliki i Fajansu Richarda Maxa Krause. Motywem przewodnim spaceru były jednak restauracje i knajpy – miejsce powieściowych spotkań świdnickiego półświatka, policji, artystów oraz polityków. „Zum Schwarzen Bär”, „Zum Grünen Krebs”, „Zu den 3 Hacken” – to tylko niektóre z nich.

Inny wymiar podróżowania pokazała Urszula Raczkowska najmłodszym czytelnikom podczas spotkania „Czytanie – podróżowanie”. Gość festiwalu pojawił się w świdnickich przedszkolach, odkrywając magię lektury, która staje się wehikułem przenoszącym czytających do fantastycznych światów wyobraźni.

Wieczorne wydarzenia przeniosły nas najpierw w krainę literacko-muzyczną, a następnie do mało znanej krainy poezji konkretnej. W pierwszą podróż zabrał czytelników-słuchaczy zespół Anny Micińskiej, świdnickiej poetki i kompozytorki złożony z polskich muzyków-poetów – Magdaleny Siewiery i Michała Frydryszaka. Tych troje artystów na potrzeby naszego festiwalu stworzyło projekt będący przede wszystkim (ale nie tylko) muzyczną aranżacją wierszy z tomiku Anny Micińskiej „Problemy współczesnej ornitogamii” – nagradzanego w wielu konkursach poetyckich. Muzyka elektroniczna i poezja? Czy to da się pogodzić? Projekt zrobił kolosalne wrażenie – niech żałuje, kto pozostał w domu.

Na koniec tajniki mało znanego w Polsce, a niezwykle popularnego w Niemczech i Brazylii, nurtu poezji konkretnej odkrywali i pokazywali (tak, pokazywali, bo poezja konkretna to poezja obrazu) w animacjach świdniccy poeci młodego pokolenia: Paweł Buczma, Natalia Waligóra i Mateusz Masłowski. O intrygującym charakterze tego nurtu niech świadczy, że uczestnicy spotkania zainicjowali ponad godzinną dyskusję na ten temat.     

foto: J.Rękas 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 1.1.2018 08:00
wtorek, 12.12.2017 08:42
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Auto Max
Auto Max
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Miral
Miral
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Broni
Muzeum Broni
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica