komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 23 marca 2018

Pelagii, Oktawiana

Kierujących rowerami również obowiązują przepisy

poniedziałek, 2.10.2017 08:43 , komentarze: 0 , odsłony: 618
kategorie artykułu:

Od kilku dni na drogach powiatu kłodzkiego można zauważyć wzmożony ruch jednośladów, w tym rowerzystów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji rowerzysty z innym kierującym, to on ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z niej bez obrażeń.

Każdego roku dochodzi do wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Policja Powiatu Kłodzkiego w ubiegłym roku odnotowała 2 wypadki drogowe i 6 kolizji z udziałem rowerzystów. W zdarzeniach tych obrażeń ciała doznały 2 osoby. Natomiast w 2011 roku zaistniało 5 wypadków drogowych oraz 7 kolizji z udziałem rowerzystów, gdzie 5 osób było rannych. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby kierujący przestrzegali przepisów. Również znaczącym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowników "dwóch kółek" jest sprawny i właściwie wyposażony rower.

Rower powinien być wyposażony:

- w światło pozycyjne barwy białej z przodu,

- w światło odblaskowe barwy białej z przodu,

- w światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu,

- w światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu,

- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

- sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Pamiętajmy, że kierowanie rowerem po zapadnięciu zmroku lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych niewątpliwie zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego miłośnicy jednośladów powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pomimo, iż przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy a szczególnie najmłodsi powinni w takim kasku jeździć. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem. To, że rowerzysta widzi samochód nie oznacza, że widzi go również kierujący innym pojazdem. Dlatego na drodze należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych.

Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku podkom. Norbert Nowicki przypomina, że dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem przez osobę w wieku od 10 do 18 lat jest karta rowerowa. Może to być również karta motorowerowa.

Natomiast od osoby, która ukończyła 18 lat nie wymaga się uprawnień do kierowania rowerem.

Pamiętajmy, że dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej .

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Zatem korzystajmy z dróg w taki sposób, aby to nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Oficer Prasowy KPP w Kłodzku

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 3 godz temu
środa, 21.3.2018 14:24
poniedziałek, 19.3.2018 08:10
10
piątek, 16.3.2018 08:31
1
wtorek, 13.3.2018 10:33
3
poniedziałek, 12.3.2018 09:12
1
wtorek, 6.3.2018 12:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO