komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 21 marca 2018

Lubomira, Benedykta

Moja mama jest śliczna – o znaczeniu kobiecości w relacjach matki i córki

piątek, 15.12.2017 21:02 , komentarze: 0 , odsłony: 296
kategorie artykułu:

Matka jest to bardzo ważną osoba w życiu dziecka, jednak to relacja pomiędzy kobietą i jej córką ma wielki wpływ na życie dziewczynki. To ona jest jej wzorcem, który młoda kobieta będzie naśladować w ciągu swojego życia.

Relacja pomiędzy dziećmi i rodzicami jest bardzo ważna w kształtowaniu małego człowieka. Jednak to relacja matki z córką jest uważana za tą specyficzną. Jak wiadomo, to w jaki sposób odbieramy bodźce ze środowiska czy komunikujemy się z nim jest uzależnione od naszej płci. Kobieta jest bardziej emocjonalna, skupia się na relacjach międzyludzkich. Mężczyzna natomiast jest bardziej konkretny i skupia się na poszczególnych informacjach. To matka uczy dziewczynkę, a później nastolatkę jak być kobietą oraz czym jest kobiecość. Poczucie własnej wartości córki, kształtuje się już tuż po narodzinach. Każda mała dziewczynka w pewnym momencie zaczyna coraz bardziej interesować się ubraniami, kosmetykami czy torebkami mamy. Wiele zabaw dziewczynki ma upodobnić ją do mamy, chociażby zabawa w dom, kiedy to ona staje się matką swoich lalek, przebieranie się w ubrania mamy, chęć malowania się kosmetykami tak jak mama. Obserwuje ona jak jej opiekunka zachowuje się, jej stosunek do własnego ciała i seksualności, postawy wobec mężczyzn i innych ludzi. Relacja matki z córką wyróżnia się, ponieważ mogą one pozwolić sobie na więcej czułości, przytulić się, także obu stronom łatwiej się zwierzać ze względu na większe zrozumienie. To mama szybciej zauważy, że jej dziecko jest smutne i będzie w stanie dać mu odpowiednie wsparcie w cięższych chwilach. Silna potrzeba kobiet w okazywaniu uczuć pomaga umocnić więź. Jednak trzeba uważać, ponieważ niektóre zachowania mogą mieć negatywny skutek, zaliczyć do nich możemy nadmierną szczerość i dzielenie się z córką zbyt dużą ilością informacji z życia. Słuchanie o wszystkich problemach może zaburzyć poczucie bezpieczeństwa. Matka nie powinna także ograniczać swojego świata tylko do dziecka. Obecność mamy jest bardzo ważna, jednak niezwracanie uwagi na własne potrzeby może sprawić, że nie będzie odczuwać pełnej satysfakcji i w przyszłości będzie chciała, aby dziecko odwdzięczyło się jej za to poświęcenie.

Tak jak w dzieciństwie dziewczynka stara się być odbiciem matki, w momencie, gdy przychodzi okres dojrzewania jest to próba dla obu stron. Nastolatka zauważa, że jest osobną jednostką i chce podkreślić swój indywidualizm. Wtedy próbuje ona pokazać jak bardzo różni się od matki. Nie chce porad odnośnie swojego wyglądu czy dobierania znajomych. Czuje się niezrozumiana i może myśleć, że mama chce ją kontrolować. W takim okresie ważne jest, aby matka zrozumiała, że ich mała córeczka pragnie się usamodzielnić. Najczęściej popełnianymi błędami jest próba kontroli, narzucania swojego zdania i okazywanie braku zaufania. Zapominając jednocześnie, że to jest właśnie moment, kiedy nastolatki mogą popełniać błędy, dzięki którym nauczą się dobierać w przyszłości znajomych, na których będą mogły liczyć. W takiej relacji bardzo ważne jest, aby okazywać córce miłość oraz akceptację. Dzięki temu może ona budować swój własny obraz na podstawie informacji zwrotnych od bardzo ważnej dla niej osoby.

Bycie mamą dziewczynki nie jest prostym zadaniem, ponieważ kobieta musi stale pamiętać, że ta mała istota będzie ją naśladować w wielu kwestiach. Jeśli pragniemy, aby nasze dziecko stało się w dorosłym życiu silną i pewną siebie kobietą, która będzie znała swoją wartość powinnyśmy pokazać się jej od tej samej strony. Zagrożeniem dla relacji matka-córka jest:

  • Negatywny przekaz kobiecości i seksualności. Jeśli matka będzie wyręczać we wszystkim córkę, będzie wobec niej nadopiekuńcza, nie zachowamy granic oraz nie pozwolimy na separację może odbić się to w dorosłym życiu córki. Matka przekazuje w tym momencie informację, że córka jest słaba, nie da sobie rady w życiu bez pomocy w wyniku czego nie będzie potrafiła usamodzielnić się i wziąć odpowiedzialności za własne życie. Także przedstawianie sfery seksualnej człowieka jako coś negatywnego w przyszłości może skutkować problemami w stworzeniu zdrowej relacji.
  • Pokazując córce, że matka sama jest słaba, nieporadna, samotna czy skrzywdzona również przekazuje zły wzorzec. Dziecko może zacząć czuć się odpowiedzialne za swojego rodzica co nie pozwala mu odejść i żyć na swój własny sposób.

Na szczęście takie negatywne skutki relacji matki z córką można odwrócić. Jednak wymaga to pracy i zrozumienia istniejącego problemu. Relacja matka-córka jest bardzo ważna w życiu dziewczynki. To dzięki mamie dowiaduje się jak być kobietą, jakie ma role oraz jak się w nich odnajdywać. To ona daje córce wzór i pokazuje, jak czuć się wartościową osobą oraz jak budować relację z innymi. Z tego względu często to do mamy nawet dorosłe kobiety potrafią zwrócić się po pomoc, ponieważ jeśli stworzyły w przeszłości zdrową relację, to ona była autorytetem przez większość jej życia.

 

Artykuł powstał we współpracy z psychologami z Poradni Psychologicznej Empatio Magdaleny Senderowskiej: http://psycholog-ms.pl/specjalizacje/psycholog/

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 17 godz temu
4
wczoraj, 17 godz temu
poniedziałek, 19.3.2018 15:42
poniedziałek, 19.3.2018 10:52
poniedziałek, 19.3.2018 10:33
niedziela, 18.3.2018 17:21
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele