komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 19 stycznia 2018

Henryka, Mariusza

ZAŚPIEWAĆ KOLĘDY Z... BURMISTRZYNIĄ

wtorek, 10.1.2017 11:05 , komentarze: 0 , odsłony: 323
kategorie artykułu:

Na wiele głosów śpiewano kolędy w bystrzyckim kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła udostępnionym przez księdza prałata Stefana Smotera. Niedzielny koncert (8 stycznia br.), mimo sporego mrozu, do świątyni przyciągnął setki osób skuszonych zapowiedzią prezentacji kłodzkiego chóru „Concerto Glacensis” oraz zespołów śpiewaczych z gminy bystrzyckiej. Dopiero w trakcie tego muzycznego wydarzenia ujawniono, że w finale z kolędowym recitalem wystąpi…  burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.

„Concerto Glacensis” to grupa chóralna już znana w kraju i Europie. Wyrobiła sobie markę doskonałymi koncertami, w trakcie których przedstawiła profesjonalnie przygotowane i wykonane utwory klasyczne, ale i rozrywkowe. Zresztą pod dyrekcją Katarzyny Mąki przez lata na tyle wzbogaciła swój repertuar, że jest w stanie zaspokoić gusty i guściki, niezależnie od okoliczności inicjujących występ tego damsko-męskiego zespołu.

W bystrzyckiej świątyni „Concerto Glacensis” poprowadził zebranych przez kilka krajów, wykonując w nich śpiewane kolędy. Była więc Argentyna, Ukraina czy Polska – z pastorałkami bardziej skocznymi albo nostalgicznymi, rozpisanymi na kilka barw głosu. Tak czy inaczej wszystkie na pewno się spodobały, tym bardziej, że okazały się nietrudnymi do wtórowania.

Widzów zaabsorbowały kolędy przedstawione przez lokalne zespoły śpiewacze bądź ludowe. Również dlatego, że wiele z tych utworów raczej powszechnie nie jest znanych, i dlatego, iż niektóre powstały za sprawą samych ich wykonawców. A nastrój podkreśliły gorzanowskie „Cyranczeki”, „Łomniczanki”, bystrzycka „Jarzębina”, „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa, „Wilczanie” z Wilkanowa, „Tarnawiczanki” ze Starego Waliszowa i „Jagoda” ze Starej Bystrzycy.

Ten ostatni zespół, pod kierownictwem Grażyny Wachowskiej-Szuby i przy akompaniamencie Zbigniewa Szuby, towarzyszył też recitalowi kolęd przedstawionych przez Renatę Surmę – burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. O tym, że włodarz lubi śpiewać i radzi z tym sobie całkiem dobrze mówiło się nie od dziś. W niedzielny wieczór kolędowy w kościele pw. Świętego Michała Archanioła swoim występem pozytywnie zaskoczyła nawet największych niedowiarków. I im ręce złożyły się do oklasków dla R. Surmy, wszystkich występujących w tym dniu oraz pomysłodawcy koncertu, czyli Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Dyrektorka tej placówki, Ewelina Walczak, jak zawsze świetnie poradziła sobie z konferansjerką.

ww.bystrzycaklodzka.pl

 

Wasze komentarze

Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO