komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 25 marca 2018

Marioli, Wieczyslawa

"Takiego budżetu nasza gmina nie widziała, bo nigdy nie widziała takiej ilości dotacji"

piątek, 7.7.2017 18:20 , komentarze: 54 , odsłony: 21156
kategorie artykułu:

Burmistrz Dusznik-Zdroju, Piotr Lewandowski w rozmowie z portalem Doba.pl odniósł się do uchwał, jakie podjęte zostały na ostatniej sesji Rady Miasta, podczas której nie udzielono mu absolutorium oraz obniżono wynagrodzenie.

- Poprzez udzielenie absolutorium ocenia się działalność burmistrza za zeszły rok, a szczególnie wykonanie budżetu. On został wykonany i chociaż założenia były jeszcze bardziej optymistyczne to udało się zrealizować dochody na poziomie ponad 30 milionów złotych. Takiego budżetu nasza gmina nie widziała, bo nigdy nie miała takiej ilości dotacji. Za chwilę rozpoczynamy projekt z aleją Chopina, z dużym parkingiem przy centrum miasta i wypożyczalnią rowerów elektrycznych, zamontowane zostały już stacje napraw rowerów, modernizują się gabinety w Liceum itd. Tego naprawdę jest dużo i to mówiłem też radnym, którzy zasugerowali, że wszystkie inwestycje to... Jamrozowa Polana, a w mieście przeprowadzone zostały na zaledwie 2,5 miliona złotych. Poprzedni burmistrzowie wcześniej chwalili się tym, że są w Dusznikach inwestycje na 2 miliony, a teraz w porównaniu do inwestycji wartej 20 milionów na Jamrozowej Polanie mówią, że to jest „tylko”. Moim zdaniem żadne argumenty by do radnych nie przemówiły, bo jest pewna grupa, która jest przeciw i prawie zawsze są na „nie”. Mam nadzieję, że mieszkańcy widzą, że pewne rzeczy się zmieniają i w mieście w końcu coś się dzieje – mówi Piotr Lewandowski, włodarz Dusznik-Zdroju. - Do tej pory nie mówiłem o tym, ponieważ nie robiłem tego na pokaz, ale wobec obniżenia pensji burmistrza o ponad 2 tysiące zł informuję, że jako burmistrz nie wziąłem ani jednej delegacji. Uważałem, że ustalone zarobki powinny mi wystarczyć, bo w większości innych miejsc pracy pracownik nie ma delegacji czy innych dodatków i ja też ich nie brałem. Myśląc dokładnie w tym samym kierunku, że niektóre grupy są uprzywilejowane, a urzędnicy w Polsce są taką grupą, bo mają np. „trzynastki”, ja przekazywałem je na rzecz organizacji wspólnej Wigilii dla wszystkich mieszkańców. Już nie mówiąc o tym, że wcześniejsi burmistrzowie zarabiali więcej ode mnie to brali delegacje, ryczałty na auta itd. Oczywiście mieli do tego prawo. Ja nic takiego nie brałem, a jeszcze przed tą obniżką byłem najmniej zarabiającym burmistrzem w całym naszym powiecie. Radni argumentowali żebym się wykazał. Widocznie pozyskiwanie środków zewnętrznych i budżet na poziomie ponad 33 mln zł to za mało.

Nieudzielenie absolutorium burmistrzowi oraz obniżenie wynagrodzenia wynikać miało głównie z obecnego zadłużenia miasta w wyniku organizacji Mistrzostw Europy w biathlonie.

- Mówienie o Mistrzostwach Europy i łączenie tego z obniżeniem wynagrodzenia jest wielką pomyłką, bo z jednej strony mówimy o Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu, który dostał pożyczkę od miasta do czasu podpisania umowy sponsorskiej, a z drugiej strony mówimy o działalności burmistrza i za to, za co jest odpowiedzialny. Rzeczywiście podczas Mistrzostw nie zrealizowały się dwie duże pozycje po stronie dochodów, ale nic nie jest stracone, bo kwestia sponsora/partnera strategicznego jest dalej otwarta. Pamiętajmy, że obiekt Duszniki Arena nie został stworzony tylko dla jednej imprezy sportowej. To miejsce ma wielki potencjał, który dopiero zaczynamy odkrywać. Oceniając moją pracę za 2016 rok trzeba wziąć po uwagę, że moja działalność nie zawęża się jedynie do pełnienia kontroli nad MOKiS-em tylko do wielu innych rzeczy i inwestycji. Biorąc pod uwagę kwestię jednej kadencji to już wiemy, że jest ich najwięcej w historii. W tej chwili samych inwestycji i samego finansowania, po 2,5 roku urzędowania, mamy zagwarantowanych na poziomie ponad 28 milionów złotych. Jeśli chodzi o kwestię zadłużenia, to tak - miasto się zadłuża, ale kontrolowanie. Żeby przeprowadzać inwestycje musimy się zadłużać, ale wydatki bieżące mamy na poziomie dochodów bieżących. Mówiłem o tym w kampanii wyborczej, że jeśli mówimy o jakichkolwiek inwestycjach musimy sobie szczerze powiedzieć, że to oznacza zadłużenie się. Nie jest to czymś złym, bo miasta które się rozwijają są zadłużone. Wykorzystują właśnie ten moment kiedy są finansowania zewnętrzne. Trzeba na to spojrzeć właśnie pod tym względem, ile udało się zrobić i ile zdobyć pieniędzy. Są oczywiście różne większe i mniejsze problemy, ale problemy zawsze są jak się coś robi. Można oczywiście pójść na łatwiznę, nic nie robić i mieć spokój, ale to nie jest mój sposób sprawowania funkcji burmistrza - komentuje Piotr Lewandowski.

Burmistrz zaskarżył obie uchwały, gdyż jego zdaniem nie mają one stosownego uzasadnienia.

- Nieudzielenie absolutorium nie ma nic wspólnego z obniżeniem mojego wynagrodzenia. Zresztą samo nieudzielnie absolutorium, ma również naszym zdaniem błędy ponieważ uchwała została stworzona od razu „O nieudzielenie absolutorium burmistrzowi”. Jeśli stworzona zostaje uchwała o nieudzieleniu to oznacza, że nie dają szansy żadnemu radnemu zagłosowania „za udzieleniem”. Sprawę rozpatruje Regionalna Izba Obrachunkowa – wyjaśnia burmistrz Dusznik-Zdroju. - W sprawie obniżenia zarobków odwoływaliśmy się do wcześniejszych wyroków w innych miastach, gdzie sąd orzekał, że musi być mocne uzasadnienie, dlaczego obniża się pensję. Tutaj nie było uzasadnienia obniżenia pensji do uchwały. Sama uchwała została tak naprawdę stworzona w przerwie sesji, nie była ona debetowana na komisjach czy sprawdzona przez prawnika ani nie posiadała opinii burmistrza. No cóż, 6 radnych zobaczyła, że ma większość, bo na sesji obecnych było tylko 11 radnych, i wymyślili sobie że to idealny moment by zrobić taki oto skok na kasę burmistrza, może mając nadzieję, że po takim ruchu sam zrezygnuję. Mam dla nich złą wiadomość: Chociaż powiem szczerze, że to co zrobiliście zabolało mnie i moją rodzinę, to nie jesteście w stanie zniechęcić mnie do działania na rzecz Dusznik-Zdroju! Nie poddam się i będę dalej robił swoje, będę dalej poświęcał się i moje życie prywatne by pokazać, że Duszniki mają fantastyczną przyszłość przed sobą, wielki potencjał i jednocześnie wieloletnie zaniedbania, które w przyspieszonym tempie staramy się z całym wspaniałym zespołem ludzi w urzędzie nadrobić. Pragnę także podkreślić, że duszniczanie ogólnie to wspaniali ludzie – mili, pracowici, to kochający rodzice wspierający z całych sił swoje dzieci w rozwoju ich pasji, to dzieci i młodzież, która dzięki niezastąpionym nauczycielom i trenerom dorasta z głową pełną marzeń, to przedsiębiorcy, którzy swoją ciężką pracą wspierają wypracowanymi podatkami miasto, to odważni inwestorzy Zieleńca, którzy podejmują wielomilionowe ryzyko i biorą kredyty by nasza stacja narciarska była jedną z najlepszych w Polsce. Oprócz tych i wielu innych wspaniałych mieszkańców, jest kilku i to naprawdę kilku takich, którzy po prostu głośno krzyczą, szkodzą gminie i cieszą się z każdego potknięcia. - dodaje Lewandowski.

O planowanych w najbliższym czasie inwestycjach oraz co dalej z dusznicką remizą już wkrótce!

 

Wasze komentarze

Jestem z poza kotliny. I powiem tyle , miasto które...
niedziela, 09.07.2017 09:54 autor: obywatel
Na miłość boska to przecież same kredyty ktore kiedyś dys...
niedziela, 09.07.2017 16:24 autor: Umiejący liczyć.
A Rajd Dolnośląski to kto jak nie Piotrek do Dusznik...
niedziela, 09.07.2017 21:06 autor: Luis_de_Fiunes
Życzę dalszych sukcesów. Szanuję pracę włożoną w dążenie do...
niedziela, 09.07.2017 11:34 autor: Urszula Bajer-Szafrańska
Czyżby tonący brzytwy się chwytał?
niedziela, 09.07.2017 10:36 autor:
Lewy to dupek i nieudacznik. Mówcie co chcecie ale za...
sobota, 08.07.2017 08:28 autor: Toldi
Dług po ME = 1,7 mln zł a roczny budżet...
niedziela, 09.07.2017 19:15 autor:
Proponuję wycieczkę do prawdziwych kurortów tj Polanica ,Kudowa lub Lądek...
sobota, 08.07.2017 20:06 autor: Wściekły i to mocno!!!!
Straszna krzywda mu się stała
sobota, 08.07.2017 17:24 autor: Anna
A ja mimo swoich nerwów itd trzymam kciuki za Pana...
sobota, 08.07.2017 16:52 autor: Anna Lodwig
Mieszkańcy z tobą, ha ha ha na taczkach go zaniedługo...
sobota, 08.07.2017 16:51 autor: Jacek
a pochwalił się jak kasy wykonawcą nie oddaje bo coś czuje że tu tylko lament i proba odwrocenia uwagi od biezacych tematow

sobota, 08.07.2017 14:01:12 autor: mi ratusz zalega na 34 tys złoty, ip: 176.58.21.158:58348

Duże dziecko z kompleksami. Ludzi ma za nic. A jak...
sobota, 08.07.2017 11:40 autor: oko na maroko
WYWIAD SPONSOROWANY A NAIWNI ŁYKAJĄ TE OPOWIEŚCI NIE MAJĄC WIEDZY...
sobota, 08.07.2017 10:19 autor: KABARET DO KWADRATU
lewy donosy na swoich ludzi wysyła to jest dopiero skandal,...
sobota, 08.07.2017 10:14 autor: była radna
urodzony kłamca, prawdę mówi jak się pomyli
sobota, 08.07.2017 10:02 autor: ul.Wiejska
bajki opowiada a jeszcze kilku nie zrobionych przez niego w...
sobota, 08.07.2017 10:00 autor: Jan Paweł Bierut
piątek, 23.3.2018 15:46
3
piątek, 23.3.2018 10:51
piątek, 23.3.2018 08:20
7
środa, 21.3.2018 11:06
12
wtorek, 20.3.2018 11:39
23
wtorek, 20.3.2018 10:05
poniedziałek, 19.3.2018 13:33
57
poniedziałek, 19.3.2018 08:10
11
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele