komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 25 kwietnia 2018

Marka, Jaroslawa

Odkrywamy tajemnice Piszkowic i Jaszkowej Górnej

poniedziałek, 16.4.2018 10:01 , komentarze: 0 , odsłony: 277
kategorie artykułu:

„Detektywi Przeszłości” to prężnie działająca nieformalna grupa młodzieży, na co dzień uczniów Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, pod opieką nauczyciela historii i regionalisty: p. Marka Królikowskiego, która za cel swojej działalności obrała popularyzowanie wielokulturowego dziedzictwa Ziemi Kłodzkiej. W kręgu naszych zainteresowań znajduje się odkrywanie zabytków wsi kłodzkich, dziś często zapomnianych i nie znanych społeczności lokalnej, a następnie przygotowanie produktu turystycznego, który zachęci do odwiedzenia miejscowości i poznania jej wielokulturowych walorów. Składają się nań: trójjęzyczne tablice (w jęz. polskim, czeskim i niemieckim) informujące o historii wsi i przybliżające losy wybranych zabytków, zaprojektowana trasa turystyczna (piesza, rowerowa) prezentująca wybrane pomniki historii (foldery), przewodnik turystyczny oraz gra terenowa (Quest), w trakcie której gracz (turysta) ma okazję poznawać zabytki wsi i odkrywać jej historię poprzez wykonywanie różnych zadań, a także konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży. W tym celu pozyskujemy środki finansowe w ramach różnych konkursów grantowych i nawiązujemy współpracę z licznymi partnerami (władze samorządowe, instytucje kultury, prywatni przedsiębiorcy).

Jak dotąd „Detektywi Przeszłości” opracowali turystycznie trzy miejscowości: Stary Wielisław (projekt: Wieś bogata w historię – zabytki Starego Wielisławia, zdobył nawet prestiżową nagrodę Rady Gminy Kłodzko: Rununcullus Penicuilatus w kategorii Projekt Roku 2016), Starków oraz Wojciechowice. Dzięki współpracy z władzami Gminy wiejskiej Kłodzko oraz gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji naszej grupie udało się zrealizować 3-dniowy obóz wolontariacki (w dn. 4-6 kwietnia br), w trakcie którego, pod opieką wspomnianego nauczyciela, udało się nam opracować historycznie i turystycznie dwie kolejne miejscowości.

- Była to moja druga przygoda z Detektywami Przeszłości – mówi Wiktoria, członkini grupy- mam nadzieję że nie ostatnia. Bardzo mi się podobało, ponieważ dużo dowiedziałam się o otaczających mnie wioskach. Jestem zdecydowanie za prowadzeniem lekcji w taki sposób jest to lepsze niż wersje książkowe.
Pierwszego dnia młodzi Detektywi zawitali do Piszkowic (projekt: Kłodzki Książ – zabytki Piszkowic, dofinansowany w ramach konkursu grantowego „Szkoła w Działaniu”, organizowanym przez fundację „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku). Na terenie tej niewielkiej wsi udało się zlokalizować aż 18 ciekawych miejsc i pomników historii, w oparciu o które zaplanowana została trasa turystyczna i gra terenowa. Dzięki inicjatywie sołtysa i jednego z mieszkańców grupa miała ponadto okazję zwiedzić piszkowicki pałac, któremu prywatny właściciel stara się przywrócić dawną świetność oraz najstarszy zabytek wsi – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela. W trakcie wycieczki nie zabrakło również „czegoś dla ciała”. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich podjęło strudzonych wędrówką młodych odkrywców pysznym obiadem, zaś OSP urządziło dla nich ognisko z pieczeniem kiełbasek. W trakcie pobytu, na terenie miejscowości zamontowane zostały dwie tablice informacyjne: z krótką historią miejscowości oraz prezentującą dzieje miejscowego kościoła.

Kolejne dwa dni młodzi poszukiwacze spędzili w Jaszkowej Górnej (projekt: Wieś bogata w historię –zabytki Jaszkowej Górnej, dofinansowany w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację BZWBK we współpracy ze Stowarzyszeniem SILNIA! z Kłodzka). W trakcie męczącej wędrówki (a dzięki inicjatywie sołtysa atrakcyjnej przejażdżki, w trakcie której była okazja docenić krajobrazowe walory wsi) prze tą jedną z najdłuższych wsi kłodzkich, młodzi detektywi odkryli 30 ciekawych miejsc, które znajdą się na zaplanowanej trasie turystycznej. W oparciu o 15 spośród nich powstanie gra terenowa, dzięki której każdy gracz będzie samodzielnie mógł poznać historię wsi i jej zabytków. Podczas pobytu młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych relacji mieszkańców o wydarzeniach z przeszłości wsi. Ciekawym punktem wyprawy było ponadto zwiedzanie jaszkowskiego pałacu oraz kościoła pw. św. Mikołaja. O regenerację sił młodych ludzi zadbało miejscowe KGW, podejmując grupę wspaniałym obiadem. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły realizację naszych projektów.

Detektywi Przeszłości

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
poniedziałek, 23.4.2018 14:50
poniedziałek, 23.4.2018 12:08
poniedziałek, 23.4.2018 11:31
poniedziałek, 23.4.2018 09:37
poniedziałek, 23.4.2018 09:15
poniedziałek, 23.4.2018 08:57
niedziela, 22.4.2018 14:58
piątek, 20.4.2018 14:07
piątek, 20.4.2018 12:52
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO