komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 22 marca 2018

Katarzyny, Boguslawa

"Takiego budżetu nasza gmina nie widziała, bo nigdy nie widziała takiej ilości dotacji"

piątek, 7.7.2017 18:20 , komentarze: 54 , odsłony: 21136
kategorie artykułu:

Burmistrz Dusznik-Zdroju, Piotr Lewandowski w rozmowie z portalem Doba.pl odniósł się do uchwał, jakie podjęte zostały na ostatniej sesji Rady Miasta, podczas której nie udzielono mu absolutorium oraz obniżono wynagrodzenie.

- Poprzez udzielenie absolutorium ocenia się działalność burmistrza za zeszły rok, a szczególnie wykonanie budżetu. On został wykonany i chociaż założenia były jeszcze bardziej optymistyczne to udało się zrealizować dochody na poziomie ponad 30 milionów złotych. Takiego budżetu nasza gmina nie widziała, bo nigdy nie miała takiej ilości dotacji. Za chwilę rozpoczynamy projekt z aleją Chopina, z dużym parkingiem przy centrum miasta i wypożyczalnią rowerów elektrycznych, zamontowane zostały już stacje napraw rowerów, modernizują się gabinety w Liceum itd. Tego naprawdę jest dużo i to mówiłem też radnym, którzy zasugerowali, że wszystkie inwestycje to... Jamrozowa Polana, a w mieście przeprowadzone zostały na zaledwie 2,5 miliona złotych. Poprzedni burmistrzowie wcześniej chwalili się tym, że są w Dusznikach inwestycje na 2 miliony, a teraz w porównaniu do inwestycji wartej 20 milionów na Jamrozowej Polanie mówią, że to jest „tylko”. Moim zdaniem żadne argumenty by do radnych nie przemówiły, bo jest pewna grupa, która jest przeciw i prawie zawsze są na „nie”. Mam nadzieję, że mieszkańcy widzą, że pewne rzeczy się zmieniają i w mieście w końcu coś się dzieje – mówi Piotr Lewandowski, włodarz Dusznik-Zdroju. - Do tej pory nie mówiłem o tym, ponieważ nie robiłem tego na pokaz, ale wobec obniżenia pensji burmistrza o ponad 2 tysiące zł informuję, że jako burmistrz nie wziąłem ani jednej delegacji. Uważałem, że ustalone zarobki powinny mi wystarczyć, bo w większości innych miejsc pracy pracownik nie ma delegacji czy innych dodatków i ja też ich nie brałem. Myśląc dokładnie w tym samym kierunku, że niektóre grupy są uprzywilejowane, a urzędnicy w Polsce są taką grupą, bo mają np. „trzynastki”, ja przekazywałem je na rzecz organizacji wspólnej Wigilii dla wszystkich mieszkańców. Już nie mówiąc o tym, że wcześniejsi burmistrzowie zarabiali więcej ode mnie to brali delegacje, ryczałty na auta itd. Oczywiście mieli do tego prawo. Ja nic takiego nie brałem, a jeszcze przed tą obniżką byłem najmniej zarabiającym burmistrzem w całym naszym powiecie. Radni argumentowali żebym się wykazał. Widocznie pozyskiwanie środków zewnętrznych i budżet na poziomie ponad 33 mln zł to za mało.

Nieudzielenie absolutorium burmistrzowi oraz obniżenie wynagrodzenia wynikać miało głównie z obecnego zadłużenia miasta w wyniku organizacji Mistrzostw Europy w biathlonie.

- Mówienie o Mistrzostwach Europy i łączenie tego z obniżeniem wynagrodzenia jest wielką pomyłką, bo z jednej strony mówimy o Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu, który dostał pożyczkę od miasta do czasu podpisania umowy sponsorskiej, a z drugiej strony mówimy o działalności burmistrza i za to, za co jest odpowiedzialny. Rzeczywiście podczas Mistrzostw nie zrealizowały się dwie duże pozycje po stronie dochodów, ale nic nie jest stracone, bo kwestia sponsora/partnera strategicznego jest dalej otwarta. Pamiętajmy, że obiekt Duszniki Arena nie został stworzony tylko dla jednej imprezy sportowej. To miejsce ma wielki potencjał, który dopiero zaczynamy odkrywać. Oceniając moją pracę za 2016 rok trzeba wziąć po uwagę, że moja działalność nie zawęża się jedynie do pełnienia kontroli nad MOKiS-em tylko do wielu innych rzeczy i inwestycji. Biorąc pod uwagę kwestię jednej kadencji to już wiemy, że jest ich najwięcej w historii. W tej chwili samych inwestycji i samego finansowania, po 2,5 roku urzędowania, mamy zagwarantowanych na poziomie ponad 28 milionów złotych. Jeśli chodzi o kwestię zadłużenia, to tak - miasto się zadłuża, ale kontrolowanie. Żeby przeprowadzać inwestycje musimy się zadłużać, ale wydatki bieżące mamy na poziomie dochodów bieżących. Mówiłem o tym w kampanii wyborczej, że jeśli mówimy o jakichkolwiek inwestycjach musimy sobie szczerze powiedzieć, że to oznacza zadłużenie się. Nie jest to czymś złym, bo miasta które się rozwijają są zadłużone. Wykorzystują właśnie ten moment kiedy są finansowania zewnętrzne. Trzeba na to spojrzeć właśnie pod tym względem, ile udało się zrobić i ile zdobyć pieniędzy. Są oczywiście różne większe i mniejsze problemy, ale problemy zawsze są jak się coś robi. Można oczywiście pójść na łatwiznę, nic nie robić i mieć spokój, ale to nie jest mój sposób sprawowania funkcji burmistrza - komentuje Piotr Lewandowski.

Burmistrz zaskarżył obie uchwały, gdyż jego zdaniem nie mają one stosownego uzasadnienia.

- Nieudzielenie absolutorium nie ma nic wspólnego z obniżeniem mojego wynagrodzenia. Zresztą samo nieudzielnie absolutorium, ma również naszym zdaniem błędy ponieważ uchwała została stworzona od razu „O nieudzielenie absolutorium burmistrzowi”. Jeśli stworzona zostaje uchwała o nieudzieleniu to oznacza, że nie dają szansy żadnemu radnemu zagłosowania „za udzieleniem”. Sprawę rozpatruje Regionalna Izba Obrachunkowa – wyjaśnia burmistrz Dusznik-Zdroju. - W sprawie obniżenia zarobków odwoływaliśmy się do wcześniejszych wyroków w innych miastach, gdzie sąd orzekał, że musi być mocne uzasadnienie, dlaczego obniża się pensję. Tutaj nie było uzasadnienia obniżenia pensji do uchwały. Sama uchwała została tak naprawdę stworzona w przerwie sesji, nie była ona debetowana na komisjach czy sprawdzona przez prawnika ani nie posiadała opinii burmistrza. No cóż, 6 radnych zobaczyła, że ma większość, bo na sesji obecnych było tylko 11 radnych, i wymyślili sobie że to idealny moment by zrobić taki oto skok na kasę burmistrza, może mając nadzieję, że po takim ruchu sam zrezygnuję. Mam dla nich złą wiadomość: Chociaż powiem szczerze, że to co zrobiliście zabolało mnie i moją rodzinę, to nie jesteście w stanie zniechęcić mnie do działania na rzecz Dusznik-Zdroju! Nie poddam się i będę dalej robił swoje, będę dalej poświęcał się i moje życie prywatne by pokazać, że Duszniki mają fantastyczną przyszłość przed sobą, wielki potencjał i jednocześnie wieloletnie zaniedbania, które w przyspieszonym tempie staramy się z całym wspaniałym zespołem ludzi w urzędzie nadrobić. Pragnę także podkreślić, że duszniczanie ogólnie to wspaniali ludzie – mili, pracowici, to kochający rodzice wspierający z całych sił swoje dzieci w rozwoju ich pasji, to dzieci i młodzież, która dzięki niezastąpionym nauczycielom i trenerom dorasta z głową pełną marzeń, to przedsiębiorcy, którzy swoją ciężką pracą wspierają wypracowanymi podatkami miasto, to odważni inwestorzy Zieleńca, którzy podejmują wielomilionowe ryzyko i biorą kredyty by nasza stacja narciarska była jedną z najlepszych w Polsce. Oprócz tych i wielu innych wspaniałych mieszkańców, jest kilku i to naprawdę kilku takich, którzy po prostu głośno krzyczą, szkodzą gminie i cieszą się z każdego potknięcia. - dodaje Lewandowski.

O planowanych w najbliższym czasie inwestycjach oraz co dalej z dusznicką remizą już wkrótce!

 

Wasze komentarze

Jestem z poza kotliny. I powiem tyle , miasto które ma mniej niż 5 tysiecy ludzi ma budżet na 33 miliony to jest bardzo dobry wynik. W przeliczeniu na mieszkańca to bijecie lekko miasto Kłodzko czy gminę wiejską Kłodzko. Pewnie ta rada to stary "wyjadacze", których się juz nie zreformuje. Szkoda Burmistrza i Dusznik.
niedziela, 09.07.2017 09:54 autor: obywatel

Pytanie jest jedno. Jaką wizję miasta ma ten człowiek? Żeby przyciągnąć do Dusznik inwestorów, potrzebny jest jasno nakreślony cel, jakaś idea, którą można zachęcić kogoś do zainwestowania. W przypadku Dusznik nikt do tej pory nie miał spójnej i rozsądnej wizji miasta i obecny burmistrz również nie ma. Mało tego - on co tydzień wpada na nowy genialny pomysł. Nie tędy droga. Trzeba wyznaczyć sobie coś, czego będzie się konsekwentnie trzymać, ale nie może to być inwestycja w niszowy sport czy ewentualnie w obiekt, który można wykorzystać jedynie na imprezy, za które zapłaci miasto. To powinno być coś, co będzie żyło minimum 3 miesiące, nakręcało ruch i ściągało kolejnych inwestorów. Może czas pomyśleć o nartostradzie i gondoli do Zieleńca oraz o wykorzystaniu pod katem nart Podgórza? Może trzeba poszukać inwestora w tej dziedzinie i możliwie jak najwięcej pomóc mu i ułatwić wydanie pieniędzy w mieście? Po co było ładować tony betonu i miliony złotych w miejsce, które jest oddalone od miasta i słabo z nim skomunikowane? Burmistrzu, radni, mieszkańcy za i przeciw - przetrzyjcie oczy i wykorzystajcie potencjał tego miasta bo taka nartostrada przyciągnie za sobą kolejnych inwestorów, np. na basen, który już 3 pokolenie jest niespełnionym marzeniem duszniczan. To ostatnia szansa dla tego miasta, inaczej te wspaniałe parkingi będą tylko kolejną miejscówką we władaniu lokalnej patologii.
niedziela, 09.07.2017 22:27 autor:

A Rajd Dolnośląski to kto jak nie Piotrek do Dusznik ściągnął, zapomnieli maruderzy.
niedziela, 09.07.2017 21:06 autor: Luis_de_Fiunes

Gratulacje panie Piotrze, prosze nie przejmowac sie zlymi komentarzami, dziekujemy za to co pan robi dla Dusznik.
niedziela, 09.07.2017 16:59 autor: G

Duszniki to miasto wymarle nic tu nie ma nawet szpital zlikwidowali ktory byl potrzebny i pomocny starszym ludziom jest wielki nic
sobota, 08.07.2017 00:00 autor:

Życzę dalszych sukcesów. Szanuję pracę włożoną w dążenie do celu. Podziwiam Pana.
niedziela, 09.07.2017 11:34 autor: Urszula Bajer-Szafrańska

Czyżby tonący brzytwy się chwytał?
niedziela, 09.07.2017 10:36 autor:

Proponuję wycieczkę do prawdziwych kurortów tj Polanica ,Kudowa lub Lądek oczywiście P Dużemu Chłopaczkowi.Moje miasto dogorywa-wkrótce aleją będą pędzić górale barany z okolic Zakopanego.A Lewy będzie służył jako baran przedni z dzwonkiem na szyjce
sobota, 08.07.2017 20:06 autor: Wściekły i to mocno!!!!

Nic tylko hejt ,nienawiść i podkładanie świni ,urażone ambicje bo małolat ograł Dusznicką "doświadczoną "arystokrację Lewy to gość z ambicjami i dajcie mu ***** wreszcie święty spokój niech robi swoje!
sobota, 08.07.2017 08:51 autor: Mieszkaniec

Straszna.będzie brał około 6 tysi brutto. To nie jest skromna pensyjka, jak na jego kompetencje
sobota, 08.07.2017 17:26 autor: Anna

Straszna krzywda mu się stała
sobota, 08.07.2017 17:24 autor: Anna

A ja mimo swoich nerwów itd trzymam kciuki za Pana Piotra i wierzę w niego!!!!! Każdy potrafi komentować i upokarzać.. kto by nie był Burmistrzem to zawsze ktoś będzie narzekał!
sobota, 08.07.2017 16:52 autor: Anna Lodwig

Mieszkańcy z tobą, ha ha ha na taczkach go zaniedługo wywiozą tyle syfu narobił
sobota, 08.07.2017 16:51 autor: Jacek

Haha, większość hejtowych komentarzy z tego samo adres IP. Nawet typ co pisze sam sobie odpowiada. Lewy nie daj się! Mieszkancy są z tobą.
sobota, 08.07.2017 16:04 autor:

Jak by nikt nie zauważył jeszcze to cały czas jedni i ci sami są przeciwko burmistrzowi, nie patrzą na dobro innych, tylko na to aby zrobić na złość burmistrzowi. Chodzi tu oczywiście o Pana R... i jego prawa rękę :) aż dziwne ze pan R... jeszcze znajduje czas na przekomarzanie się z burmistrzem, przecież on już sam nie wie gdzie pracuje hahhahahahahahahaha :D
sobota, 08.07.2017 15:44 autor:

a pochwalił się jak kasy wykonawcą nie oddaje bo coś czuje że tu tylko lament i proba odwrocenia uwagi od biezacych tematow
sobota, 08.07.2017 14:01 autor: mi ratusz zalega na 34 tys złoty

NIEGOSPODARNOŚĆ- NARCYZM- WSZECHWIEDZA- WYBUJAŁE EGO- BRAK SZACUNKU DLA KOGOKOLWIEK- CHAMSTWO- MANIPULACJA- SZANTAŻ- TO SĄ JEGO PODSTAWOWE WALORY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!
sobota, 08.07.2017 13:58 autor: Wiesław Landryn

Strażacy złom muszą zbierać i trawniki za "co łaska kosić" żeby na namiot zebrać bo wóz bojowy za 700 tysięcy na dworze stoi. To z remizą, a ten cuda chłopakom obiecywał...
sobota, 08.07.2017 13:23 autor: Młody

A jak sam ludzi z pracy wyrzucał Zarówną czy Kwolkową to mu rodzin i dzieci nie było szkoda...
sobota, 08.07.2017 12:55 autor: Emo

poczytajcie jego program wyborczy i co mamy po 3 latach / mieszkancy doskonale wiedza jak to wyglada / pojawil sie z nikad i tak samo ucieknie jak z Angli /
sobota, 08.07.2017 11:48 autor:

Duże dziecko z kompleksami. Ludzi ma za nic. A jak przegrywa głosowania to płacze na schodach lub biega z telefonem i nagrywa.
sobota, 08.07.2017 11:40 autor: oko na maroko

Pinokio to przy Burmistrzu Lewandowskim to ma za krótki nos. Nie brał delegacji itp. A busa urzedowego którym jeździ z rodziną też tankuje za własne pieniądze? Szkoda pisać o tym mitomania. Czas pokaże jakim był burmistrzem a ludzie go rozlicza.
piątek, 07.07.2017 20:50 autor: Mieszkaniec


WYWIAD SPONSOROWANY A NAIWNI ŁYKAJĄ TE OPOWIEŚCI NIE MAJĄC WIEDZY ŻE ON MIASTO WŁAŚNIE DOPROWADZIŁ DO BANKRUCTWA! ŚMIECHU WARTE!
sobota, 08.07.2017 10:19 autor: KABARET DO KWADRATU

lewy donosy na swoich ludzi wysyła to jest dopiero skandal, nie ma dla typa zadnych swietosci, po trupach
sobota, 08.07.2017 10:14 autor: była radna

Ani slowa o zarzutach prokuratorskich, moze o tym wypadalo by napisac. Lewandowski jest umoczony po szyje i nie przez katoli opozycje i inne typy.
sobota, 08.07.2017 10:10 autor: 997

ZAPYTAJCIE JEGO BYŁYCH KOLEGOW I KOLEZANKI JAKI JEST NAPRAWDE, NIE MOWIAC O TYM ZE JE NA MIESCIE ZA DARMO I NIE PLACI RACHUNKOW BO MU SIE PRZECIEZ NALEZY. BURAK.
sobota, 08.07.2017 10:05 autor: KLAMKA

urodzony kłamca, prawdę mówi jak się pomyli
sobota, 08.07.2017 10:02 autor: ul.Wiejska

bajki opowiada a jeszcze kilku nie zrobionych przez niego w bambuko w to wierzy, długi długi długi i chora inwestycja w Jamrozową Polanę z ktorej mieszkancy nic nie mają oprócz spłacania kredytów, ekonomiczny idiota
sobota, 08.07.2017 10:00 autor: Jan Paweł Bierut

Moim zdanie to radni najbardziej robią koło pupy burmistrzowi , nie jest zły i daje sobie radę , i będzie jeszcze lepiej , jest młody a byli ramole i co zrobili takiego w Dusznikach? Drewniane kozy i fontanna która była ładniejsza piętnaście lat temu czy dziesięć ? Kogut i rynek gdzie wcześniej było ładniej bo było więcej zieleni , to tyle się zmieniło odkąd mieszkam szesnaście lat w Dusznikach , tyle narobili byli burmistrzowie a było ich trzech , więc dajcie spokój młodemu burmistrzowi i doradzajcie i przede wszystkim wspierając a nie krytykując .
sobota, 08.07.2017 09:20 autor: Ja 45

Jak dotąd to burmistrz dużo mówi, poczekajmy do przyszłego roku i w tedy go ocenimy przy urnach. Bicie piany i obrażanie innych świadczy o tym jakich wyborców ma Pan Lewandowski , żenada !!!
sobota, 08.07.2017 09:06 autor:

Nikt nie dogodzi mieszkańcom tego miasta.
A były burmistrz znalazł sobie posadę u kolesia któremu wcześniej bardzo "pomógł" jako urzędnik. Szkoda zdrowia tego Piotra, na bandę wieśniaków która wszystko wie najlepiej, ale niczego w życiu nie zrobiła.
sobota, 08.07.2017 05:10 autor: Beatka

brawo Piotrek
w końcu otworzyłeś oczy i uszy niektórym niedowiarkom. Mam nadzieje że jak uruchomisz swój następny świetny pomysł mówię o e-sesji mieszkańcy zobaczą na żywo on line z jakimi baranami na sesji musisz się mierzyć a my mieszkańcy docenimy to na wyborach.
Nie poddawaj się walcz dalej i rozwijaj nasze małe miasto przez wiele lat zapomniane i pamiętaj że na całym świecie czyjeś sukcesy są leni porażką.
Szkoda tylko twojej rodziny im z całego serca współczuje.
piątek, 07.07.2017 21:57 autor: niezilb i nierymar

Duszniki to bardzo piękne miasto które rozwinie swoje walory dopiero przy takim BURMISTRZU jak PIOTREK nie ma w Dusznikach nikogo kto by tak się starał nawet kosztem rodziny dla miasta i mieszkańców a co do inwestycji na Jamrozowej polanie to nie tylko biathlon ale też turyści zieleniec kiedyś posiadał tylko 3 budynki mieszkalne a teraz.zobczcie sami od czegoś trzeba zacząć na nic innego miasto nie dostało by takiej dotacji do inwestycji jak sport rozwijający się w Polsce i zachęcanie coraz więcej dzieci i dorosłych do uprawiania sportu
piątek, 07.07.2017 22:48 autor:

Dużo ludzi w mieście popiera burmistrza, ale nie odzywają się bo duszniccy pisarze są w natarciu. Szkoda słów na ich działania :(
piątek, 07.07.2017 21:22 autor: afera

Myślę, że należałoby wybrać takiego burmistrza, który za dobre pieniądze siedzi i oszczędza.
piątek, 07.07.2017 20:35 autor: eve

wtorek, 20.3.2018 11:39
19
wtorek, 20.3.2018 10:05
poniedziałek, 19.3.2018 13:33
57
poniedziałek, 19.3.2018 08:10
9
piątek, 16.3.2018 12:27
13
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele