komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 25 marca 2018

Marioli, Wieczyslawa

Wybuch w fabryce prochu w Mąkolnie. Nie żyją dwie osoby [Aktualizacja 20.30 - NOWE WIDEO]

środa, 17.5.2017 10:44 , komentarze: 0 , odsłony: 9275
kategorie artykułu:

W środę, 17 maja ok. godz. 10:00 doszło  do wybuchu w fabryce prochu strzelniczego w Mąkolnie, gmina Złoty Stok. Wybuch był słyszany w pobliskich miejscowościach, a unosząca się chmura była widoczna z kilkunastu kilometrów. Jak wynika z naszych informacji śmierć w wyniku wybuchu prawdopodobnie poniosły dwie osoby.

[AKTUALIZACJA godz. 20.30]

AKTUALIZACJA godz. 18.30] Na miejsce katastrofy przybył wojewoda Paweł Hreniak. Jak poinformował,  4 osoby, które trafiły do szpitala, już go opuściły.  Na miejscu pracują biegli i prokurator, a  także powiatowy inspektor budowlany, rano zostanie powołana komisja nadzoru budowlanego, która wspólnie z prokuraturą będzie badała przyczyny katastrofy. Z pobliskiej posesji zostały ewakuowane dwie rodziny, w ciągu tygodnia zapadnie decyzja, czy będą mogły wrócić do domu. Na razie gmina zapewniła jednej rodzinie lokal zastępczy, druga przebywa u bliskich.  Specjalistyczne grupy ratownicze będą kończyły działania, straż pożarna przekaże teren służbom dochodzeniowo-śledczym i będzie prowadziła działania pomocnicze w przerzucaniu gruzowiska. Jak poinformowała policja, śledztwo będzie prowadzone w kierunku katastrofy budowlanej, w  tej chwili policja nie stawia żadnych hipotez, co do przyczyny wybuchu.

 

AKTUALIZACJA 14.50: 
Kilka minut temu odbyła się kolejna konferencja. Niestety potwierdził się najgorszy scenariusz. Dowódca akcji potwierdził śmierć dwóch osób, kolejnych 15 zostało rannych, 4 trafiły do szpitala.

Na miejsce katastrofy jedzie właśnie wojewoda dolnośląski oraz komendant wojewódzki PSP z Wrocławia. Pojawili się także ratownicy z psami dzięki, którym udało się zlokalizować zwłoki jednej z ofiar.

Na miejscu pracuje również specjalistyczna grupa poszukiwawcza wyposażona w kamery termowizyjne. Ze względu na wysoką temperaturę i możliwe resztki prochu strzelniczego cały czas obecni są pirotechnicy. Gruzowisko musi być nieustannie polewane wodą.

AKTUALIZACJA 13.30

[AKTUALIZACJA godz. 13.00] Do Mąkolna jadą pirotechnicy, którzy są niezbędni, gdyż w miejscu katastrofy gruz wymieszany jest z prochem. 

[AKTUALIZACJA GODZ. 12.37] Na miejscu pracuje około 20 zastępów straży pożarnej - strażacy ochotnicy i zawodowcy z powiatu ząbkowickiego oraz z powiatu nyskiego i kłodzkiego, a także specjalistyczne zastępy ratownictwa chemicznego i technicznego, jak również grupa poszukiwawcza z Wałbrzycha.  Akcja ratownicza jest bardzo trudna, wszystkie działania muszą być prowadzone ze szczególną ostrożnością,  bez użycia  narzędzi, które mogły by zaiskrzyć. Jak podają służby nieznany jest los dwóch osób.

- Otrzymaliśmy informację, że w jednym z budynków, w którym produkowano proch strzelniczy, nastąpił wybuch, po przyjeździe na miejsce od pracowników otrzymaliśmy informację, że w środku znajdowały się dwie osoby, a kilkanaście osób było w okolicy budynku. W wyniku rozpoznania i czynności ratowniczych okazało się, że poszkodowanych jest 15 pracowników zakładu, 4 osoby zostały zabrane do szpitala. Dwie osoby było w środku i do tej pory ich nie odnaleziono. Trwa akcja ratownicza – mówi komendant powiatowy PSP w Ząbkowicach Śląskich mł. bryg. Marian Płachytka.

Aktualizacja godzina 11:40

Do wybuchu w fabryce prochu doszło podczas trwającej przerwy śniadaniowej. W chwili wybuchu na zmianie mogło pracować około 20 osób (są to informacje nieoficjalne). Z informacji już oficjalnych wiadomo, że 17 osób zostało przebadanych przez pogotowie ratunkowe na miejscu. Część osób odniosła niegroźne obrażenia i nie wymagała dalszej hospitalizacji. Natomiast kilka osób, które wymagały szczegółowych badań zostało zabranych przez pogotowie ratunkowe do szpitala.
Na chwilę obecną nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
Straż pożarna i służby ratunkowe w dalszym ciągu prowadzą przeszukiwania gruzowiska.

Aktualizacja godzina 11:20 Pierwsze zdjęcia z miejsca zdarzenia, potwierdzają, że był to wybuch w fabryce prochu strzelniczego w Mąkolnie. Służby mundurowe jednak na tę chwilę, nie są w stanie podać żadnych oficjalnych informacji.

Aktualizacja godzina 10:44
Z oficjalnych informacji wiadomo już, że co najmniej 6 osób zostało poszkodowanych w wyniku wybuchu.

Aktualizacja godzina 10:30
Do wybuchu doszło na terenie zakładów w Mąkolnie, na miejscu pracują już strażacy oraz zespoły ratownictwa medycznego.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że poszkodowanych osób może być co najmniej 4, jest im udzielana w chwili obecnej pomoc medyczna.
Na miejscu trwają w dalszym ciągu poszukiwania możliwych osób poszkodowanych jednak informacja ta nie została jeszcze potwierdzona.

 

 

Więcej zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ 

 

Wasze komentarze

piątek, 23.3.2018 10:51
piątek, 23.3.2018 10:15
czwartek, 22.3.2018 11:26
czwartek, 22.3.2018 11:23
czwartek, 22.3.2018 09:36
środa, 21.3.2018 14:24
środa, 21.3.2018 10:41
środa, 21.3.2018 10:36
wtorek, 20.3.2018 12:23
5
wtorek, 20.3.2018 12:18
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele