komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 23 lutego 2018

Romany, Damiana

Milionowe inwestycje w Muzeum Papiernictwa

niedziela, 10.4.2016 18:04 , komentarze: 5 , odsłony: 6350
kategorie artykułu:

Blisko 10 milionów złotych kosztować będzie realizacja jednej z największych inwestycji, jakie do tej pory realizowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W ramach projektu wykonana zostanie renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni, zamontowany zostanie nowoczesny system gaszenia mgłą wodną, a także przeprowadzona zostanie konserwacja i digitalizacja zbiorów. Realizacja całego zadania potrwa do końca 2016 r.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-14 oraz środków samorządu województwa dolnośląskiego.

W styczniu br. zakończona została już przebudowa wnętrz dawnej suszarni papieru, stanowiącej ok. połowy zabytkowego kompleksu młyna papierniczego. Obecnie trwa adaptacja przebudowanych pomieszczeń. W suszarni powstają m. in. nowe sale wystawowe i edukacyjne oraz magazyn zbiorów.

Przełomem w ochronie przeciwpożarowej cennego zabytku ma być instalacja nowoczesnego sytemu gaszenia mgłą wodną. Przy budynku muzeum umieszczony został już podziemny zbiornik, a zgromadzona w nim woda w czasie pożaru czerpana będzie za pomocą pompy i tłoczona do instalacji gaśniczej wyposażonej w dysze mgłowe. Wewnątrz budynku będzie się znajdować aż 700 tego typu dysz. Zainstalowane zostaną one także na zewnątrz obiektu.

Podstawową zasadą działania systemów wykorzystujących mgłę wodną jest jednoczesne uruchomienie wszystkich głowic mgłowych w zagrożonej sekcji. Za wykrycie ewentualnego pożaru i uruchomienie systemu odpowiadać będą punktowe czujki rozmieszczone w całym obiekcie. W celu zwiększenia skuteczności gaśniczej, wraz z wodą do instalacji tłoczony będzie środek pianotwórczy.

             Na dachu budynku suszarni papieru zamontowane zostały wodociągi wraz głowicami mgłowymi. 

Niebawem w internecie mają pojawić się zdjęcia oraz prezentacje 360° przedstawiające najciekawsze z muzealiów zgromadzonych w dusznickim młynie papierniczym. Do końca pierwszego kwartału 2016 r. zdigitalizowanych zostanie ponad 400 pozycji inwentarzowych: od starych pocztówek do wielkogabarytowych maszyn papierniczych.

W ramach realizacji projektu powstał także telewizyjny spot, który będzie emitowany w stacji ogólnopolskiej i regionalnej, zachęcając do odwiedzenia dusznickiego młyna papierniczego. To wstęp do przyszłorocznej promocji efektów projektu, wśród których będą m.in. dwie nowe wystawy stałe. 

 

Foto: Doba.pl/ Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju 

 

Wasze komentarze

kiedy czytam takie wiadomości to az serce mnie boli, ze...
poniedziałek, 11.04.2016 21:49 autor: czytelniczka
Tak, pewnie, wszystko na socjal. Porozdawać, przejeść, przepić. Po co...
poniedziałek, 18.04.2016 20:57 autor: antysocjalista
A co to kolega zapomniał napisać ,,tiry na tory"?
poniedziałek, 11.04.2016 08:39 autor: szalony driver
poniedziałek, 22.1.2018 15:24
2
czwartek, 28.12.2017 09:54
1
piątek, 28.7.2017 11:46
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście