komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 18 lutego 2018

Szymona, Konstancji

[FOTO] Mieszka w namiocie w centrum miasta

poniedziałek, 25.9.2017 08:36 , komentarze: 22 , odsłony: 11187
kategorie artykułu:

Tomek nie śpi w namiocie z wyboru, choć być może tak to można rozpatrywać. Gdy za oknem robi się coraz zimniej, on musi wytrwać w swym prowizorycznym domu do końca października. Życia w noclegowni sobie nie wyobraża. Ale od początku.

Demony dzieciństwa

W domu Tomka, mieszkańca Świebodzic, od lat obecny jest alkohol. Matka zmarła tragicznie gdy chłopak miał tylko 13 lat. Wychowywał go ojciec uzależniony od wyskokowych trunków, zresztą i Tomek, mówiąc kolokwialnie, za kołnierz nie wylewał. Mężczyźnie przez dziewięć długich miesięcy udało się przetrwać w całkowitej trzeźwości, miał dobrą pracę, zarabiał nieźle.

- Zasady pozostania w trzeźwości są proste: nie można być zbyt zmęczonym, zbyt głodnym, zbyt zdenerwowanym. Przez ostatni okres wiele takich niedobrych emocji się we mnie nazbierało. Pewnego dnia miałem dosyć pracy, dosyć ludzi i dosyć swojej rodziny. Wpadłem w ciąg, z którego bardzo trudno jest mi się wyzwolić. Wtedy nie myślałem co robię - opowiada.

Ten brak kontroli nad sobą będzie słono go kosztował. Za sterroryzowanie siostry i ojca nożem Tomek usłyszał zarzuty. Otrzymał także zakaz zbliżania się do rodziny. Musiał opuścić dom.

Namiot, w którym mieszka dziś, dostał od znajomych. Trochę go przerobił, by móc jakoś w nim przeżyć. Na "podłodze" położył karimatę, później materac. - Czy jest panu zimno- pytam. - Da się przeżyć - odpowiada, choć widzę, że w oczach pojawiają się łzy.  Z wyglądu nie przypomina osoby bezdomnej: jest czysto ubrany, ostrzyżony, nie śmierdzi. Co tydzień korzysta z prysznica udostępnionego przy ośrodku pomocy, dwa razy w tygodniu może zrobić pranie.

Codzienność, bywa trudna

Przed kilkoma dniami Tomek po raz pierwszy od miesięcy zjadł ciepły posiłek. Obiad na koszt państwa, bo bon dostał z OPS-u. Warunkiem pomocy jednak było zaprzestanie picia alkoholu. 33-latek jest trzeźwy, od dwóch tygodni.

- Codziennie biegam i coś załatwiam, bo potrzebne wszędzie są jakieś papierki. Nie mogę powiedzieć, że nikt mi z miasta nie pomaga, bo to byłaby nieprawda. Złożyłem wniosek o mieszkanie, ale wątpię, abym je otrzymał - mówi.

Jego podanie będzie rozpatrywane dopiero w październiku, dopisano go na listę oczekujących. Do czas rozstrzygnięcia sprawy karnej ma wybór: albo będzie spał w namiocie albo trafi do noclegowni. O tym drugim rozwiązaniu nie chce słyszeć. 

- Z czego się utrzymujesz, skąd masz w ogóle pieniądze - zadaję kolejne pytanie.

- Nie trzeba grzebać i nurkować w śmietniku żeby wydobyć puszki. Wystarczy, że przejdę się po parkach, obok Książa i już nazbieram tego trochę. Sprzedam i zawsze wystarczy na papierosy i coś do jedzenia - odpowiada Tomek.

Do zniesienia zakazu zostały dwa miesiące. - Czekam, aż będę mógł wrócić do mieszkania i wtedy będę chciał wyjść na prostą. Może wyjadę za granicę, ale wcześniej czuję, że muszę zakończyć terapię, bo bez tego wiem, że nie dam rady sobie poradzić - mówi.

***

Redakcja doba.pl dziękuje za pomoc w realizacji materiału restauracji Galery w Świebodzicach 

 

 

Wasze komentarze

Mam namiary na dobrą terapię jeśli tylko zechce
piątek, 29.09.2017 08:30 autor: Zyczliwy
Co na to Zalewska i PiS to wszak w jej...
poniedziałek, 25.09.2017 12:59 autor:
Każdy jest wolny i robi co chce.
poniedziałek, 25.09.2017 22:11 autor: Świdniczanin
No, to na wypadek gdyby nam wydawało się że mamy...
poniedziałek, 25.09.2017 11:46 autor:
czwartek, 8.2.2018 00:00
wtorek, 12.12.2017 10:07
4
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Auto Max
Auto Max
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Miral
Miral
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia