komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

PRZYSTANEK KULTURY Z MAŁGORZATĄ SZUMSKĄ

środa, 15.3.2017 10:52 , komentarze: 0 , odsłony: 292
kategorie artykułu:

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko powitała na piątym przystanku kultury w bibliotece w Wojciechowicach panią Małgorzatę Szumską. Pisarka mieszka niedaleko, bo w Złotym Stoku.

- Z wykształcenia jest aktorką teatru lalek. Pracuje jako przewodniczka w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Wiele swojego prywatnego czasu poświęca na podróżowanie. Posiada uprawnienia instruktorki jogi. Zainteresowana historią swojej rodziny odbyła sentymentalną podróż na Syberię śladami zesłanych tam dziadków, która zaowocowała jej debiutancką książką „Zielona sukienka”. „Twarze tajfunu” powstały po ponad siedmiu miesiącach pracy humanitarnej i wolontariatu na wyspie Bantayan na Filipinach – taka jest wizytówka pisarki, podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się o tym, że Małgorzata Szumska poleciała na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów, zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotkała ludzi, którzy opowiedzieli o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłonił się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka starała się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?

Książka, prezentacja multimedialna i żywy przekaz o tym, co działo się na Filipinach, zatrzymały czas w bibliotece pełnej wrażeń i emocji. Czytelnicy zadali mnóstwo pytań. Między innymi, czy pisarkę boli krytyka, w jakich okolicznościach rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem, skąd czerpie inspiracje, jakie ma pomysły na nowe książki. Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania, należy po prostu zaprosić pisarkę na spotkanie autorskie. Kontakt na Facebooku.

Na twarzach wszystkich Wojciechowiczan można było zauważyć wypieki, a także podziw dla mieszkańców Filipin, zwłaszcza dla dzieci. Nikt się nie nudził, nawet najmłodsi słuchali w skupieniu…
Prosimy o więcej - podsumowuje bibliotekarka Iza Mucha.

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

 

 

Wasze komentarze

HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście