komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 marca 2018

Klaudii, Eufemii

Odwiedziliśmy z kamerą Ośrodek Hodowli Muflona w JEMNEJ!

piątek, 29.1.2016 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 2820
kategorie artykułu:

Mało kto pewnie wie, że Nadleśnictwo Bardo prowadzi w Jemnej (gmina Stoszowice) Ośrodek Hodowli Muflona. Zdziwiłby się jednak ten, kto wyobraża sobie te zwierzęta w zagrodach, gdyż jest to hodowla dzikiego zwierzęcia. Na czym polega? Dowiecie się z naszego wideo – o muflonach opowiada jedyna w Polsce kobieta na stanowisku leśniczego do spraw łowieckich Grażyna Selwa-Żurawska.

Jak dowodzą najnowsze badania, ojczyzną muflona jest Bliski Wschód ,a nie jak przypuszczano wcześniej  Sardynia i Korsyka. Na tereny Europy, a ściślej do Grecji Turcji i na Cypr muflon, został  sprowadzony dość późno, bo dopiero w XVIII wieku. Z tych terenów trafił on do Włoch i Francji. W 1730 roku zwierzęta zostały sprowadzone z Korsyki do Parku Belweder pod Wiedniem, skąd zostały następnie przesiedlane na inne tereny Europy. Do Polski muflon  został zaintrodukowany w 1902 roku, kiedy to pierwsze osobniki (kilka sztuk) zostały wypuszczone w Górach Sowich.

Muflon  jest dziką ,górską owcą, której  sierść  w  zależności  od  pory roku  przybiera  różne  ubarwienie. W okresie  lata sierść zwierzęcia ma  kolor rudawo-brunatny zaś zimą suknia jest  rudobrązowa. W okresie zimy  u samców (tryków) zauważalne są na bokach  szare lub białawe  plamy zwane siodłami, zaś wewnętrzna  strona  nóg , spód  ciała i lustro mają barwę białawą. Zwierzę to posiada krótki ale bardzo silny kark , na którym wyrasta grzywa z  dłuższych włosów. Samce posiadają duże ślimakowato zakręcona rogi – ślimy.

Muflony są wybitnymi trawożercami a najchętniej zjadanymi przez nie roślinami są: wilczomlecz, pokrzyk wilcza jagoda, krwawnik i ostromlecz, które łącznie z trawami stanowią od 70 do 90% pożywienia tych zwierząt. Pozostałą część pokarmu stanowią: pędy, liście drzew i krzewów oraz krzewinki, kora owoce i nasiona. Do szkód  wyrządzanych przez muflony w wyniku żerowania należą głównie zgryzanie i spałowanie, które powodowane są  niedostatkiem określonych pierwiastków w innym rodzaju pożywienia, najczęściej w okresie przedwiośnia.

Dziękujemy bardzo Nadleśnictwu Bardo z panem nadleśniczym Antonim Bańdurą na czele, a przede wszystkim pani Grażynie Selwa-Żurawskiej, leśniczemu do spraw łowieckich, dzięki której udało nam się zobaczyć te piękne zwierzęta.

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.1.2018 15:24
2
czwartek, 28.12.2017 09:54
1
piątek, 28.7.2017 11:46
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele