komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 20 stycznia 2018

Fabiana, Sebastiana

STARA SUSZARNIA PAPIERU W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE

środa, 12.7.2017 11:46 , komentarze: 0 , odsłony: 210
kategorie artykułu:

Po latach przygotowań, prac remontowych i adaptacyjnych w budynku dawnej suszarni papieru, stanowiącej integralną część budynku młyna papierniczego, 29 lipca (podczas „Święta Papieru”) otworzymy dla zwiedzających dwie nowe sale wystawowe: pierwszą poświęconą sztuce papieru, drugą – historii polskiego pieniądza papierowego.

Sala sztuki papieru

Muzeum Papiernictwa od wielu lat przyciąga artystów sztuki papieru. Prezentują tu oni swoje prace, a niektórzy z nich, korzystając z dobrych warunków warsztatowych, tworzą w muzealnej czerpalni. Dobrze rozwijająca się współpraca z artystami oraz duże zainteresowanie zwiedzających sztuką papieru utwierdziły nas w przekonaniu, że tej nowej dziedzinie sztuki współczesnej należy poświęcić więcej uwagi. Dlatego jedno ze świeżo zaadaptowanych w Muzeum pomieszczeń przeznaczono właśnie na stałą ekspozycję sztuki papieru. Co ciekawe, zestaw prezentowanych prac będzie co kilka miesięcy zmieniany, umożliwiając tym samym przedstawienie publiczności kolejnych interesujących twórców. Jako pierwsze zaprezentują swoje prace artystki związane z Pracownią Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi: prof. Ewa Latkowska-Żychska, dr hab. Magdalena Soboń oraz Barbara Mydlak. Tytuł wystawy „Polifonia” (29 lipca – 7 stycznia 2018).

Polski pieniądz papierowy w Polsce

Wystawa przedstawia historię polskiego pieniądza papierowego od jego początków w 1794 r. Ilustruje tę opowieść historycznymi okazami ze zbiorów Muzeum i bogatym materiałem ikonograficznym. Rozwija wątki związane z emitentem polskich banknotów, jak i ich producentami. Poświęca sporo miejsca tematowi zabezpieczeń i uczy, jak podrabianych pieniędzy unikać. Co więcej – pozwala na samodzielne zweryfikowanie autentyczności własnego banknotu za pomocą specjalistycznego testera. Ekspozycja składa się z trzech bloków tematycznych: Historia Banknotów, Fałszerze Banknotów, Produkcja Banknotów. Każdy z nich wyposażony został w nowoczesne urządzenia audiowizualne, umożliwiające łatwiejszy i atrakcyjniejszy odbiór zaprezentowanych w ekspozycji materiałów. 

Wystawy dostosowane zostały do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku,  słuchu oraz ruchu. Otwarcie nowych wystaw stało się możliwe dzięki realizacji projektu „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów” dofinansowanego z funduszy norweskich oraz funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Muzeum Papiernictwa

 

Wasze komentarze

wczoraj, 14 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
czwartek, 18.1.2018 10:36
środa, 17.1.2018 13:07
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście