komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

[FOTO] Święto chleba w Morawie ramach projektu Kultura i tradycja łączą sąsiadów

czwartek, 7.9.2017 08:59 , komentarze: 1 , odsłony: 1035
kategorie artykułu:

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2017 w Gminie Strzegom  było Święto Chleba, realizowane w ramach mikroprojektu „Kultura i tradycja łączą sąsiadów”, zrealizowanego w okresie od 01.01.2017r. do 31.12.2017r. wraz z miastem partnerskim Horice z Czech, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach  Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 za pośrednictwem Euroregionu Glancensis, w kwotach: 19 999,61 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 1 176,45 EUR z Budżetu Państwa.

Celem projektu, który został w pełni zrealizowany było spotkanie wielu artystów, wymiana doświadczeń, poznanie kultury sąsiadów, promocja własnej kultury, ale też poprzez otwartość i dostępności wydarzenia, możliwość w nim udziału nieograniczonej grupy odbiorców. Istotnym jest to, iż w projekcie uczestniczyła młodzież. Sądząc po ogromnym jej zaangażowaniu wpłynie to na integrację społeczności po obu stronach granicy, zwiększony ruch turystyczny, na realizację nowych pomysłów projektów.

O wydarzeniu można śmiało powiedzieć, że miało zasięg międzynarodowy, ponieważ partnerem projektu było zaprzyjaźnione miasto Horice w Czechach. Święto Chleba odbywało się w dniach 18-19-20.08.2017r. w miejscowości Morawa, w Gminie Strzegom. Piękna sceneria wśród zieleni, wymarzona pogoda oraz bogaty program  spowodowały, iż do Morawy zjeżdżali się mieszkańcy nie tylko naszej Gminy, ale też Dolnego Śląska, Polski oraz liczni goście z Czech i Niemiec. Idealny dojazd zorganizowany przez Gminę Strzegom na trasie Strzegom – Morawa – Strzegom, uwzględniał potrzeby mieszkańców  co do dojazdu i powrotu z koncertów, wystaw, prezentacji, itd. w ramach programu Święta Chleba.  Bliskość innego wydarzenia sportowego, również o zasięgu międzynarodowym oraz liczni goście i zawodnicy z Europy, okazało się dodatkowym atrybutem na płaszczyźnie promocji wydarzenia poza granicami kraju oraz imponującej frekwencji. W święcie Chleba mogło uczestniczyć około 30.000 osób!!! W piątek, już od godz.10.00  odbywały się prezentacje rękodzieła ludowego i artystycznego. Wydarzeniem dnia było otwarcie wystawy fotografii Michala Ludvika z Horic i Tomka Kruszelnickiego ze Strzegomia oraz występ zespołu Regioband również z Horić oraz zespołu folklorystycznego Kostrzanie ze Strzegomia.Nasi goście z Czech, partnerzy projektu zostali niezwykle ciepło przyjęci przez publiczność. W tym dniu na scenie plenerowej wystąpił zespół Trace, Niepoprawni i Future Folk. Sobota była rozśpiewana na ludowo, barwna, widowiskowa, a to za przyczyną występujących zespołów folklorystycznych oraz około 30 stoisk. Prezentowały się sołectwa z Gminy Strzegom oraz goście z Czech. Rękodzieło ludowe, degustacja potraw z kuchni regionalnych, prezentacja płodów rolnych, pięknych i dostojnych wieńców, chlebów upieczonych z tegorocznego zboża, degustacja horickich rurek, wystawa fotografii oraz prezentacja dorobku szkoły kamieniarskiej z Horic – to wszystko złożyło się na ucztę kulinarną oraz ucztę dla koneserów piękna i tego co nawiązuje do tradycji, gościnności i kultury. Aby tradycji stało się zadość, na scenie zaprezentowany został ceremoniał żniwno-dożynkowy z udziałem włodarzy zaprzyjaźnionych miast, zespołu folklorystycznego Kostrzanie oraz zespołów Bolkowianie, Olszaniacy. Wieczorem na scenie wystąpił zespół Piękni i Młodzi, Teresa Werner i Piersi. Ciekawość budziła wizyta Radia Wrocław, relacjonujące i promujące wydarzenie. Prze cały dzień, przy stoiskach, w kawiarenkach śpiewano, rozmawiano i biesiadowano.

Na zakończenie dnia organizatorzy zaprosili przedstawicieli sołectw, gości z Czech do jednej, wspólnej biesiady. Niedziela to trzeci i ostatni dzień świętowania, a więc ciąg dalszy prezentacji rękodzieła ludowego, wystawa bogactwa ziemi strzegomskiej – wyrobów z granitu i minerałów, ciąg dalszy wystawy fotografii  Michała i Tomka oraz prezentacje zespołów ludowych przy stoiskach, w halach namiotowych.

Nasi partnerzy z Czech, żegnając się w niedzielę, obiecali, że powrócą do gościnnego i pięknego Strzegomia. Święto Chleba w Strzegomiu to nie tylko spotkanie przyjaciół, to idea której celem jest poznanie tradycji i kultury sąsiadów, ale przypomnienie  wartości jakie niesie nasza własna kultura. 

Wasze komentarze

środa, 21.2.2018 13:26
9
środa, 21.2.2018 08:31
3
wtorek, 20.2.2018 08:49
8
poniedziałek, 19.2.2018 15:05
6
poniedziałek, 19.2.2018 09:31
10
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Auto Max
Auto Max
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Miral
Miral
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Muzeum Broni
Muzeum Broni