komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 19 stycznia 2018

Henryka, Mariusza

Przy kłodzkim więzieniu powstanie hala produkcyjna dla skazanych

piątek, 21.4.2017 15:53 , komentarze: 4 , odsłony: 16022
kategorie artykułu:

Na terenie bezpośrednio przyległym do Zakładu Karnego w Kłodzku ma powstać hala produkcyjna, w której zatrudnienie znajdą osadzeni. Możliwe, że jej budowa ruszy już w przyszłym roku. Wszystko zależeć będzie od czasu realizacji poszczególnych procedur związanych z inwestycją. Konieczna jest bowiem zmiana planu zagospodarowania przestrzennego.

Budowa hali ma być finansowana ze środków Funduszu Aktywizacji Osadzonych w ramach programu „Praca dla więźniów”. Dzięki niemu na terenie całej Polski ma powstać docelowo 40 obiektów halowych. Kłodzko, jako jedna z czterech jednostek w okręgu wrocławskim, jest tym miejscem, gdzie taka hala ma powstać.

- Teren, na którym ma powstać hala pozostaje w zarządzie Zakładu Karnego w Kłodzku jednak aktualny plan zagospodarowania przestrzennego klasyfikuje ten teren w sposób innych niż pozwalający na tworzenie tego typu zabudowań. Mój poprzednik przygotował wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Niedawno miałem okazję spotkać się z burmistrzem Michałem Piszko w tej sprawie i wiem, że jeśli tylko procedura uzgodnień wewnętrznych będzie przebiegała pomyślnie to początkiem jesieni może nastąpić zmiana przeznaczenia tego terenu - mówi mjr Krzysztof Krasowski, dyrektor Zakładu Karnego w Kłodzku.

Budowa hali skutkowałaby zwiększeniem możliwości zatrudnienia osadzonych, a tym samym zwiększeniem skali tych osób, które poprzez zarobek m.in. spłacają swoje zobowiązania. Hala miałaby 3000 m2 i według wstępnie przygotowanej koncepcji miałoby w niej pracować 60 osadzonych.

- Aktualnie nasi osadzeni wykonują mnóstwo prac związanych w szczególności z budową placów zabaw, wykonaniem mebli na wyposażenie sądu czy łóżek na wyposażenie jednostek penitencjarnych. To wszystko jest przedmiotem takiej komercyjnej działalności przywięziennego zakładu pracy – wyjaśnia mjr Krzysztof Krasowski.

Obecnie osadzeni z kłodzkiego Zakładu Karnego pracują zarówno na terenie jednostki jak i również poza murami więziennymi. Ich zatrudnienie odbywa się w formie nieodpłatnej oraz odpłatnej.

Na przestrzeni ostatnich lat skazani remontowali m.in. sale w szkołach podstawowych, przedszkolach i ośrodkach pomocy społecznej. Z pomocy osadzonych stale korzystają takie jednostki jak: Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, Zespół Placówek Socjorapeutycznych w Kłodzku, Fundacja Pod Psią Gwiazdą, gmina miejska Kłodzko, Miejski Ośrodek Socjoterapii w Kłodzku czy Zespoły Placówek Opiekuńczo-wychowawczych w Kłodzku. Ponadto więźniowie, którzy przeszli kurs z zakresu opieki nad osobami starszymi, nieodpłatnie zatrudnieni zostali w Domach Pomocy Społecznej w Szczytnej oraz Podzamku, gdzie sprawują opiekę nad osobami starszymi.

Zakład Karny w Kłodzku jest jednostką typu zamkniętego z wyodrębnionym od 2005 roku oddziałem półotwartym, którego pojemność wynosiła wtedy 55 skazanych. Obecnie oddział został powiększony do 114 miejsc i jedynie ta grupa, zgodnie z posiadanymi umiejętnościami, może wykonywać prace poza terenem jednostki.

 

 

 

Wasze komentarze

A partner kaczki NATO niemożliwe
niedziela, 23.04.2017 21:52 autor: Ooo
Nowy Dyrcio się stara jeszcze łaski im zalatwi
sobota, 22.04.2017 20:46 autor: Bruce
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO