komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

"Nie możemy zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwa"

poniedziałek, 20.3.2017 16:25 , komentarze: 54 , odsłony: 19441
kategorie artykułu:

- Nie możemy zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwa – mówili podczas ostatniego spotkania z burmistrzem Szczytnej, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chocieszowa. Wszystko za sprawą remizy, której stan od dawna pozostawia wiele do życzenia. Temat wywołał burzliwą dyskusję zarówno wśród strażaków, jak i mieszkańców Chocieszowa.

- Na terenie gminy Szczytna funkcjonują dwie jednostki OSP: w Szczytnej oraz Chocieszowie. Popatrzmy tylko, bo nie mamy chyba kłopotów ze wzrokiem, jak wygląda OSP Chocieszów i czym dysponuje, a co ma OSP w Szczytnej. Jestem mieszkańcem tej wsi i doświadczyłem tego, że brakło mi wody w studni. OSP Chocieszów przywozi mi wodę do studni i czym dysponuje? 1,5 węża na aucie, bo nawet nie można powiedzieć, że 2, a ten Jelcz w ogóle nie powinien się poruszać po drogach, bo to jest przecież „złom użytkowy” - oceniał jeden z mieszkańców Chocieszowa. - Burmistrz mówi, że 100 tysięcy złotych przeznaczono na OSP Szczytna, ponad 70 tys. zł na OSP Chocieszów tyko jak widać realia są inne. Tu katastrofa, a tam poziom PSP.

Zdaniem strażaków budowa remizy jest sprawą priorytetową. Obecna nie nadaje się do remontu, więc musi zostać wybudowana nowa. I to taka, w której zmieszczą się dwa pojazdy.

- Nie możemy w taki sposób funkcjonować. Mieliśmy zacząć budowę remizy cały czas jest to jednak przekładane. Remiza wymaga natychmiastowego zburzenia, bo nawet nie możemy powiedzieć, że remontu – mówi Marcin Legierski, naczelnik OSP Chocieszów. - Obecnie na wyposażeniu naszej jednostki mamy Stara 266 oraz Jelcza, który przez zimę był wyłączony z podziału bojowego ponieważ nie mamy gdzie go trzymać. Stał u naszego kierowcy w Niwie, bo tutaj nie ma na niego miejsca.

Burmistrz Szczytnej twierdzi, że inwestycja nie jest przekładana tylko czeka na dokumentację. Przyznaje jednak, że w tym roku nie widzi możliwości wybudowania nowej remizy. 

- Została zlecona dokumentacja, czekamy na pozwolenie na budowę. Jeśli dobrze pamiętam dokumentacja ma być gotowa do końca marca. Jeżeli będzie pozwolenie na budowę będziemy w dalszym ciągu rozmawiać o kolejnych etapach dotyczących remizy – zapewnia Marek Szpanier, burmistrz Szczytnej. - W ubiegłym roku na utrzymanie bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy wydaliśmy 174 tys. złotych, z tego 74 tysiące trafiło do OSP Chocieszów. Czy to jest mało? Uważam jest to kwotowo bardzo dużo, w porównaniu z jednostką OSP Szczytna. Łatwo to policzyć, bo do nich trafiło 100 tysięcy złotych.

- Jeżeli burmistrz wlicza dowożenie wody dla mieszkańców w koszta straży to jest dla nas niepojęte – odpierają strażacy. - Chcemy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, bo to dla nas ważne żeby pomóc, ale co z tego jak do niedawna jak przyjeżdżaliśmy na pożar, nie mieliśmy aparatów i staliśmy przy budynku czekając na inne jednostki, bo nie mogliśmy wejść. Brakuje nam mundurów, butów, nie mamy nawet latarek. Dwóch strażaków w styczniu zdało kurs podstawowy, ale nadal nie mogą wyjeżdżać do akcji, bo nie mają w czym. W najbliższym czasie w Jelczu musimy wymienić także opony, bo niestety wszystko wskazuje na to, że z ich stanem, pojazd nie przejdzie przeglądu.

Włodarz gminy otwarcie przyznaje, że w budżecie nie ma no to pieniędzy i nawet przy remizie w Szczytnej powstają obecnie garaże, które budowane są w czynie społecznym, przez przedsiębiorców. 

- W takim samym stanie jakim jest tutaj jest jednostka w Szczytnej. Samochody nie wjeżdżają, bramy w okresie zimowym są nie do otwarcia i w tej chwili nie ma czegoś takiego jak rozbudowa remizy w Szczytnej. Jest budowa garaży, które mają być budowane w czynie społecznym przez przedsiębiorców. Praktycznie cały materiał ma być od przedsiębiorców, a gmina ma tylko zabezpieczyć pieniądze na materiały, których oni nie mają tj. bramy i okna - mówi burmistrz Szczytnej. - Jak przypomnicie sobie nasze spotkanie dotyczące OSP w Chocieszowie, chyba 3 albo 4 lata temu, to ustaliliśmy pewne zasady, że OSP Szczytna jest jednostką wiodącą i będzie jednostką wiodącą, a Chocieszów będzie uzupełnieniem. Nigdy nie było mowy, że Chocieszów będzie taką jednostką jak Szczytna. Jeżeli chcecie mieć taką jednostkę to od razu mówię, że gminy na to nie stać i nigdy nie będzie takiej jednostki tutaj. 

 

 

Wasze komentarze

Radni bezradni... oszednosci na wszystkim. Ciekawe tylko jak chłopaki mają jechać do ratowania mienia czy życia ludzi - bez ciuchów bez sprzętu bez aut, ciekawe do kogo zwrócą się o pomoc włodarze miasta przy powodzi i powalonych drzewach. Szczytna jednostką" lepszego sortu" , ale chłopakom z osp chocieszowa chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb do funkcjonowania jednostki nie o wybujale marzenia. Radni szukać sposorow funduszy europejskich ruszyć trochę się z tych foteli skoro znalazły się pieniądze na budowę remizy w szczytnej może znajdą się i na chocieszow przecież to nasze dobro!
wtorek, 21.03.2017 23:17 autor: Mieszkaniec szczytnej

Brawo Ty!!!
piątek, 31.03.2017 21:06 autor: Stażak Sam

Szkoda pieniędzy na tą Ochotniczą NIBY Straż w Chocieszowie lepiej te pieniądze przekazać tam, gdzie profesjonalnie mogą się tym problemem zając a nie ratować relikty z czasów PRL. Jak nie wiecie o co chodzi to zapraszam do filmu Wielka Majówka z Korą w roli głównej.
czwartek, 23.03.2017 16:28 autor: obserwator

Nie ma jak dobre rady RADNEGO Z NIWY, ze mozna do pozaru jezdzic w krotkich spodenkach
środa, 22.03.2017 20:13 autor: Mieszkaniec

A czy wierzycie burmistrzowi,że przędsiębiorcy z Szczytnej sfinansują te garaże? Ja nie wierzę
środa, 22.03.2017 17:00 autor: km

Moim zdaniem OSP powinno się zlikwidować -zbędne obciążenie dla budżetu
wtorek, 21.03.2017 21:56 autor: Krzysiek

Dlaczego OSP nie występuje o pieniądze do KGHM? Przecież Polska Miedź finansuje strażaków w całej Polsce. Proste wnioski są na stronie internetowej! Trzeba tylko chcieć i szukać rozwiązań.
wtorek, 21.03.2017 17:51 autor: Gość

Takie to trochę naciągane... Skoro jest tak "źle" to dlaczego jednostka nie zrzeknie się ekwiwalentu na rzecz remontu garażu/remizy,zakupu sprzętu czy nawet umundurowania ?? Dzieje się tak w wielu jednostkach by poprawić sytuację czy warunki. W artukule podane jest,że OSP Chocieszów otrzymało 74 tyś zł więc co stało się z tymi pieniędzmi???
P.S Tylko pytam nie atakuję.
poniedziałek, 20.03.2017 20:38 autor:

niedlugo to burmistrz zaora wszystkie wsie a w szczytnej bedom zlote bruki a pod nimi awarie bo co chwile wode zamykaja wybudujcie strazakom nowom remize i dajcie nowe auto to powozom wode tez w szczytnej w czasie awari bo ta skania pegiekowska tez sie niedlugo zlamie w pol tak jak te zdechle 30 letnie smieciarki co raz w miesioncu smieci zabieraja bo wiecznie awarie maja a wodociongom konia i furmanke bo ten ford to cos krzywo jezdzi na jednom strone i klucze gubiom przez dziurawom pake niedlugo go postawicie kolo tej pogientej beczki do sambmba pod plotem a na koncu prywaciaz wejdzie i wszystko wezmie a my bedziemy bulic jak za zboze bo wszystko w tej gminie zgnojone
poniedziałek, 20.03.2017 22:12 autor: czesiek

Strazacy z Chocieszowa są zawsze pomocni i pierwsi na miejscu. Czego tylko chcą????aby gmina pomogła im w rozbudowie garażu. No rzeczywiście wymagania z kosmosu
wtorek, 21.03.2017 12:11 autor: km

Co tu dużo mówić na deptaku połamane ławki kupę zuli nie wspominając o wodzie która sobie gdzieś wypływa i chyba od dwóch miesięcy nie wiadomo gdzie a mieszkańców się za to próbuje obciążać kolejne miejsca pracy upadają zamek
wtorek, 21.03.2017 11:31 autor: Mieszkanka od zawsze

burmistrzu niech radni zrzekna sie jednrazowo swoijej diety na potrzeby osp sadze ze dobry pomysl
poniedziałek, 20.03.2017 21:06 autor: morda

Burmistrz widzi tylko Szczytną a o pozostałych wsiach zapomniał !!!!Ładuje kasę tylko pod swoje drzwi !!!
poniedziałek, 20.03.2017 21:12 autor:

100% racji
poniedziałek, 20.03.2017 21:14 autor: mieszkaniec

Żenada! Kasę w upiekszanie szczytnej wsadza, a na jednostkę w chocieszowie nie ma. Tylko to nie Szczytna rozwozi wodę po ludziach czy nie jest pierwszą jak się coś w okolicy dzieje! Porównajcie jednostkę w Szczytnej a w Chocieszowie!? Wstyd! A nasz radny niech odda ten stołek!
poniedziałek, 20.03.2017 21:09 autor: Prezesowi.

A nasz radny jak zwykle bezradny.Ale moze lepiej niech sie nie odzywa.....
poniedziałek, 20.03.2017 21:00 autor:

nasz burmistrz duzo zrobil dla szczytnej i chwala mu za to ale zostawic pieniazki na straz bo chlopaki zawsze sa gotowi i zwarci
poniedziałek, 20.03.2017 21:00 autor: zula

Kwota 70 tys. robi moze wrażenie.ale z tego na doposażenie jednostki poszło 6.600zł.A reszta to paliwo,oc aut,ekwiwalent,naprawa aut .i nie wiadomo co.Burmistrz podał taką kwote troche z kosmosu...
poniedziałek, 20.03.2017 20:56 autor:

burmistrz niech przestanie mniej wynagradzac osob takich jak pobiegaja z aparatami paparaczi i zostaja wynagrodzeni iwiele innych osob spotkania w tajemniczym ogrodzie sadza mieszkancy ze pieniadze powinni zostac na inne potrzeby
poniedziałek, 20.03.2017 20:56 autor: autor

Dlaczego Urząd Gminy chce zabrać strażakom nadzieję i podcina im skrzydła? Czyż to nie piękne, że w tych czasach komuś chce się coś robić? Już tyle lat istnieje Staż, szkoda by było to wszystko zaprzepaścić! Moim zdaniem Strażacy powinni dostać szansę od Urzędu na nową remizę i na godziwe warunki, należy im się to! w końcu pomagają innym i są zawsze tam gdzie ich potrzebują mieszkańcy!
poniedziałek, 20.03.2017 20:44 autor: Strażak Sam

Każdy któremu Ci chotnicy pomogli , wiedzą że na OSP można liczyć.Czy to pożar, powódz czy zawalone drzewo-oni zawsza są
poniedziałek, 20.03.2017 20:17 autor: Wszieczny mieszkaniec Niwy

Kumoterstwo i kolesiostwo wśród tirowcow
poniedziałek, 20.03.2017 17:40 autor: koń rafał

Koniku piękny czerwony tir co nie
poniedziałek, 20.03.2017 20:18 autor: Tir

Taka ładna wieś,a tu takie straszydło...
poniedziałek, 20.03.2017 20:10 autor: Mieszkanka

Ale obskórne warunki....
poniedziałek, 20.03.2017 19:56 autor: Kolo

Najważniejsza jest przecież Szczytna deptaki, parki linowe na które nikt nie przychodzi, ale nasz Chocieszów w dupie mają.
poniedziałek, 20.03.2017 19:40 autor: mieszkaniec

Szczytna biedna tylko dla siebie ma kasę
poniedziałek, 20.03.2017 17:33 autor: UFO

Jak by nie dostawali 25zl na godzine to szybko znalazly by sie pieniadze na nowa remize...
poniedziałek, 20.03.2017 17:11 autor: Odyniec

wczoraj, 16 godz temu
sobota, 17.2.2018 16:24
piątek, 16.2.2018 09:43
15
piątek, 16.2.2018 07:41
czwartek, 15.2.2018 08:35
6
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście