komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 lutego 2018

Eleonory, Fortunata

XX Jubileuszowy Festiwal Muzyczny GITARIADA już wkrótce!

sobota, 8.4.2017 20:47 , komentarze: 0 , odsłony: 1615
kategorie artykułu:

Przed nami XX Jubileuszowy Festiwal Muzyczny GITARIADA. Wielkie kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 18-22 kwietnia. 

7 kwietnia organizatorzy imprezy zwołali konferencję prasową, na której przedstawili m.in. artystów, którzy pojawią się na tegorocznym festiwalu oraz szczegółowy program wydarzenia. Nie zabrakło również wspomnień z minionych 20 lat.

Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA w Kłodzku to najstarszy tego typu festiwal gitarowy na Dolnym Śląsku. Pierwsza jego edycja odbyła się w marcu 1998 roku, a pomysłodawcami przedsięwzięcia byli: Bogusław Michnik, dyrektor ówczesnego Kłodzkiego Ośrodka Kultury oraz Witold Kozakowski, muzyk i pedagog.

- Przez pewien czas pracowałem żeby ten festiwal nie zginął. Parę edycji zrobiłem można powiedzieć z laptopa i przy pomocy żony. Staraliśmy się żeby on w ogóle przetrwał. To było w momencie kiedy nie można było realizować koncertów w obiektach tutaj, w mieście. Wymuszona została zmiana formuły, a przez to jeszcze bardziej zaangażowałem młodzież i dzieci do grania w różnych miejscach. Poszliśmy bardziej w teren i więcej koncertów odbywało się w miasteczkach, a nawet wsiach. Myślę, że te koncerty gitarowe przez to przetrwały. Nie było takich wydarzeń spektakularnych jak w tym roku, bo nie było miejsca i nie było środków. Ta wymuszona sytuacja spowodowała, że tegoroczna edycja łączy te koncepcje tzn. dużych koncertów - czyli takich, na które czeka wytrawny meloman z mniejszymi wydarzeniami i konkursem – mówi Witold Kozakowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncerty tegorocznej, jubileuszowej edycji Gitariady zorganizowane zostaną w Stroniu Śląskim, Kudowie-Zdroju i Nowej Rudzie. Najważniejszych pięć koncertów odbędzie się natomiast w stolicy powiatu, w Kłodzku.

- We czwartek 20 kwietnia, o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej z recitalem gitarowym wystąpi Katarzyna Smolarek, studentka słynnego „Mozarteum” w Salzburgu. W piątek, 21 kwietnia o godz. 19.00 w Kłodzkim Centrum Kultury usłyszeć będzie można mistrzowski duet gitarowy Krzysztof Pełech&Robert Horna oraz recital wirtuoza fingerstyle Piotra „Restka” Resteckiego, który zaprezentuje się o godz. 21.00 w Nota Bene Cafe Club w budynku Kłodzkiego Centrum Kultury. W sobotę, 22 kwietnia br. o godz. 16.00 prawdziwa gratka melomana: duet gitarowy Adam i Marek Mikulscy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii w Jeleniej Górze pod batutą Jerzego Koska wykonają „Koncert G-dur na dwie gitary” Antonio Vivaldiego, a w drugiej części wieczoru zabrzmią dźwięki najbardziej znanego utwory gitarowego, słynnego „Concierto de Aranjuez” Joquina Rodrigo, który zostanie zinterpretowany - wspólnie z filharmonikami jeleniogórskimi – przez wybitnego wrocławskiego gitarzystę Waldemara Gromolaka - zapowiada Witold Kozakowski.

Ostatnim akcentem tegorocznej „Gitariady” będzie uroczysty koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego „Gitariada”, który odbędzie się w Kłodzkim Centrum Kultury, w sobotę, 22 kwietnia br. o godz. 18.00.

- W konkursie, który jest jednym z filarów festiwalu, spotkają się młodzi adepci gry na gitarze niemal z całej Polski. Usłyszymy artystów, których gra jest na zaskakująco wysokim poziomie.- W tym roku taką nowinką będzie to, że po latach, gdzie tylko mogli brać udział uczniowie szkół muzycznych utworzyliśmy dwie kategorie tzw. amatorów, czyli dla osób, którzy posiedli umiejętność gry na gitarze w sposób nieinstytucjonalny, a np. uczyli się prywatnie – mówi dyrektor artystyczny festiwalu. 

W niedzielę, 23 kwietnia o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej (OO. Franciszkanie) w Kłodzku odbędzie się Msza Św. z muzyczną oprawą gitarową (m.in. solista Waldemar Gromolak, uczniowie szkół muzycznych ziemi kłodzkiej) w intencji muzyków gitarzystów, uczniów klasy gitary oraz organizatorów Kłodzkiego Festiwalu „GITARIADA”.

Szczegółowy program na plakacie. 

                                                                          [Kliknij, aby powiększyć]

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
1
wtorek, 20.2.2018 12:40
27
poniedziałek, 19.2.2018 09:50
sobota, 17.2.2018 16:24
piątek, 16.2.2018 09:43
15
piątek, 16.2.2018 07:41
czwartek, 15.2.2018 08:35
6
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO