Rekrutacja do projektu systemowego "Pomysł na siebie"

czwartek, 11.9.2014 13:45 1270 0

Informujemy, że Ochotnicze Hufce Pracy rozpoczęły rekrutację do projektu systemowego „Pomysł na siebie” realizowanego w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży”.

Program zainicjowany został przez Komisję Europejską w związku z rosnącym bezrobociem młodzieży w większości Państw Europejskich. Realizacja programy ma na celu wspieranie osób młodych pozostających bez zatrudnienia, nieuczących się, których ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kalifikacji zawodowych, zbyt niskie kwalifikacyjne zawodowe lub kwalifikacje zawodowe niedostosowane do potrzeb rynku pracy oraz brak doświadczenia zawodowego i wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania pracy utrudniają podjęcie zatrudnienia.

Celem projektu jest objęcie młodych osób z grupy NEET a szczególności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym wsparciem prowadzącym do podjęcia nauki lub szkolenia bądź nabycie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz nabycia elementarnych kompetencji społecznych.

Wsparciem w ramach projektu objęta zostanie młodzież w wieku 16 – 17 lat, która nie ma zatrudnienia, ani nie uczestniczy w kształceniu lub szkoleniu. Będzie przede wszystkim to młodzież znajdująca się – z powodu uwarunkowań rodzinnych oraz środowiskowych – w najtrudniejszej sytuacji życiowej, a w szczególności osoby wywodzące się z rodzin niepełnych, bezrobotnych, niewydolnych wychowawczo i zagrożonych patologiami społecznymi. Konkretne działania na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży zostaną zróżnicowane. Z jednej strony w zależności od statusu konkretnej osoby, jej sytuacji życiowej, środowiskowej, wykształcenia oraz warunków materialnych, z drugiej od jej predyspozycji zawodowych określonych przez profesjonalnego doradcę zawodowego.

 

Aby zostać zakwalifikowanym do udziału w projekcie uczestnik w momencie przystąpienia do projektu musi spełniać jednocześnie następujące kryteria:

ukończony 16 rok życia i nie ukończone 18 lat;pozostawanie nieaktywnym zawodowo;nie posiadanie w ogóle lub posiadanie niskich kwalifikacji zawodowych;nie uczestniczenie w żadnej formie kształcenia lub szkolenia;ukończone gimnazjum;posiadanie opóźnienia w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną.

Proponowane formy wsparcia dla osób w wieku 16-17 lat:

poradnictwo zawodowe (forma indywidualna i grupowa),wsparcie pedagogiczno-psychologiczne (opieka wychowawców, konsultacje psychologiczne w formie indywidualnej), szkolenia – kursy przedsiębiorczości, kursy komputerowe o standardzie ECDL lub równoważnym,kwalifikacyjne kursy zawodowe zakończone zewnętrznym egzaminem (wraz ze stypendium dla uczestników kursów) – przeznaczony dla młodzieży, która ukończyła gimnazjum, lecz nie podjęła dalszej nauki,    nauka aktywnego poszukiwania pracy (zajęcia aktywizacyjne, warsztaty z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, konsultacje indywidualne, dostęp do informacji elektronicznych baz danych służących uzyskaniu umiejętności poszukiwania pracy i.in.),wsparcie towarzyszące w trakcie realizacji projektu w postaci wyżywienia, dofinansowania dojazdów, ubezpieczenia NNW.

Przedstawione formy wsparcia nie stanowią katalogu zamkniętego i będą dobierane indywidualnie do potrzeb osób zgłaszających się do projektu.

Zainteresowanych prosimy kierować do Ochotniczego Hufca Pracy 1-40 w Świdnicy, Pl. Grunwaldzki 3, I piętro lub pod nr telefonu 74 852 04 27.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)